Muğla Haberleri
HABER

Fırtına Muğla'da seraları yıktı geçti

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Seralar fırtınada ağır hasar gördü

Domates ve muz üreticileri destek bekliyor

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 05 Nisan 2020 - Fırtına Muğla'da seraları yıktı geçti...

Kuzey ve Güney Ege'yi etkisi altına alan fırtına sebze, meyve üreticilerini perişan etti. Muğla'da nerdeyse hasar görmeyen sera kalmazken üreticiler yardım bekliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahmin Merkezi 3 Nisan 2020 günü yayınladığı uyarıyla Kuzey Ege ve Batı Akdeniz için Cumartesi ve Pazar gününe mahsus fırtına uyarısı yapmıştı.

Fırtına Muğla'da seraları yıktı geçti 2

Fırtına Muğla'da seraları yıktı geçti

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarısı şöyleydi;

"Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden esen rüzgarın; yarın (Cumartesi) öğle saatlerinden sonra etkisini artırarak 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/sa) fırtına, zamanla 9 (90 km/sa) kuvvetinde kuvvetli fırtına şekline eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın; Salı günü (07.04.2020) akşam saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi beklenmektedir"

Fırtına Muğla'da seraları yıktı geçti 3

Fırtına Muğla'da seraları yıktı geçti

Domates ve muz seraları

Tahminler doğru çıktı ve fırtına Muğla'da çok etkili oldu. Özellikle Kumluova, Karadere, Çukurincir, Karaköy, Eşen mahallelerinde yaşanan şiddetli fırtına nedeniyle domates üreticileri zarar gördü. Ayrıca Demirler mahallesinde muz üreticilerinin seraları da ağır zarar gördü.

Fırtına Muğla'da seraları yıktı geçti 4

Fırtına Muğla'da seraları yıktı geçti

Üreticiler acilen anlem alınıp kendilerine destek olunmasını istediler. Üeticilerin talebi özetle şöyle;

"Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bir an önce bölgede hasar tespit çalışmalarına başlamalı ardından, Tarım ve Orman Bakanlığı çiftçimizin zararlarının karşılanması konusunda gereğini yapmalıdır."

Fırtına Muğla'da seraları yıktı geçti 5

Fırtına Muğla'da seraları yıktı geçti

CHP'li Alban'dan çağrı

CHP Muğla Milletvekili ve TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi Mürsel Alban da fırtınanın verdiği zararlara dikkat çekerek, "çiftçimizin zararı büyük" dedi. Alban'ın açıklaması şöyle;

"Fethiye ve Seydikemer ilçelerimiz ile çevresinde yaşanan şiddetli fırtına nedeniyle, birçok sera zarar gördü. Çiftçimizin zararı büyük... Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bir an önce bölgede hasar tespit çalışmalarına başlamalı ardından, Tarım ve Orman Bakanlığı çiftçimizin zararlarının karşılanması konusunda gereğini yapmalıdır. Korona virüsü nedeniyle zaten zararda olan çiftçimize destek olunmalıdır. Mevsim normallerinin üstünde sıcak geçen kış aylarının ardından, yurt genelinde bir kuraklık beklenmektedir. Korona virüsüyle nedeniyle durgunluğa giren ekonomide zor günler yaşayan çiftçimize, bu tür zarar veren afetlerin ardından iktidar tarafından mutlaka maddi yardım yapılmalıdır. Kredi borçları başta olmak üzere bankalara olan borçları muhakkak ertelenmelidir."

Fırtına Muğla'da seraları yıktı geçti 6

Fırtına Muğla'da seraları yıktı geçti

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Muğla'da fırtına

Seralar zarar gördü

Muğla haberleri