Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Alpay'dan tepki çeken Zeki Müren açıklaması

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

"Türk Sanat Müziği'ni katletmiştir..."

Sanat Güneşi'ne ağır eleştiriler

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 22.02.2021 - Alpay'dan tepki çeken Zeki Müren açıklaması

Müzisyen Alpay bir gazeteye verdiği röportajda Zeki Müren için çok ağır ifadelerle eleştirlerde bulundu. Eleştiriler sanat dünyasında tepki çekti.

Müzisyen Alpay'ın röportajında Zeki Müren hakkında, "Zeki Müren abartılı üslubu ve Türkçe'siyle Türk Sanat Müziği'ni katletmiştir. Ölçüsüz tavırlarıyla Türkiye'de kötü örnek olmuştur" ifadelerini kullandığı iddia edildi.

Alpay, "On kulağım olsa biriyle Zeki Müren dinlemem. Zeki Müren abartılı üslubu ve Türkçe'siyle Türk Sanat Müziği'ni katletmiştir. Ölçüsüz tavırlarıyla Türkiye'de kötü örnek olmuştur. Kendi kendisini ‘Sanat Güneşi’ ilan etti. Herkes 'Ne hokkabazlık yapacak?' diye programa giderdi. Çok alkış alanları kovdururdu" ifadelerini kullandı.

Bülent Ersoy'dan tepki

Alpay'a, sanat dünyasından tepkiler geldi. "Zeki Müren, her şeyi sansürleyen, müthiş güzel şarkıları bile repertuvarına almayan, son derece tutucu eski TRT'nin Türkiye'ye attığı en büyük kazıktır" ifadelerini kullanan Alpay'a Bülent Ersoy, Instagram profilinden yaptığı açıklamada yanıt verdi. Açıklamanın özeti şöyle;

"Hanımefendiler ve beyefendiler, sanatkarlar güçlerini yeteneklerinden, seslerinden, yüksek ruhlarından ve de bilgi birikimlerinden alırlar. O yüzden sanatçılar için ‘Sanatçı olunmaz, sanatçı doğulur’ sözü¨yle Zeki Müren sanatçı doğan büyük bir duayendi. Kişilikler ve özel yaşamlar ile gerçek sanatkarların, gerçek sanatlarını istirhamım odur ki birbirlerine karıştırmamak gerekir. Bu büyük, yeri doldurulamayacak yorumculardan bahsederken lütfen daha hassasiyet ve kendilerine yakışır tarzda söylemler ile bahsetmenizi o devirde yaşayan bir sanatçı olarak herkesten recalarım ile istirham ederim efendim."

Behzet Uygur'dan tepki

Sanatcı Behzat Uygur Alpay'a Twitter'da yaptığı paylaşımla tepki gösterdi. Uygur, “Bunca yılın emeğini, saygınlığını bir röportaj ile bitirmek başka bir acı… Yapmayın be abi!” ifadelerini kullandı.

Armağan Çağlayan'dan tepki

 

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Müzisyen Alpay

Zeki Müren

Hayatın içinden haberler