Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Türkiye, Muğla ve Bodrum'da Korona kararları

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Muğla ve Bodrum'da alınan tüm önlemler ve Korona kararları

Muğla ve Bodrum'da etkinlikler askıya alındı

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 12.03.2020 - Türkiye, Muğla ve Bodrum'da Korona kararları

Henüz resmi olarak açıklanmış bir korona vakasına rastlanmayan iller arasında olan Muğla'da Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi önlem olarak açık ya da kapalı alanlardaki tüm etkinlikleri askıya aldı. Türkiye genelinde alınan ve Muğla'yı da etkileyen kararlar da haberimizde.

Korona hastalığına sebep olan virüs'ün Türkiye'ye de girdiğinin açıklanmasının ardından önlemeler de artırılmaya başlandı. Koronavirüs önlemleri bugün Beştepe'de düzenlenen toplantıda ele alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen toplantı sonrası Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, alınan kararları açıkladı.

Türkiye, Muğla ve Bodrum'da Korona kararları

Türkiye, Muğla ve Bodrum'da Korona kararları. Görsel: Corona 19 Mikroskop

Beştepe'de alınan kararlar

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, "16 Mart Pazartesi gününden itibaren okulların bir hafta süreyle tatil edildiğini duyurdu. Eğitim - öğretime 23 Mart'tan itibaren de uzaktan eğitim yöntemiyle devam edilecek" dedi.

İşte kararlar;

. Okullar tatil edildi. Tatil 16 Mart 2020'de başlayacak. Uzaktan eğitimle sene tamamlanacak.

. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tüm yurtdışı gezileri askıya alındı.

. Spor müsabakaları Nisan ayı sonuna kadar seyircisiz oynanacak.

. Fevkalade bir durum olmadığı müddetçe kamu görevlilerinin yurt dışına çıkışı izne tabi olacak.

. Yurt dışından Türkiye'ye gelen vatandaşlar mutlaka kontrollerini yaptırarak kendilerini 14 gün tecrit edecekler ve karantina altına alacaklar.

Türkiye, Muğla ve Bodrum'da Korona kararları 2

Türkiye, Muğla ve Bodrum'da Korona kararları. Görsel: Corona 19 Mikroskop

Eğitime verilen ara ne kadar sürecek?

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın eğitime ne kadar ara verileceğini de şöyle açıkladı;

"16 Mart'tan itibaren bir hafta süreyle erkene alınıyor okulların ara tatili, 23 Mart itibarıyla da uzaktan online eğitime geçilecek. 23 Mart'tan sonrası tatil kapsamına mı giriyor?" sorusuna Kalın, "Evet tatil devam ediyor. Çocuklarımız yine evlerinde olacaklar ama evden eğitim suretiyle internet ve televizyon kanalları üzerinden evden eğitimlerini almaya devam edecekler."

Türkiye, Muğla ve Bodrum'da Korona kararları 7

Türkiye, Muğla ve Bodrum'da Korona kararları

Muğla'da alınan kararlar

Türkiye'de ilk Koronavirüs vakasının tespit edilmesinin ardından Muğla Büyükşehir Belediyesi çok hızlı davranarak öncelikle toplu taşıma araçlarıyla ilgili dezenfekte uygulamalarını artırdı. Ayrıca 13 ilçede otogarlar, toplu taşıma araçları, haller ve ödeme noktalarında dezenfekte önlemleri de arttırıldı.

Türkiye, Muğla ve Bodrum'da Korona kararları 3Türkiye, Muğla ve Bodrum'da Korona kararları

Muğla’da bulunan toplu taşıma araçları “'Sağlık Bakanlığı onaylı en az yüzde 60 alkol bazlı dezenfektan” ile iç ve dış sterilizasyon işlemine tabi tutuldu. Öte yandan Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ait ödeme noktalarında bulunan bankamatiklerde de dezenfekte işlemi yapıldı.

Muğla Büyükşeir Belediyesi kapsamındaki açık ve kapalı alan etkinlikleri de önlem olarak askıya alındı.

