Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Raporlu ilaçlarda süre uzatıldı

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Rapor süresi bitse de ilaç alınabilecek

Haziran 2020'ye kadar yeni rapora gerek yok

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 21.03.2020 - Raporlu ilaçlarda süre uzatıldı

Koronavirüs salgını nedeniyle hastane ve aile hekimliklerindeki yoğunluğu azaltmak amacıyla alınan kararlara ilaç rapor tarihi de eklendi. Raporla alınan ilaçların rapor süresi bitse bile 2020 yılı Haziran ayı sonuna kadar yeni rapor gerekmeyecek.

İşte o paylaşım;

Sağlık Bakanlığı, kronik hastalık nedeniyle kullanılan raporlu ilaçların ve sürekli kullanım gerektiren ilaçların rapor tarihlerinin bitmesi durumunda, haziran 2020 sonuna kadar aynı raporların geçerli olacağını duyurdu.

Bakanlığın Twitter hesabından, raporlu ilaç teminine ilişkin hatırlatmada bulunuldu.

Yeni koronavirüs hastalığının Türkiye'de yayılımının önüne geçmek amacıyla sağlık kuruluşlarına zorunlu ve acil haller dışında gidilmemesi gerektiği belirtilen açıklamada, kronik hastalık nedeniyle kullanılan raporlu ilaçların ve sürekli kullanım gerektiren ilaçların rapor tarihlerinin bitmesi durumunda, haziran 2020 sonuna kadar aynı raporlar geçerli olduğu bildirildi.

Açıklamada, "Raporlu ilaç ve sürekli kullanım gerektiren ilaç alan kişiler, mevcut raporlarıyla ilaçlarını eczaneden alabilecektir. Bu süre içinde rapor yenilemek için sağlık kuruluşuna müracaat edilmemelidir." ifadesine yer verildi.


ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Koronavirüsle mücadele

İlaç raporu süresi

Hayatın içinden haberler