Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Muğla sahilleri (Gümüşlük dahil) özel şirkete devredildi

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Gümüşlük sahili de devredilenler listesinde

Nereler devredildi? Aşağıda...

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 09.07.2020 - Muğla sahilleri (Gümüşlük dahil) özel şirkete devredildi

Muğla sahilleri Gümüşlük dahil ünlü bir köşe yazarının da yönetiminde olduğu özel bir şirkete devredildiği iddia edildi. Üstelik iddianın en yetkili ağızdan doğrulandığı da belirtildi.

Yeniçağ Gazetesi köşe yazarı Orhan Uğuroğlu müthiş bir iddiayı köşesine taşıdı. "Sıra kıyılarımızı yağmalamaya geldi" başlığıyla bir köşe yazısı kaleme alan Uğuroğlu, Muğla Valiliği ve Türkiye Çevre Koruma Vakfı iştiraki MUÇEV'in bünyesinde bulunan sahiller, plajlar, yat bağlama tesisleri ve koyların özel kuruluşa devredildiğini öne sürdü.

Uğurluoğlu, sahillerin yağmalanacağını iddia ettiği köşe yazısında, şirketin yönetim kurulunda, AKP eski Milletvekili Cengiz Kaptanoğlu'nun kızı Şadan Kaptanoğlu Dikici, Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan'ın yanı sıra Hürriyet Gazetesi yazarı Fatih Çekirge'nin de yer aldığını yazdı.

CHPli isim de temsile yetkili iddiası

Üstelik Orhan Uğuroğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün'le de görüştüğünü ve Gürün'ün, "Muğla'nın sahillerine çöktüler" dediğini yazdı. Uğuroğlu şirketi temsile yetkili isimler arasında bir de CHPli olduğunu da öne sürdü. Uğuroğlu; "Bodrum'da bir çevre platformu üyesi olan CHP'li Remzi Kazmaz'ın da "şirketi temsile yetkililer" arasında yer alması dikkat çekiyor" dedi.

Geçmişe dönük detaylar

Öte yandan Deniz Haber Ajansı 5 Temmuz tarihinde yayınladığı haberde iddialarla ilgili ayrıntılı bilgiler içeren bir haber yayınladı. İbrahim Canpolat imzalı haber, "Muğla'nın koylarıyla ilgili karar merci, İMEAK DTO iştiraki Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi A.Ş.'nin oldu" başlığıyla yayınlandı. Detayları okumak isteyenler aşağıdaki bağlantıya tıklayarak haberi görebilirler;

https://www.denizhaber.net/muglanin-koylariyla-ilgili-karar-merci-imeak-dto-istiraki-deniz-kiyi-ve-cevre-yo-haber-96031.htm

DTO'dan yalanlama

Denizcilik Dergisi'nde yer alan 9 Temmuz 2020 tarihli habere göreyse İMEAK DTO haberleri yalanladı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası’ndan yapılan yazılı açıklama şu şekilde :

Saygıdeğer Kamuoyunun Dikkatine

Son günlerde bazı medya mecralarında gündeme getirilen, Muğla ili ve çevresindeki bazı sahiller, plajlar, yat bağlama tesisleri, iskeleler ve koyların kullanım haklarının Odamız şirketlerinden Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi A.Ş’ye devredildiğine ilişkin gerçek dışı haberler nedeniyle kamuoyunu doğru bilgilendirme ihtiyacı hasıl olmuştur.

Konu, ilk kez 2016 yılında ortaya çıkmış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tasarruf yetkisi kendisine ait bazı sahil ve koyların kullanımını bir pilot proje olarak İMEAK DTO’ya tahsis etmeyi düşünmüştür. O tarihlerde konuyu bir sosyal sorumluluk projesi olarak gören o günkü İMEAK DTO yönetimi, Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi’ni kurmuştur. Ancak Bakanlık daha sonra bu düşüncesinden vazgeçmiştir.

Geçtiğimiz günlerde, o tarihlerde yapılan eski bir haberin, sanki yeni bir gelişmeymiş gibi bazı sosyal medya mecralarında paylaşılmasıyla konunun sebebini bilemediğimiz bir şekilde yeniden gündeme getirilmeye çalışıldığını görüyoruz.

Bilinmesini isteriz ki; o günden bu yana geçen süreçte ne Bakanlığın ne de İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın bu konuda bir girişimi ve çalışması olmamıştır. Bugün itibarıyla Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi A.Ş’ye yapılmış bir devir söz konusu değildir.

Tüm bu gerçeklere rağmen, üstelik herhangi bir devir ve sorumluluk almadığımız halde, bugün yeniden gündeme getirilmeye çalışılan bir konuyla ilgili yalan ve etik dışı haberlere karşı her türlü hukuki haklarımızı saklı tuttuğumuzu hatırlatmak isteriz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz. İMEAK DENİZ TİCARET ODASI

Orhan Uğuroğlu

Orhan Uğuroğlu köşe yazısında müthiş iddia

İşte Orhan Uğuroğlu'nun o yazısı

Yeniçağ Gazetesi yazarı Orhan Uğuroğlu'nun 'Sıra kıyılarımızı yağmalamaya geldi' başlıklı yazısı aşağıda:

"Sıra kıyılarımızı yağmalamaya geldi

Muğla Valiliği ve Türkiye Çevre Koruma Vakfı'nın iştiraki (MUÇEV) bünyesinde bulunan sahiller, plajlar, yat bağlama tesisleri, iskeleler ve koylar anayasaya aykırı olarak "Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi" adlı özel kuruluşa devredildi.

