Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Muğla'da korkulan oldu

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Muğla Çok Yüksek Riskli İller arasına girdi

58 il "Çok Yüksek Riskli" oldu

Paylaş

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 29.03.2021 - Muğla'da korkulan oldu

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Kabine Toplantısı'nın ardından risk haritasını paylaştı. Muğla "Yüksek Riskli İller" arasına girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da önlemleri açıkladı.

Türkiye'nin Risk Haritası Sağlık Bakanlığı tarafından her hafta yayınlanıyor ve vaka sayılarına göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli iller olarak ayrılıyor. Kabine toplantısının ardından güncel risk haritası yayımlandı.

29 Mart 2021 Türkiye Koronavirüs risk haritası 2

29 Mart 2021 Türkiye Koronavirüs risk haritası

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın sosyal medya hesabından paylaştığı güncellenen risk haritasına göre; Muğla, Ankara, İstanbul ve İzmir'in aralarında bulunduğu 58 şehir, çok yüksek risk grubunu içeren kırmızı kategoride yer aldı.

Düşük risk kategorisindeki Uşak, Şanlıurfa, Mardin, Hakkari, Diyarbakır, Batman, Siirt, Bitlis, Van, Bingöl, Muş, Ağrı ve Iğdır'ın haritadaki rengi değişti. Yeni haritaya göre, yalnızca Şırnak'ın rengi düşük riski temsil eden mavide kaldı.

Muğla ve 58 il için ne anlama geliyor?

. Cumartesi günleri sokak kısıtlaması geri geldi.

. Pazar günleri sokak kısıtlaması devam edecek

. Tüm yurtta sokağa çıkma sınırlaması akşam 21:00 ve 05 olarak her gün devam edecek

. Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın %50 kapasite şekilde çalışabilecek

. Kapanma saati sonrası ve sokak kısıtlaması günlerindeki paket servisi devam edecek

. Ramazan ayında lokanta ve kafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandıracak

. Ramazan ayında hafta sonları sokak kısıtlaması uygulanacak

. Ramazan boyunca toplu iftar ve sahur gerçekleştirilemeyecek

29 Mart 2021 Türkiye Koronavirüs risk haritası

29 Mart 2021 Türkiye Koronavirüs risk haritası

MUĞLA SON DAKİKA, MUĞLA SICAK HABER

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm SON DAKİKA VE SICAK GELİŞMELER 7/24 CANLI WEB SİTEMİZDE  →  BURAYI TIKLAYIN

Yeni kararlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından yeni koronavirüs kararlarını açıkladı. Aralarında MUğla'nın da bulunduğu 58 Çok Yüksek Riskli ilde CUmartesi yasakları geri geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi;

"Çok yüksek riskli grubu temsil eden kırmızı kategorideki iller, nüfusumuzun % 80'ini temsil eden 58 şehre ulaşmıştır. Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21:00 ve 05.00 olarak her gün devam edecektir. Kırmızı kategorideki illerde, pazar günü uygulanan kısıtlama artık cumartesi ve pazar olarak sürecektir."

Erdoğan ayrıca Ramazan ayı ile ilgili 'fedakarlık yapacağız' diyerek, "Ülke genelinde hafta sonu sınırlaması uygulayacağız. Sadece Ramazan boyunca lokanta ve kafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandıracak. Yine ramazan boyunca toplu iftar ve sahur gerçekleştirilemeyecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Arşiv - GHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan - Arşiv - GHA

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle;

Salgın döneminde işleri azalan esnaflarımızın, öğrencilerimizin durumlarını yakından takip ediyoruz. Ülkemizin tüm imkanlarını sonuna kadar zorluyoruz. Şartların el verdiği her adımda milletimize nefes aldırmaya, esnafımıza yol açmaya çalışıyoruz. Dünyanın pek çok ülkesine göre tedbirleri en akılcı uygulayan ülkeler arasındayız. Vaka, hasta ve ölüm sayıları arttığında, tedbirleri güncellemek zorunda kalıyoruz. Vaka, hasta ve ölüm sayılarını ilişki içinde bulunduğumuz ülkelerden daha aza düşüremezsek, küresel ticaretten geri kalırız. Vatandaşlarımızı tamam diye ifade ettiğimiz kurallara sıkı sıkıya riayet etmeye davet ediyorum. Aşılamada ileri yaşlardan başlayarak 15 milyona ulaşan sayıyla sahada görmeye başladık. Genel olarak her ne kadar vaka sayıları artsa da yatan hasta yoğun bakım hasta sayıları aynı düzeyde yükselmiyor. Bunun yanında vefat sayılarının artması bizi mevcut uygulamaları gözden geçirmeye zorlamaktadır. İllerimizi düşük riskli orta yüksek ve çok yüksek riskli belirleyerek renklere ayırmıştık.

Çok yüksek riskli grubu temsil eden kırmızı kategorideki iller nüfusumuzun % 80'ini temsil eden 58 şehre ulaşmıştır. Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21:00 ve 05 olarak her gün devam edecektir. Kırmızı kategorideki illerde, pazar günü uygulanan kısıtlama artık cumartesi ve pazar olarak sürecektir. Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın %50 kapasite şekilde çalışabilecektir. Kapanma saati sonrası ve sokak kısıtlaması günlerindeki paket servisi devam edecektir.

Ramazan ayında fedakarlık yapacağız. Ülke genelinde hafta sonu sınırlaması uygulayacağız. Sadece Ramazan boyunca lokanta ve kafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandıracak. Yine ramazan boyunca toplu iftar ve sahur gerçekleştirilemeyecektir.


Kafe ve lokantalara bazı katkılar sağlayacağız. Nisan ve Mayıs aylarınca normalleşme ve izin kapsamın sigorta desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarının primleri desteklenecek nakdi yardım yapılacaktır.

MUĞLA SON DAKİKA, MUĞLA SICAK HABER

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm SON DAKİKA VE SICAK GELİŞMELER 7/24 CANLI WEB SİTEMİZDE  →  BURAYI TIKLAYIN

TAGS;

İllerin risk haritası

Muğla Çok Yüksek Riskli iller arasında

Hayatın içinden haberler