Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Uçan Süpürge ödülleri açıklandı

Genel | Haber | News

https://www.48haber.com.tr/


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER
English News

Flying Broom awards announced - CLICK

26. yaşına giren Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

48 Haber Ajansı (GHA) - 11.04.2023 - 26. yaşına giren Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin bu seneki ödülleri belli oldu.Kimlere ödül verilecek? ne zaman? Tüm detaylar haberde...

Çeyrek asrı geride bırakan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin her yıl sinemadaki kadın emeğinin altını çizmek ve görünür kılmak, yeni kuşak kadın sinemacıları cesaretlendirmek üzere verdiği ödüller belli oldu.

Bu yıl, 31 Mayıs-7 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek 26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde Onur Ödülü oyuncu Tilbe Saran’a, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri oyuncu Asiye Dinçsoy, yönetmen-senarist Belmin Söylemez ve kurgucu Selda Taşkın’a, Genç Cadı Ödülü ise oyuncu Öyküsu Özyürek’e 31 Mayıs’ta düzenlenecek açılış töreninde sunulacak.

26. yaşına giren Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

26. yaşına giren Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, (Arşiv görsel)

Onur Ödülü Tilbe Saran’a verilecek

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin sinemamızda yönetmen ya da oyuncu olarak yıllardır üreten ve emek veren kadınlara saygı sunmayı amaçlayan Onur Ödülü bu yıl 21. kez sahibini bulacak. Bu yılki ödül; oyunculuğa 1984 yılında Kenter Tiyatro’sunda başlayan, hemen iki yıl sonra Dormen Tiyatro’sunda Hangisi Karısı adlı oyunla ilk ödülünü alan, Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu’nun kurucularından, yurtiçi ve yurtdışında pek çok oyunda rol alan, 1985 yılında Kırlangıç Fırtınası filmiyle adım attığı sinemada Bir Erkeğin Anatomisi, Kaç Para Kaç, Beş Vakit, Turquaze, Zenne, Çekmeceler, Yol Ayrımı, Seni Buldum Ya ve Bergen filmlerinde unutulmaz performanslara imza atan, televizyon ekranında sayısız projede yer alan ancak İstanbullu Gelin dizisindeki psikolog İdil karakteri unutulmazlar arasında giren ödüllü usta oyuncu, seslendirmen ve eğitmen Tilbe Saran’a verilecek.

VİDEO

Bilge Olgaç Başarı Ödülü farklı alanlardan 3 kadın sinemacıya verilecek

Türkiye sinemasının farklı alanlarında emek veren kadınların başarılarını kutlamak amacıyla, erkek egemen sinemamızın ilk kadın yönetmenlerinden Bilge Olgaç anısına verilen Bilge Olgaç Başarı Ödülleri bu yıl üç isme verilecek. 2008 yılında ilk filmi Fırtına ile adım attığı sinemada ikinci filmi Hayatın Tuzu’nda hayat verdiği Meryem karakteri ile Adana Altın Koza Film Festivali Umut Veren En İyi Genç Kadın Ödülü’ne layık görülen, Press filmindeki Songül karakteri ile 44. Sinema Yazarları Derneği En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü alan, Toz Bezi filminde canlandırdığı Nesrin ile 35. İstanbul Film Festivali, 21. Nürnberg Türkiye Almanya Film Festivali ve 27. Ankara Film Festivali’nden En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazanan, Dirlik Düzenlik filminde hayat verdiği Hicran ile İstanbul Film Festivali En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ve Antalya Altın Portakal Film Festivali Cahide Sonku Ödülü’ne layık görülen, son filmi Yüzleşme şu anda İstanbul Film Festivali’nde yarışan, her filminde güçlü ve farklı kadın karakterlere hayat veren oyuncu Asiye Dinçsoy’a takdim edilecek.

