Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Oda Boro uğurlanıyor

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Kısmet'in 2. kaptanı, Sadun Boro'nun ilk ve tek aşkı

Oda Boro

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 22.05.2020 - Oda Boro uğurlanıyor

Kısmet adlı yelkenli teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk denizci Sadun Boro'nun eşi ve o teknenin 2. kaptanı olan Oda Boro, Bodrum'da yaşamını yitirdi. Boro'nun bugün (22.05.2020) Marmaris'te son yolculuğuna uğurlanacağı öğrenildi.

Yaklaşık bir haftadır ilçedeki bir özel hastanede tedavi gören Oda Boro, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Oda Boro'nun cenazesinin bugün hayat arkadaşı Sadun Boro'nun da defnedildiği Marmaris'in Karacasöğüt Mahallesi'nde düzenlenecek törenin ardından toprağa verileceği öğrenildi.

Oda Boro 1

Oda Boro

Efsane Türk denizcisi, araştırmacı ve yazar Sadun Boro, Marmaris ilçesinde 5 Haziran 2015'te tedavi gördüğü hastanede 87 yaşında yaşamını yitirmiş, Karacasöğüt Mahallesi'nde defnedilmişti.

Aras'tan mesaj

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Oda Boro'nun vefatı üzerine bir mesaj yayınladı. Mesaj şöyle;

"Dünya'yı dolaşan ilk denizcimiz Sadun Boro'nun kıymetli eşi ve yol arkadaşı Oda Boro'nun aramızdan ayrıldığını üzülerek öğrendim. Tüm deniz dostlarının başı sağolsun. Huzur içinde uyu Oda Boro..."

Oda Boro - Sadun Boro Evi - Bodrum

Oda Boro - Sadun Boro Evi - Bodrum - Görsel: İbrahim Hakkı Zırh

Oda Boro kimdir?

7 Aralık 1935’te Doğu Almanya’da dünyaya gelen Oda Boro, yelkenle ilk dünya turu yapan Türk teknesi Kısmet’in ikinci kaptanıydı. 5 Haziran 2015 yılında sonsuzluğa uğurlanan Sadun Boro ile evli olan Oda Boro’nun dünya seyahati sırasında “Deniz” adını verdikleri (Kısmet Deniz Polat) bir kızları oldu.

Oda Boro - Sadun Boro

Sadun Boro - Oda Boro

Sadun Boro kimdir?

Sadun Boro 1928 İstanbul doğumlu Türk denizci ve yazar. Dünyanın çevresini teknesiyle dolaşan ilk Türk denizci. Yelkenlisi ile dünya seyahati yapan ilk Türk denizcisi.

1965-1968 yılları arasında eşi Oda Boro ve kedileri Miço ile birlikte ,“Kısmet” isimli 10,5 metrelik tekneleriyle dünya turunu tamamladılar. Bu seyahatin Sadun Boro tarafından kaleme alınan seyir günlükleri Hürriyet gazetesinde seri olarak yayınlandı ve büyük ilgi ile takip edildi. Yurda dönüşleri coşkuyla kutlanan çiftin dünya seyahatini Sadun Boro “Pupa Yelken” ismiyle kitaplaştırdı.

1928 yılında İstanbul’ da doğan Sadun Boro, Erenköy’ de büyümüş, ilkokuldan itibaren Galatasaray’ da yatılı okumuştur. Üniversite eğitimini İngiltere, Manchester’ da tekstil mühendisliği alanında tamamlamıştır.

İlk okyanus seyahatini 1952 yılında, İngiltere’ den Karayip Adaları’ na Ling isimli bir İngiliz teknesinde yapmıştır. “Bir Hayalin Peşinde” kitabında kendi yelkenlisi ile dünya seyahati yapma hayalinin başlangıcı olarak gördüğü bu deneyimi yazıya dökmüştür.

Oda Boro, Deniz Boro, Sadun Boro

Miço, Oda Boro, Deniz Boro, Sadun Boro

Hayalini gerçekleştirdiği dünya seyahatinin ardından ikinci büyük seyahatleri 1977-79 yılları arasında kızları Deniz’ in de katıldığı Amerika yolculuğudur, bu macerayı “Fora Yelken” isimli kitabında anlatmıştır.

1980 yılından itibaren Boro ailesi Bodrum’ a yerleşmiş tir. Sadun Boro başta yeryüzü cenneti olarak nitelediği Gökova olmak üzere bu bölgenin doğası ve denizini korumak için olağanüstü çaba sarf etmiştir.

Kısmet’ in Dümen Suyunda isimli kitabında Türkiye ve komşu kıyılara yaptığı seyirlerin anılarını derlemiştir. Hayatı boyunca en değer verdiği çalışması “Vira Demir”, kıyılarımıza ait detaylı bir seyir rehberidir.

O’nun teşvikiyle amatör denizciliğimiz gelişmiş, yeni denizciler dünyaya yelken açmıştır.

Daha fazla bilgi için TIKLAYIN;

http://www.sadunboro.com/index.html

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Oda Boro vefat etti

Sadun Boro

Hayatın içinden haberler