Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Akyarlar'da doğa kıyımına müdahale

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

İçinde canlıların yaşadığı azmağı bilerek kuruttular

Bodrum belediyesi müdahale etti

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 11. 06.2020 - Akyarlar'da doğa kıyımına müdahale

Akyarlar'da içinde balık ve kurbağa gibi canlıların yaşadığı azmak yol yapımı için toprakla dolduruldu. Olaya müdahale eden Bodrum Belediyesi ekipleri azmağı ve içindeki canlıları kurtarmak için bakın ne yaptı?

Yaşadığımız coğrafyanın doğal dengesini korumak, bilinçsizce yapılan müdahalelerin önüne geçmek için gece gündüz çalışan Bodrum Belediyesi, Akyarlar’da içinde pek çok canlının yaşadığı ve vatandaş müdahalesiyle bilinçli olarak kurutulan azmağa can suyu verdi.

Akyarlar'da doğa kıyımına müdahale 2

Akyarlar'da doğa kıyımına müdahale

Akyarlar Mahallesi'nde çeşit çeşit kurbağa ve balık türüne ev sahipliği yapan ve vatandaşlar tarafından yol yapmak amacıyla toprak dökülerek kapatılmak istenen azmak, Bodrum Belediyesi’nin müdahalesiyle kurtarıldı. Belediye Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile Tarımsal İşler Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen çalışmada ilk olarak kurumak üzere olan azmağın bir bölümüne su takviyesi yapıldı.

Muğla Çevre İl Müdürlüğü ve Bodrum İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü koordinesi ile yürütülen çalışmalarda doğal yapısı bozulan azmak eski haline döndürüldü. Alttan bir su kaynağı ile beslenen ve kendi içinde bir ekosistemi olan sazlık alanın bir bölümüne dökülen toprak yığını iş makineleri tarafından kaldırıldı. Çalışmalar sırasında Belediyenin Su Ürünleri Mühendisi de hazır bulundu.

Akyarlar'da doğa kıyımına müdahale 3

Akyarlar'da doğa kıyımına müdahale

Çalışmaları yerinde takip eden Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, birçok canlıya ev sahipliği yapan lagünün zaman içinde doğal bir habitat haline geldiğini fakat bilinçsiz müdahale ile yok edilmek üzereyken tespit edildiğini belirtti. Yılmaz şunları söyledi;

Vatandaşlar tarafından yapılan araç yolunun diğer tarafında kalan ve bu habitatta yaşayan canlılar su azlığından, oksijen yetersizliğinden dolayı bir süre sonra öleceklerdi. Belediyemizce vatandaşlar tarafından yapılan yol yapımı sonrası ikiye ayrılan bölgeye su takviyesi 2-3 metre yüksekten oksijenlendirilerek yapıldı. Daha sonra yol kaldırılarak, canlıların ekosistem bağı eski haline getirildi.”

Akyarlar'da doğa kıyımına müdahale 4

Akyarlar'da doğa kıyımına müdahale

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz

Akyarlar

Hayatın içinden haberler