Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Sağlık Bakanı Koca'dan çok ciddi uyarılar

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Aman dikkat bu uyarılar çok önemli

Kurban Bayramı rehavetinin faturası ağır olacak

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 01.08.2020 - Sağlık Bakanı Koca'dan çok ciddi uyarılar

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Kurban Bayramı'nda gelen görüntülere tepki göstererek kısıtlamalara geri dönülebilineceğini söyledi. Koca asıl sıkıntının da Eylül ayından sonra yaşanabileceğini belirtti.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Kurban Bayramı'nda sokaklardaki gevşeklik, bilgilendirmelerdeki değişiklik, Bilim Kurulu ve ağır vakalar konusunda görüşlerini paylaştı.

Gazeteci Candaş Tolga Işık, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile yaptığı görüşmeyi aktardı. Gazeteci Candaş Tolga Işık'ın Twitter hesabından duyurduğu açıklamaya göre; Bakan Koca, günlük bilgilendirme tablosundaki değişikliğin Bilim Kurulu kararı ile alındığını kaydetti.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca

Koca'nın açıklamaları şu şekilde:

Kısıtlamalara geri dönülebilinir

“Bu rahatlık devam ederse tablonun olumsuz yönde gitmesi kaçınılmaz. Biz yeniden ciddi kısıtlamalar getirmeden vatandaşlarımız rehavetten kurtulsun. Aksi halde bölgesel olarak gerekli kararları yeniden almak zorunda kalırız.

Üzülerek söylüyorum normalleşmeyle birlikte tedbirler devre dışı kaldı, temas arttı. İnsanlarda açık havada hastalık daha az bulaşacağına dair yanlış bir algı var. Bu virüsten korunmanın tek yolu önce mesafe ardından da maske.

Yoğun bakım hasta sayısı

Günlük bilgilendirme tablosundaki değişiklik Bilim Kurulu’nda alınmış bir karar. Ateş Hoca’nın sözleri yanlış anlaşıldı, sanırım kendi de anlatacak. Bunun sebebi dünyada belirlenen ağır hasta kriterlerine uyum sağlamak. Uluslararası literatürle bizdeki ağır vaka tanımı aynı olsun diye yapıldı bu değişiklik. Yoğun bakım sayılarının içinde entübe hastalar da var. Tedavi ne kadar geç başlarsa zatürre oranı o kadar artıyor. Bu yüzden zatürre oranını takip ediyoruz.

Akciğer hastalığı

Kovid vakalarının akciğer hastası diye gösterildiği iddiası gerçek dışı. Bir hastanın kovid testi pozitifse başka hangi hastalığı olursa olsun öncelikle kovid pozitif diye kayda geçer. Ağır vakalar artıyor diye her gün bağırıyorum. Bir şeyler gizleyen insan böyle bağırır mı?

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca 2

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca

Asıl korkumuz

Avrupa’da henüz ikinci dalga başlamadı. Onların da bizim de esas korkumuz influenza mevsiminin eylülden sonra başlamasıyla korona vakalarıyla influenza vakalarının bir arada başlaması, birlikte daha agresif bir şekilde yükselişe geçmesi!”

Candaş Tolga Işık

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca

Covid-19

Hayatın içinden haberler