Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Yaşamını yitirenlerin sayısı 45'e çıktı

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Ne yazık ki, koronadan ölüm sayısı hızla artıyor

Sağlık Bakanı Koca açıkladı

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 25.03.2020 - Koronadan ölüm sayısı 45'e yükseldi

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, koronavirüsten Türkiye'de 45 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Vaka sayısı ülkemizde 1500'ün üzerine çıktı.

Habertürk Gazetesi yazarı Fatih Altaylı'ya açıklamalarda bulunan Bakan Koca, "Covid 19 tedavisinde başarılı olan hidroksiklorokin etken maddeli bir sıtma ve romatizma ilacı piyasadan neden toplatıldı?" sorusuna da yanıt verdi.

Bakan Koca, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi;

"Evet doğru. Bu ilacı toplattık. 500 kutuyu piyasadan satın aldık. Satışını da reçeteye bağladık. Corona ile mücadele eden tüm birimlere de dağıtımına başladık. Toplattık çünkü bir anda çılgınca bir saldırı başladı bu ilaca. Karaborsa oluştu bir anda. Daha kötüsü şu, bu bir ilaç sonuçta ve ciddi yan etkileri de olabilecek olan bir ilaç. Doktor kontrolü gerektiren bir ilaç. Bir ilacın böyle bir başı boşluk içinde kullanılması toplum sağlığı için de sıkıntı yaratırdı."

ABD'ye satılan tarama kitleri

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, "ABD'ye 500 bin adet tespit kiti satıldığı doğru." dedikten sonra açıkamasını şöyle sürdürdü;

"Sırf ABD'ye değil başka ülkelere de satış yapıldı. Bu kitlerden üreten firmalarımız var ve bunların çok yüksek kapasitesi var. O yüzden bu satışlar yapıldı. Ama bizim Çin'den aldığımız kitlerle o kitler aynı şey değil. Satılanlar PCR kitleri. Türk firmaların aylık 2 milyona yakın bu kitlerden üretim kapasitesi var. Yani satmaları bizde bir eksiklik doğurmaz. Bize gerektiği kadarını tedarik etme imkanına zaten sahipler."

Çin'den alınanların işlevi farklı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Çin'den satın alınan kitlerle, Türkiye'nin ABD ve diğer ülkelere sattığı kitlerin farklı olduğunu belirterek şu bilgileri verdi;

"Çin'den aldıklarımız hızlı tanı kiti. Bizdeki normal PCR kitleri 2-2,5 saat kadar hazırlık 1-1,5 saat kadar da test süresinde yani 4 saatte sonuç veriyorlar. Bu da testlerde bizi yavaşlatıyor. Çin'den aldıklarımız ise hızlı. Yani onlarda hazırlık süresi yok. 1 ila 1,5 saat arasında hemen sonucu verebiliyorlar. Bu da büyük avantaj sağlıyor."

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Dr. Fahrettin Koca

Koronavirüsle mücadele

Hayatın içinden haberler