16 Mayıs'ta Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nde ilan edilen bu şirket, sahiller, plajlar, yat bağlama tesisleri, iskeleler kuracak, koylarda kiralama yapabilecek, sahilleri, kıyılar ve denizi istediği gibi kullanabilecek.

3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizin sahillerinde böylece özel bir şirket söz sahibi olacak.

Muğla Büyükşehir Belediyesini devre dışı bırakan bu anayasaya aykırı devir konusunda başkan Osman Gürün'ü aradım.

"Muğla'nın sahillerine çöktüler" diye söze başlayan Başkan Gürün, şunları söyledi:

"Halkın kullanımına açık olması anayasa ve yasalarla belirlenen cennet sahillerimizin özel bir şirkete peşkeş çekilmesine itirazımız var. Yerel Yönetimler yasasına göre tüm bu sahillerin imar planlarını yapma yetkisi belediyelere aittir.Bu uygulama ile belediye devre dışı bırakılmış, yağmalamaya uygun yapı oluşturulmuş ve anayasa ile yasalar görmezden gelinmiştir. Bu şirketin yapısına bakıldığında bu yağmalama için kurulduğu anlaşılmaktadır.

Neden bu şirket seçilmiştir?

Bir şirkete verilecekse neden ihale yapılmamıştır? Ayrıca, anonim şirket olduğu için ihale kanununa tabi olmadan aldığı bu alanları istediğine, istediği şartlarda pazarlayabilecektir. Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak tüm yasal yolları kullanacak ve bu devrin iptali için hukuki işlem başlatacağız."

Kimler ve nereler var

Değerli okurlarım,

Hürriyet yazarı Fatih Çekirge, şirketin kuruluşundan beş gün sonra haberi yokmuş gibi konuyu köşesinde yazdı.

Ancak o da şirketin temsil yetkilileri arasında Çekirge'de yer alıyor. Hem gazetecilik hem ticaret işini yürütecek demek ki…

Bodrum'da bir çevre platformu üyesi olan CHP'li Remzi Kazmaz'ın da "şirketi temsile yetkililer" arasında yer alması dikkat çekiyor.

MUÇEV yetkisinde iken Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi'ne devredilen tesislerden bazıları şunlar:

- Akyaka,
- Kadınazma,
- Akbük koyu,
- Ölüdeniz
- Belcekız,
- Kumburnu,
- Çalış,
- Şat Burnu,
- Sarıgerme plajı,
- Kız kumu,
- Datça iskele plajı,
- Datça Kargı koyu,
- Bodrum Gümüşlük plajı,
- Bodrum Bitez,
- Datça Korubük,
- Karaincir, - Marmaris
- Karacasöğüt iskelesi,
- Fethiye Kayaköy
- Gemiler Koyu,
- Datça Selimiye iskelesi
- Göcek Fethiye Belediyesi yat bağlama iskelesi…

Muğla'nın cennet koyları, gözde turizm kıyıları bu özel şirketin yetki alanına terk edildi… Deniz Kıyı ve Çevre Yönetimi Anonim Şirketi'nin sermayesi Deniz Ticaret Odası tarafından karşılandı…

Yönetim kurulu ise bir hayli ilginç isimlerden oluşuyor.

- AKP eski Milletvekili Cengiz Kaptanoğlu'nun kızı Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) Başkanı Şadan Kaptanoğlu Dikici,

- Yolsuzluk soruşturmaları sürecinde Milli Gemi ihalesine yönelik tapelerle tartışma yaratan Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan,

- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete (Muğla AKP İl Başkanı, Kadem Mete'nin amcası)

- Hürriyet Gazetesi yazarı Yusuf Fatih Çekirge,

- Tezcan Yaramancı,

- Ömer Faruk Miras

- İlker Meşe

- Avukat Remzi Kazmaz

Değerli okurlarım,

AKP iktidarı anlaşılan o ki Türkiye'nin sahillerini, kıyılarını, plajlarını ve hatta denizlerini özel şirketlere bir bir devredecek…

Ne Anayasa ne yasalar umurlarında…Önce vakfa devredilen yetkiler vakıf tarafından özel şirkete devrediliyor…İhale dahi yapmadan cennet sahillerimizin devrine bakalım muhalefet partileri nasıl tepki gösterecekler…

Kaynak Yeniçağ: Sıra kıyılarımızı yağmalamaya geldi

Orhan UĞUROĞLU "

Orhan Uğuroğlunun yazısı için TIKLAYIN;

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/sira-kiyilarimizi-yaglamaya-geldi-56227yy.htm

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Muğla kıyıları özel şirkete devredildi

Orhan Uğuroğlu

Hayatın içinden haberler