Sinemaya ilk adımlarını “Bilge Abla”sı Bilge Olgaç’ın asistanı olarak atan, ondan öğrendiklerini kendi sinemasında her daim yansıtan, ilk deneysel kısa filmi Uyku Hali’nden son filmi Ayna Ayna’ya kadar geçen yaklaşık 25 yıllık sürece Bıyık, ZAP!, Dalgalar, Pencereler, Hayatımın Fotoğrafı, 34 Taksi, Bugün İstanbul Ne Kadar Güzel ve Şimdiki Zaman adlı kısa, belgesel ve uzun metraj filmleri sığdıran ve her filminde odağına aldığı konuya gerçekçi bir bakış açısıyla yaklaşan, kurmaca filmlerinde izleyiciyi farklı ve güçlü kadınlarla tanıştıran, ulusal ve uluslararası festivallerde ödüllere layık görülen filmlerin yönetmeni ve senaristi Belmin Söylemez, festivalden bu yıl Bilgi Olgaç Ödülü alacak diğer bir isim.

Üniversite yıllarında Gezici Festival, Nisi Masa (Avrupa Genç Sinemacılar Ağı) gibi kültür sanat kurumlarında görsel üretim ve organizasyon ile başladığı kariyerine 2009 yılında kurduğu Punctum Creative Productions ile reklam, film ve animasyon projelerinde yönetmen, yapımcı ve kurgucu olarak devam eden, 70. Berlin Film Festivali kapsamında Berlinale Talents’e seçilen, 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Cahide Sonku Ödülü’nü, 40. İstanbul Film Festivali’nde Zuhal filmiyle En İyi Kurgu Ödülü’nü, 29. Adana Film Festival’inde Ela ile Hilmi ve Ali filmi ile Ayhan Ergürsel adına verilen En İyi Kurgu Ödülü’nü alan, bu filmler dışında Taş, Körfez, Küçük Şeyler, Ankebût, Bana Karanlığını Anlat, Çilingir Sofrası gibi kısa ve uzun metraj filmler başta olmak üzere pek çok filmin kurgusunda imzası olan ve yeni filmlerle karşımıza çıkmaya devam edecek kurgucu Selda Taşkın bu yıl Bilge Olgaç Başarı Ödülü’nü alacak.

Genç Cadı: Öyküsu Özyürek

Genç kadın oyuncuları yüreklendirmek, sinema yolculuklarını destekleyerek bu alandaki üretimlerine dikkat çekmek ve Türkiye sinemasında kadınlara yönelik güçlü, olumlu kadın rollerinin yazılmasını teşvik etmek amacıyla 2009 yılından bu yana verilen Genç Cadı Ödülü Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada adlı kısa filmde uğradığı taciz sonrasında çevresindeki erkeklere rağmen kendi hakikatini korumak için savaş veren bir kadına hayat verdiği performansıyla dikkat çeken, Melisa Önel’in Tokyo Film Festivali’nde prömiyerini yapan önümüzdeki günlerde ülkemizde de izleyiciyle buluşması beklenen filmi Aniden’de rol alan Öyküsu Özyürek’e verilecek.

Daha fazla bilgi için TIKLAYIN;

https://ucansupurge.org.tr/

26. yaşına giren Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

https://www.48haber.com.tr/

ENGLISH

Allegation; nephew hit his

Flying Broom awards announced

This year's awards for the Flying Broom International Women's Film Festival, which is 26 years old, have been announced. Who will be awarded? When? All the details are in the news...

The awards given by the Flying Broom International Women's Film Festival, which has left behind a quarter of a century, to highlight and make visible the women's work in cinema, and to encourage the new generation of female filmmakers, have been announced.

This year, at the 26th Flying Broom International Women's Film Festival to be held between May 31 and June 7, Honor Award went to actress Tilbe Saran, Bilge Olgaç Achievement Awards to actress Asiye Dinçsoy, director-screenwriter Belmin Söylemez and editor Selda Taşkın, Young The Witch Award will be presented to actress Öykü Özyürek at the opening ceremony to be held on May 31.

Honor Award will be given to Tilbe Saran!

