Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Koronavirüs Hindistan varyantı için ciddi uyarı

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu uyardı

Bu varyantın da şakası yok

Paylaş

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 02.05.2021 - Ne aşı tanıyor ne de bağışıklık

Dikkat uzmanından Türkiye'de de görülen Hindistan varyantlı covid virüsü için uyarı geldi; "Ne aşı tanıyor ne de bağışıklık."

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, "Hindistan varyantının, kaçış proteinleri üreterek hem aşıyı hem hastalığı geçirmiş kişilerin bağışıklığını etkisizleştirebileceğinden şüpheleniyoruz" dedi.

Çin'in Wuhan kentinde görülen G varyantının büyük salgınlar yaparak çok daha kolay bulaşabildiğini söyleyen Akkoyunlu, "İngiliz varyantının da çok daha hızlı bulaştığını gördük. Normal virüslere göre 5 kat daha hızlı bulaşa neden oluyorlardı" ifadelerini kullandı.

Güney Afrika varyantı üzerinde 20’den fazla mutasyon olduğundan ve antikor geliştiren aşılara da dirençli olabileceğine dair şüphelerin olduğuna değinen Muhammed Emin Akkoyunlu, "Afrika mutasyonlarının en önemli sıkıntısı ise genç yaştaki kişileri yoğun şekilde etkileyebilmesi. Genç ve orta yaştaki kişileri etkiliyor" diye konuştu.

MUĞLA SON DAKİKA, MUĞLA SICAK HABER

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm SON DAKİKA VE SICAK GELİŞMELER 7/24 CANLI WEB SİTEMİZDE  →  BURAYI TIKLAYIN

Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu - Arşiv - GHA

Bulaşın 100’de yüz artmasının öldürücülüğün yüzde yüz artmasından çok daha tehlikeli olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Akkoyunlu, “İki üç varyantı birlikte taşıyan Hindistan varyantı gibi yeni varyantlar ile birlikte durum da değişebilir. Hem bulaştırma hem de öldürücülük artabilir” dedi.

Prof. Muhammed Emin Akkoyunlu, “Aşılanmış ve hastalığı geçirmiş kişilerde de yeniden hastalığa yakalanma potansiyeli oldukça yüksek. Hindistan mutasyonu da benzer proteinler üzerinde etkili. Üretilen kaçış proteinleri, hem aşıya hem de hastalığı geçirmiş kişilere karşı etkisizleştirmeye neden olacağından şüpheleniyoruz” diye konuştu.

Hurriyet Gazetesi'nden alıntıdır. TIKLAYIN;

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/korkutan-hindistan-varyanti-aciklamasi-hem-asiyi-hem-bagisikligi-etkisizlestirebilir-41801701

MUĞLA SON DAKİKA, MUĞLA SICAK HABER

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm SON DAKİKA VE SICAK GELİŞMELER 7/24 CANLI WEB SİTEMİZDE  →  BURAYI TIKLAYIN

TAGS;

Hindistan varyantı çok tehlikeli

Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu

Hayatın içinden haberler