Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Pazar Yerleri genelgesi

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Bodrum'da hangi günler pazar kurulacak?

Kısıtlamada Bodrum pazar yerleri ve günleri

Paylaş

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 04.05.2021 - Bodrum pazar yerleri açıklandı

Tam kısıtlama süresince 2 defa pazar kurulacak Bodrum'daki pazar yerleri belli oldu. Pazarlar nerelerde kurulacak? Saat kaçta açık olacak ve nasıl gidilecek?

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine gönderdiği 'Pazar Yerleri' konulu genelgeyle 8 ve 15 Mayıs 2021 Cumartesi günleri pazar yerlerinin kurulacağı ancak sadece yaş sebze, meyve ve bitki fidesi satışına izin verileceği açıklanmıştı. Bodrum Belediyesi de genelgeden yola çıkarak Borum ilçesindeki tüm pazar yerlerinin belirtilen tarihlerde açık olacağını duyurdu.

Belediyenin duyurusu aşağıda;

BODRUM'DA SİZE EN YAKIN PAZAR YERİ NEREDE? TIKLAYIN

Belediyeden yapılan duyuru şötle;

Bodrum Belediyesi Pazar Yerleri duyurusu, 06 Mayıs 2021

Bodrum Belediyesi Pazar Yerleri duyurusu, 06 Mayıs 2021

Pazarlara nasıl gidilecek

Duyuruya göre 8 Mayıs 2021 Cumartesi günü pazar kurulacak yerler şöyle;

Akçaalan
Akyarlar
Bodrum
Bites
Çiftlik
Dereköy
Dirmil
Gölköy
Gümbet
Gümüşlük
Gündoğan
İslamhaneleri
Ortakent
Ortakent Yahşi
Güvercinlik
Geriş
Kalekonut
Kızılağaç
Konacık
Koyunbaba
Kumbahçe
Mumcular
Turgutreis
Türkbükü
Yakaköy
Yalıkavak

Kesinlikle araçla gidilmeyecek

Bodrum Belediye Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı Genelgesine göre sadece yaş sebze, meyve ve fide satışına izin verilecek pazar yerlerine kesinlikle rabayala gelinmemesi konusunda vatandaşları uyardı.

Uyarıya gmre vatandaşlar kendilerine (ikametgahları /evleri) en yakın pazar yerine yürüyerek gidip alışverişini yapıp yine yürüyerek geri dönecekler.

MUĞLA SON DAKİKA, MUĞLA SICAK HABER

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm SON DAKİKA VE SICAK GELİŞMELER 7/24 CANLI WEB SİTEMİZDE  →  BURAYI TIKLAYIN

Pazar Yerleri genelgesi

Pazar Yerleri genelgesi

MUĞLA'DA SİZE EN YAKIN PAZAR YERİ NEREDE? TIKLAYIN

İçişleri Bakanlığı Pazar Yerleri Genelgesi

"81 İl Valiliğine Pazar Yerleri Genelgesi Gönderildi
04.05.2021
Bakanlığımız tarafından 81 İl Valiliğine Pazar Yerleri Genelgesi gönderildi.

Genelgede, tam kapanma sürecindeki sokağa çıkma kısıtlamasında, temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler (bakkal, market, kasap, manav, kuruyemişçi, tatlıcı, fırın ve yeme-içme yerleri) ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışındaki tüm ticari işletme, iş yeri ve/veya ofislerin kapalı olacağının düzenlendiği hatırlatıldı.

Genelgede, mevsimsel etkiler nedeniyle ürün arzında yaşanan artış, ürünlerin saklama zorluğu ve raf ömürlerindeki kısalık nedeniyle çiftçiler tarafından üretilen tarımsal ürünlerin (yaş sebze-meyve) zayi olabileceği yönünde tespitler bulunduğu belirtildi.

Bu doğrultuda, ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan kararlar şu şekilde sıralandı:

Tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak. Vatandaşlarımızın yaş sebze/meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine izin verilecek.

Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek, (özellikle köylülerimizin ürünleri olmak üzere), temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satışına ise izin verilmeyecek.

Pazar yerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak Valilik/Kaymakamlıkların koordinasyonunda mahalli idareler tarafından gerekli tedbirler alınacak. Bu amaçla mevcut pazar yerleri genişletilecek veya ilave pazar alanları oluşturulacak.

Pazar yerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecek.

Pazar yerlerinde Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtildiği üzere sergi ve tezgahlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacak.

Her bir pazar yerinde gerekli kontrolleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilecek, görevlendirilen personel tarafından pazar yerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için gerekli tedbirler alınacak, bu kapsamda içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyecek.

Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satışı yapılacak.

İlgili mahalli idare birimlerince pazar yerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbirler alınacak.

Pazar yerlerinde satış yapacak pazarcılar, ilgili meslek odası tarafından düzenlenen mesleki faaliyet belgesi ile ticari araç görevlendirme belgesini ibraz etmek ve güzergahla sınırlı kalmak kaydıyla Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

Pazar yerlerine yönelik her türlü tedbirin; Vali/Kaymakamlar ile belediye başkanları ve meslek odası temsilcilerinin katılımıyla planlancak ve sahada bizzat takip edilmesi sağlanacak.

Başta zabıta görevliler ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin gerekli kontrol faaliyetlerinin eksiksiz yerine getirilecek.

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.
"

MUĞLA SON DAKİKA, MUĞLA SICAK HABER

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm SON DAKİKA VE SICAK GELİŞMELER 7/24 CANLI WEB SİTEMİZDE  →  BURAYI TIKLAYIN

TAGS;

Pazar Yerleri Genelgesi

İçişleri Bakanlığı

Hayatın içinden haberler