The Honor Award of the Flying Broom International Women's Film Festival, which aims to pay homage to the women who have produced and worked for years as directors or actors in our cinema, will find its owner for the 21st time this year. This year's award; She started her acting career at the Kenter Theater in 1984, won her first award with the play "Which Wife" at the Dormen Theater two years later. Award-winning master actress, who has made unforgettable performances in the films Anatomy of a Man, How Much Money, Five Vakit, Turquaze, Zenne, Çekmeceler, Yol Ayrımı, Seni Buldum Ya and Bergen, has taken part in countless projects on the television screen, but the psychologist İdil character in the Istanbul Bride series is among the unforgettable. The voiceover and trainer will be given to Tilbe Saran.

Bilge Olgaç Achievement Award will be given to 3 female filmmakers from different fields!

The Bilge Olgaç Achievement Awards, which are given in memory of Bilge Olgaç, one of the first female directors of our male-dominated cinema, will be given to three names this year in order to celebrate the achievements of women working in different fields of Turkish cinema. In 2008, she stepped into the cinema with her first film, Storm, and was awarded the Adana Golden Boll Film Festival Best Promising Young Woman Award with the character of Meryem, which she gave life to in her second film, the Salt of Life, and the 44th Cinema Writers Association Best Supporter for her character Songül in the Press movie. She won the Best Actress Award at the 35th Istanbul Film Festival, the 21st Nuremberg Turkey Germany Film Festival and the 27th Ankara Film Festival with Nesrin, who she portrayed in the movie Dust Bezi. Festival Best Actress Award and Antalya Golden Orange Film Festival Cahide Sonku Award.

Flying Broom International Women's Film Festival

Flying Broom International Women's Film Festival

Taking his first steps in the cinema as the assistant of his “Bilge Sister” Bilge Olgaç, always reflecting what he learned from her in his own cinema, from his first experimental short film Sleeping to his last film Ayna Ayna, which spanned nearly 25 years, Mustache, ZAP!, Waves, He has participated in national and international festivals, which fit the short, documentary and feature films titled Windows, Photographs of My Life, 34 Taxi, How Beautiful Is Istanbul Today, and Present Time, approaching the subject in each of his films with a realistic perspective, introducing the audience to different and strong women in his fiction films. Belmin Söylemez, the director and screenwriter of the films deemed worthy of awards, is another name that will receive the Bilgi Olgaç Award from the festival this year.

He started his career with visual production and organization in cultural and art institutions such as Festival on Wheels and Nisi Masa (European Young Filmmakers Network) during his university years, continuing as a director, producer and editor in advertising, film and animation projects with Punctum Creative Productions, which he founded in 2009. Winner of the Cahide Sonku Award at the 56th Antalya Golden Orange Film Festival, the Best Editing Award for the film Zuhal at the 40th Istanbul Film Festival, Ela and Hilmi at the 29th Adana Film Festival, and was selected to Berlinale Talents within the scope of the festival. He received the Best Editing Award for Ayhan Ergürsel with his movie Ali, and besides these films, he has signed in the editing of many films, especially short and feature films such as Taş, Körfez, Küçük Şeyler, Ankebût, Tell Me Your Darkness, Çilingir Sofrası, and is a newcomer. Selda Taşkın, the editor who will continue to appear in films, will receive the Bilge Olgaç Achievement Award this year.

The Young Witch: Her Story Özyürek

Encouraging young female actors, supporting their cinema journeys and drawing attention to their productions in this field, and writing strong and positive female roles for women in Turkish cinema.

Melisa Önel's performance in the short film Hell Empty, All the Devils Are Here, which has been given to encourage women since 2009, with her performance in which she gives life to a woman who fights to protect her truth despite the powers around her, premiered at the Tokyo Film Festival. Story will be given to Özyürek, who starred in the movie Aniden, which is expected to meet the audience in our country in the coming days.

Click for more information;

https://ucansupurge.org.tr/

Muğla hastaneleri

TAGS

26. yaşına giren Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Kültür Sanat haberleri

Hayatın içinden haberler