Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

TTB'den çağrı; "Vakalı iller açıklansın..."

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Sonuçlar günlük duyurulmalı

Engelleme kapsamı genişletilmeli

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 17.03.2020 - TTB'den çağrı; "Vakalı iller açıklansın..."

Korona virüs salgının yayılmaya başlamasıyla birliikte açıklanan vakaların hangi illerde gerçekleştiği sorusu daha da fazla sorulmaya başlandı. Türk Tabipleri Birliği de (TTB) "Vaka olan iller açıklansın. Korunma ve şeffaflık şart" çağrısı geldi.

TTB’de, koronavirüs salgınına ilişkin basın toplantısı düzenlendi. TTB Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, “Aldığımız duyumlar hasta sayısının daha fazla olduğu yönünde. Test sonuçlarının pozitif geldiği fakat bunların 18 kişilik grupta olmadığı, sonucu negatif geldiği zaman bir daha teste yollandığında ‘yüksek riskli’ gibi tuhaf bir yanıtın geldiği ve bunların genel hasta sayısına eklenmediği yönünde duyumlar alıyoruz. Yurtdışı geçmişi olmayan hastalar olduğunu söylüyorlar” dedi.

Sonuçlar günlük duyurulmalı

Salgına karşı Türkiye genelinde alınan önlemlerin artırılması gerektiğine dikkat çeken Başkan Adıyaman, hastalığı tespit etmek için yapılan test sayısının yetersiz olduğunu öne sürerek şunları söyledi;

Tanı için gereken test kitinin üretim kapasitesi haftada 2 bin testin üzerine çıkarılması gerek. Bakanlığın uygulanan test sayılarını, negatif ve pozitif çıkan testleri günlük olarak açıklaması gerek. 1 metre kuralına uymalıyız. Önemli olan hastalığın yayılmasını önlemek.”

Adıyaman konuşmasını şöyle sürdürdü;

Aldığımız duyumlar hasta sayısının daha fazla olduğu yönünde. Ayrıca test sonuçlarının pozitif geldiği fakat bunların 18 kişilik grupta olmadığı, test sonucu negatif geldiği zaman bir daha teste yollandığında pozitif ya da negatif değil, ‘yüksek riskli’ gibi tuhaf bir yanıtın geldiği ve bunların genel hasta sayısına eklenmediği yönünde duyumlar alıyoruz. Yurtdışı geçmişi olmayan hastalar olduğunu söylüyorlar. Yerli hastalar var deniyor.

TTB

TTB'den çağrı; "Vakalı iller açıklansın..."

Vakalı iller açıklanmalı

Sağlık Bakanı Fakrettin Koca'nın vakanın görüldüğü ili açıklamama kararı aldığını anımsatan Adıyaman, “Bazı iller var ki oralarda özel ilgi gerekiyor. Türkiye’deki son 2-3 günlük görüntü salgının çok ciddi boyutlar alacağını gösteriyor. Bir yerde salgın varsa orada salgın olduğu açıklanmalı ki buraya yapılan ziyaretler azalsın” dedi.

Korona önlemleri

TTB'den çağrı; "Vakalı iller açıklansın..."

Engelleme kapsamı genişletilmeli

Eğlence yerlerinin kapatılmasının yeterli olmadığını belirten Adıyaman, “Düğünler iptal edilmeli. Sınavlar ertelenmeli. Virüsün yayılmasını engellemek için gerekirse ulaşım, eczane, bakkallar dışında tüm işyerleri geçici olarak kapatılmalı” dedi.

Sağlık çalışanlarının durumu

Sağlık çalışanlarının Türkiye genelinde ekipman eksiğilinden yakındığını belirten Adıyaman, “Urfa Devlet Hastanesi’nden haber verdiler, her sağlık çalışanına bir tane maske vermişler. O maskelerin ömrü en fazla iki saat, sonrasında kullanmak zararlıdır” ifadelerini kullandı.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

TTB Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman

Covid-19 Türkiye

Hayatın içinden haberler