Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Ali Sirmen koronavirüs şüphesiyle tedaviye alındı

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Cumhuriyet Gazetesi'nden açıklama

#evdekal

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 25.03.2020 - Ali Sirmen koronavirüs şüphesiyle tedaviye alındı

Cumhuriyet Gazetesi duyurdu üzücü haberi. Gazetenin paylaşımı şöyle;

"Yazarımız Ali Sirmen (80) koronavirüs şüphesiyle tedavi altına alındı. Sirmen'in tedavi altına alınmasının ardından gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, 'Cumhuriyet ailesi olarak biliyoruz ki Ali Ağabey bunu da atlatacak' dedi."

Ali Sirmen'in rahatsızlığını sosyal medya hesabından kamuoyuna duyuran Aykut Küçükkaya da, şunları yazdı;

''Cumhuriyet'in çınarı, değerli yazarımız, ağabeyimiz Ali Sirmen korona şüphesiyle tedavi altına alındı. Sağlık durumu düne göre daha iyi seyrediyor. Cumhuriyet ailesi olarak biliyoruz ki Ali Ağabey bunu da atlatacak… okurlarına, sevenlerine ve Türkiye'ye mesajı #EvdeKal''

İşte o açıklama;

Gümüşlük Rehberi notu;

Yıllarca Cumhuriyet Gazetesi'nde birlikte çalıştığım, uzun süre evinin sokağında komşusu olduğum, bir dönem aynı tv kanalında program yaptığım, darbe sonrası duruşmalarını takip ettiğim; 80'lik çınar, güzel insan, devrimci yazar Ali Sirmen abim #diren kazanacaksın. Yalçın Çakır

 

Ali Sirmen kimdir?

Ali Sirmen

Ali Sirmen, Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı

Ali Sirmen 1941 yılında İstanbul'da doğdu. Cumhuriyet Gazetesi yazarı olan Sirmen yazarlık kimliğinin yanı sıra hukukçu, sinema ve dizi oyuncusu olarak da biliniyor.

Ali Sirmen Türk Sanat Müziği bestekâr ve keman sanatçısı Sadi Işılay'ın torunudur. Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Cumhuriyet Gazetesi'nde yaşanan yönetim değişikliğinden sonra bir süre Milliyet Gazetesi'nde çalışmıştır.

12 Eylül askeri darbesinden sonra Barış Derneği davasında tutuklanmış ve cezaevinde kalmıştır. İlhan Selçuk ve Uğur Mumcu'nun yakın çalışma arkadaşı ve dostudur.

Barış Derneği Davası

12 Eylül askeri darbesi sonrası Barış Derneği kurucuları ve üyelri de gözaltında işkencelerden geçirilip tutuklandılar. O isimlerden biri de Ali Sirmen di. Barış Derneği davasında yargılananlar şu isimlerden oluşuyordu;

Dernek başkanı Mahmut Dikerdem, öğretmen ve yazar Reha İsvan, hukukçu ve yazar Orhan Apaydın, tıp doktoru ve yazar Erdal Atabek, mühendis Aykut Göker, TÜMDER genel başkan yardımcısı Tahsin Usluoğlu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Haluk Tosun, öğretmen ve yazar Şefik Asan, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve Elektrik Mühendisleri Odası üyesi Aybars Ungan, sanatçı Ali Taygun, yazar Uğur Kökden, psikiyatrist Metin Özek, gazeteci Niyazi Dalyancı, yazar Ataol Behramoğlu, hukukçu ve yazar Ali Sirmen, siyaset bilimci ve Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü öğretim üyesi Gencay Şaylan, Elektrik Mühendisleri Odası üyesi Ergun Elgin, ressam ve heykeltıraş Orhan Taylan, yazar Hüseyin Baş, CHP eski milletvekili Nedim Tarhan, CHP eski milletvekili Mustafa Gazalcı, CHP eski milletvekili İsmail Hakkı Öztorun, bağımsız eski milletvekili Nurettin Yılmaz, CHP eski milletvekili Kemal Anadol ve Marmara Üniversitesi işletme profesörü ve dekan Melih Tümer.

Oyuncu tarafı

Ali Sirmen yazarlığının yanı sıra tv dizileri, sinema filmlerinde oynadı ve televizyon programları sundu. İkinci Bahar dizisinde Antepli bir komiseri canlandırdı. Cumhuriyet adlı filmde şu an çalıştığı Cumhuriyet Gazetesi'nin kurucusu olan Yunus Nadi'yi canlandırdı. SkyTürk isimli televizyon kanalında Siyah-Beyaz isimli programın sunucularından biridir. Ayrıca Cem TV'de Süheyl Batum ile "Ayıptır Söylemesi" isimli tartışma programını yapmıştır. Flash Tv'de de program sundu.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Ali Sirmen

Koronavirüsle mücadele

Hayatın içinden haberler