Türkiye, Muğla ve Bodrum'da Korona kararları 6

Türkiye, Muğla ve Bodrum'da Korona kararları

Bodrum'da alınan kararlar

Bodrum Belediye Başkanlığı bir duyuru yayınlayarak açık ya da kapalı alan farkı olmaksızın tüm etkinliklerin iptal edildiğini duyurdu. Bir istisna olarak sadece haftasonu yapılacak Acı Ot Festvali hariç tüm etkinlik ve organizasyonlar askıya alındı. Bodrum Belediye başkanlığı'nın duyurusu şöyle;

Türkiye, Muğla ve Bodrum'da Korona kararları 4

Türkiye, Muğla ve Bodrum'da Korona kararları

"KAMUOYUNA DUYURU

Sağlık Bakanlığı, 11 Mart 2020 tarihi itibariyle ülkemizde COVİD-19 (Korona virüsü) saptandığını tüm kamuoyuna açıklamıştır. Bu kapsamda Bodrum Belediyesi olarak, kentimizde bir takım önlemler alınmıştır. Öncelikle, organizasyonu Belediyemiz tarafından yapılan festivaller ile Belediyemize ait kültür merkezleri de dahil tüm kapalı alanlardaki konser, söyleşi ve açılış gibi etkinlikler 1 Mayıs 2020 tarihine kadar iptal edilmiştir. Belediyemizin idari hizmet binalarında, vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı kamusal alanlarda, kültür merkezlerimizde, kafeteryalarımızda ve pazaryerlerinde ilaçlama ve dezenfeksiyon çalışmaları başlatılacaktır.

İdari binalarımızda, personelimize ve vatandaşlarımıza daha hijyenik bir çevre sağlayabilmek amacıyla el dezenfeksiyon üniteleri yerleştirilmiştir. Toplu taşıma araçlarında da önlemlerimizi sıklaştırıyoruz. Muğla Büyükşehir Belediyesi, otogar, toplu taşıma araçları ve ödeme noktalarında rutin olarak yaptığı dezenfekte ve sterilizasyon çalışmalarını artırdı. Bodrum Belediyesi’ne ait toplu taşıma araçları da ekiplerimiz tarafından baştan aşağı temizlenerek, dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirildi. Salgın hastalık riskini en aza indirmek amacıyla bu uygulamalar sıklaştırılarak sürdürülecektir.

Türkiye, Muğla ve Bodrum'da Korona kararları 8

Türkiye, Muğla ve Bodrum'da Korona kararları

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, korona virüsü ile ilgili sürecin turizm sektörünü olumsuz etkileyeceği yönünde tedirginlik yaşayan Bodrum esnafına da bir mesaj gönderdi. Yaşanabilecek sıkıntı ve zorluklara rağmen üretim ve hizmet gayretinden vazgeçmeyen esnafa her türlü desteği vereceklerini belirten Başkan Aras, Belediye’nin kendi imkanları çerçevesinde zaman içinde gerekli tedbirleri alacağını ve gerektiği taktirde esnafımıza destek olacak bazı düzenlemelere gidilebileceğini açıkladı."

Türkiye, Muğla ve Bodrum'da Korona kararları 5

Türkiye, Muğla ve Bodrum'da Korona kararları

Okullardaki tüm etkinliklere iptal

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında okullardaki tüm sosyal etkinlikler, Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) iptal edildi. MEB, okullarda yapılması planlanan toplantı, çalıştay, sempozyum, konferans, forum, ödül töreni, spor müsabakası, yarışma gibi sosyal etkinliklerin iptaline ilişkin yazıyı illere gönderdi. Sosyal etkinlikler için yapılan yeni müracaatlara izin verilmeyecek.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran imzasıyla illere gönderilen yazıda, MEB’e bağlı okul ve kurumlarda alınması gereken önlemler şöyle sıralandı:

Bu kapsamda virüsün etkilerinden korunmak amacıyla resmi ve özel okul ve kurumlarda öğrenci, öğretmen ve okul yöneticilerinin katılımıyla yapılması planlanan il ve ilçe, ulusal ve uluslararası düzeydeki toplantı, çalıştay, sempozyum, konferans, forum, ödül töreni, spor müsabakası, yarışma gibi sosyal etkinlikler tedbiren iptal edilmiştir.

Bakanlığın yazısında, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine yapılacak sosyal etkinlik müracaatlarına izin verilmeyeceği ve konuyla ilgili tedbirlerin valiliklerce alınacağı kaydedildi.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Muğla'da Korona önlemleri

Bodrum'da Korona önlemleri

Hayatın içinden haberler