Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Cengiz Bektaş vefat etti

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Mimar Cengiz Bektaş vefat etti

Ödüllü mimar

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 20.03.2020 - Cengiz Bektaş vefat etti

Cumhuriyet döneminin en önemli mimarlarından, şair, yazar Cengiz Bektaş hayatını kaybetti. Cengiz Bektaş, bir süredir tedavi görüyordu.

Bektaş’ın ailesi kamuoyuna bir mesaj yayınlayarak, koronavirüs tedbirleri sebebiyle cenaze töreninin aile arasında yapılacağını duyurdu. Ailesinin yayınladığı mesaj şöyle;

Sevgili dostlar birçoğunuzun duyduğu doğru; ne yazık ki sevgili Cengiz Bektaş’ı yitirdik. O’nu uğurlarken yanımızda olmak istediğinizi biliyoruz. Bunu biz de isterdik ama bildiğiniz gibi zamanın tuhaf bir aralığından geçiyoruz. Böyle bir aralıkta O şöyle derdi; “Kalben burada olduğunuzu biliyorum, n’olur gelmeye kalkmayın” Elçiye zeval olmaz. Lütfen O’nun bu isteğine uyun ve O’nu anmak için iyi bir zamanda buluşmak üzere sevgiyle ve sağlıkla kalın. Ailesi

Cengiz Bektaş vefat etti

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanllığı'ndan baş sağlığı mesajı

Muğla Büyükşehir'den taziye

Muğla Büyükşehir Belediyesi Cengiz Bektaş'ın vefatı üzerine başsağlığı mesajı yayınladı. Mesaj şöyle;

"Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı aynı zamanda devam etmekte olan Kent Belleği projesinin mimarı ve çok değerli mimar-yazar Cengiz Bektaş’ı kaybetmenin büyük üzüntüsünü yaşıyoruz.

Uzun süredir tedavi gördüğü İstanbul’da şeker hastalığına bağlı organ yetmezliği sebebiyle vefat eden Cengiz Bektaş’a Allah’tan Rahmet tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Büyük usta yapıtları ve yazdıklarıyla her zaman yaşayacak ve yetiştirdiği öğrenciler ülkemize ve Muğlamıza hizmet etmeye devam edecektir."

Aras'tan başsağlığı mesajı

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bektaş için bir mesaj yayınladı. mesaj şöyle;

"Türk mimarlığının en değerli isimlerinden Cengiz Bektaş'ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyorum. Bodrum'da da birçok eseri bulunan ve "Halk yapı sanatından bir örnek Bodrum" adlı kitabıyla kent kültürümüze kalıcı bir eser de armağan eden mimar, eğitmen, yazar ve şair Cengiz Bektaş'ı rahmetle anıyor; sevenlerine başsağlığı diliyorum."

Cengiz Bektaş

Mimar, yazar, şair Cengiz Bektaş

Cengiz Bektaş kimdir?

26 Kasım 1934'te Denizli'de doğan Cengiz Bektaş, ODTÜ İnşaat İşleri Başkanlığı, Mimarlık işliğini bir yıl yönetti. Projeleriyle mimarlık-şehircilik yarışmalarına girdi. 25'in üzerinde ödül kazandı.

2 kez Ulusal Mimarlık Ödülü aldı. Akdeniz Üniversitesi (Antalya) Sosyal – Kültürel Özek yapısıyla 2001 yılında Uluslararası Aga Khan Ödülü'nü kazandı. Ankara'daki Türk Dil Kurumu yapısı, mimarlarca Cumhuriyet dönemini simgeleyen yirmi yapıdan biri sayıldı.

Cengiz Bektaş, 2014 yılında Uluslararası Mimar Sinan Ödülü'ne layık görüldü. Ayrıca 2016 yılında, Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri'nde Mimar Sinan Büyük Ödülü'ne layık görüldü.

Cengiz Bektaş uzun yıllar Evrensel Gazetesi'nde "Yaşama Kültürü" başlıklı köşe yazıları kaleme aldı. Bektaş, köşe yazılarının yanı sıra şairdi. Bedri Rahmi'nin seçici kurulda olduğu şiir yarışmasında birincilik kazandı.

Yayınlanmış kitapları arasında Bodrum'daki kentleşmeyi ele alan eserleri de bulunan Cengiz Bektaş, "Halk yapı sanatından bir örnek Bodrum" kitabı da kalıcı eserleri arasındaydı.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Cengiz Bektaş

Yazar, şair, mimar

Hayatın içinden haberler