Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

İzmir, Muğla ve Ege için deprem açıklaması

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Datça depremleri fay hatlarını tetikler mi?

Deprem silsilesi neyin habercisi?

Paylaş

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 10.04.2021 - İzmir, Muğla ve Ege için deprem açıklaması

Ege Denizi'nde meydana gelen derpem silsilesiyle ilgili olarak uzmanlar çok önemli uyarılarda bulundu. Datça açıklarında yaşanın sık depremler neyin habercisi? Neler oluyor?

İzmir, Muğla ve Ege'de 8 büyüklüğünde deprem ve volkanik hareketlilik açıklaması. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Datça'da gerçekleşen deprem fırtınasıyla ilgili, bölgede hem fay hem de volkanik hareketliliğin bulunduğunu belirtti.

Sabah Gazetesi'nde yayınlanan habere göre, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre, bugün saat 00.54'te, 3.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Ege Denizi'nde, Muğla'nın Datça ilçesinin 32 kilometre açığında ve yerin 7.12 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem Datça'da hissedildi.

Depremde, can ve mal kaybı olmadı. Bu depremden sonra aynı bölgede saat 13.12'ye kadar en büyüğü 4.3, en küçüğü ise 1.2 olan 21 sarsıntı daha oldu. Bu sarsıntılardan saat 08.04'te ve yerin 6.92 kilometre derinliğinde gerçekleşen 4.3 büyüklüğündeki deprem dikkati çekti.

MUĞLA SON DAKİKA, MUĞLA SICAK HABER

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm SON DAKİKA VE SICAK GELİŞMELER 7/24 CANLI WEB SİTEMİZDE  →  BURAYI TIKLAYIN

Sabah Gazetesi'nde yayınlanan habere göre, DAUM Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, deprem fırtınasıyla ilgili şu bilgileri verdi:

Datça açıklarında deprem

Datça açıklarında deprem - Arşiv - GHA

"Şu an bölgede 20'nin üzerinde deprem oldu. Deprem yoğunluğunun yaşandığı yerin kuzeyinde küçük bir volkan var. Bunlar, aktif volkanlar düzeyinde değerlendiriliyor. Ayrıca Datça Yarımadası ile Gökova Körfezi'nin bulunduğu yerlerde de diri faylar var. Depremlerin bulunduğu bölgede Kuzey ve Güney uzanımlı normal fay niteliğindeki faylar da var."

Depremin faylardan mı yoksa volkanik hareketlilikten mi gerçekleştiğinin henüz bilinmediğini belirten Sözbilir, bu durumun yapılacak izleme sonrası tespit edileceğini kaydetti. Bölgedeki hareketliliğin Türkiye kıyılarında nereleri etkileyeceğini de belirten Sözbilir, "Bu fayların daha büyük bir deprem üretmesi durumunda özellikle Datça Yarımadası ve Gökova Körfezi gibi Bodrum kısımların etkilenebilir" dedi.

Deprem uyarı

Datça açıklarında deprem - Arşiv - GHA

En kötü senaryoyu da değerlendiren Sözbilir, "Denizdeki faylar 6.8 ila 7.2 büyüklüğünde bir deprem üretebilir. En güneydeki fay 8'e varan nerede deprem dediğimiz deprem üretme potansiyeline sahip. Şuanki depremlerde herhangi bir mal ve Can kaybına yol açacak depremde değil" dedi.

Kaynak;

https://www.sabah.com.tr/video/yasam/son-dakika-izmir-ve-egede-icin-8-buyuklugunde-deprem-ve-volkanik-hareketlilik-aciklamasi

MUĞLA SON DAKİKA, MUĞLA SICAK HABER

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm SON DAKİKA VE SICAK GELİŞMELER 7/24 CANLI WEB SİTEMİZDE  →  BURAYI TIKLAYIN

TAGS;

Datça deprem

Prof. Dr. Hasan Sözbilir

Hayatın içinden haberler