Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Muğla merkezli şirkete operasyon

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Vebitcoin de CEO dahil 4 gözaltı

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı'ndan açıklama

Paylaş

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 23.04.2021 - Sanal para piyasasında bir şok da Muğla'dan!..

Muğla merkezli şirketin CEO'su ve 3 kişi daha gözaltında. Muğla merkezli kripto para işlem platformu Vebitcoin dün akşam faaliyetlerini durdurduğunu açıklamıştı. Açıklamanın ardından CEO İlker Baş ve 3 kişi gözaltına alındı.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı, işlemlerini durdurduğunu açıklayan kripto para platformu Vebitcoin'in Türkiye'deki finansal kuruluşlardaki hesaplarını bloke etti. Şirketin CEO'su İlker Baş, dün akşam polis tarafından gözaltına alındı. Bu sabah ise şirketin 3 çalışanının daha gözaltına alındığı açıklandı.

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

23 Nisan'da faaliyet gösterdiği tespit edilen şirketin faaliyetini durdurduğu ve yürüttüğü işlemlerle ilgili mağduriyetler bulunduğu iddiaları üzerine, söz konusu olayla ilgili nitelikli dolandırıcılık suçundan soruşturma başlatılmış olup, şirket merkezinde ve bir kısım adreslerde yapılan arama ve el koyma işlemlerine müteakiben şirket yöneticisi ve çalışanları olan 4 kişi gözaltına alınmıştır. Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Şube Müdürlüğü eliyle yürütülen soruşturma çok yönlü olarak ve titizlikle sürdürülmektedir."

Kripto para, arşiv - GHA

Kripto para, arşiv - GHA

Ne olmuştu?

Thodex adlı şirketin ardından Vebitcoin adlı kuruluş da faaliyetlerine ara verdiğini duyurdu. Şirket Muğla'da kuruldu ve merkezi de Muğla'da. MASAK banka hesaplarına el koydu ve soruşturma başlatıldı.

Türkiye'de son 3 günde kripto para piyasalarına ilişkin hareketli günler yaşandı. Kripto para borsası Thodex'in önce bakım yapılacağı açıklaması sonra da ortak bulunduğuna ilişkin beyanıyla sitesini kapatması ve sahibi Faruk Fatih Özer'in yurt dışına kaçmasıyla başlayan sürece Muğla merkezli Vebitcoin.com da katıldı. Vebitcoin.com faaliyetlerine içine girdiği finansal zor durumdan dolayı son verdiğini belirtti.

Vebitcoin'in Muğla'yla ilgisi ne?

Thodex'in bakıma alındığı gün olan 20 Nisan'ın gece yarısında Vebitcoin de bakıma alındığı ve bu süreçten bu yana kapalı olduğu ortaya çıktı. Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre şirketten kapanmaya ilişkin olarak şu açıklama yapıldı;

Vebitcoin açıklaması

Vebitcoin açıklaması

MUĞLA SON DAKİKA, MUĞLA SICAK HABER

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm SON DAKİKA VE SICAK GELİŞMELER 7/24 CANLI WEB SİTEMİZDE  →  BURAYI TIKLAYIN

Şirket Muğla'da kurulmuş

Vebitcoin Teknoloji Danışmanlık ve Dış Ticaret A.Ş. unvanlı şirket Muğla'nın Menteşe ilçesinde 2017 yılında kuruldu. Şirket anayola cepheli bir binada faaliyetlerine başladı. Şirketin sahibi İlker Baş da şirketin kurulduğu Menteşe ilçesinde Muslihittin Mahallesi'nde ikamet ediyordu.

Vebitcoin merkezi

Vebitcoin merkezi

MASAK hesaplara el koydu

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı, işlemlerini durdurduğunu açıklayan kripto para platformu Vebitcoin'in Türkiye'deki finansal kuruluşlardaki hesaplarını bloke etti.

Vebitcoin faaliyetlerini durdurdu

Vebitcoin faaliyetlerini durdurduğunu duyurdu

Sık sık adres değiştirmiş

İlker Baş yaklaşık 4 yıllık şirketinin adresini sürekli değiştirdiği ortaya çıktı. Baş ilk olarak şirketi "Muslihittin Mahallesi Atatürk Bulvarı No: 29A Menteşe, Muğla" adresinde kurdu. Sonrasında adresler Muğla içinde bir kaç kez değişmiş.

MUĞLA SON DAKİKA, MUĞLA SICAK HABER

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm SON DAKİKA VE SICAK GELİŞMELER 7/24 CANLI WEB SİTEMİZDE  →  BURAYI TIKLAYIN

TAGS;

Vebitcoin

Kripto para

Hayatın içinden haberler