Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Muğla'da maskesiz sokağa çıkılamayacak

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

DİKKAT; Sokağa maskesiz çıkılmayacak

#evdekal

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 13.05.2020 - Muğla'da maskesiz sokağa çıkılamayacak

Muğla Valiliği, Muğla İli Hıfzıssıhha Meclisi toplantı kararlarını açıkladı. Buna göre Muğla'da 15 Mayıs 2020 Cuma günü itibariyle maskesiz sokağa çıkmak yasak.

Muğla Valiliği bugün çok önemli 2 kararı duyurdu. Muğla İli Hıfzıssıhha Meclisi toplandı. Toplantı sonrasında alınan kararlan Muğla Valiliği tarafından kamuoyuyla paylaşıldı.

Muğla'da maske zorunlu hale getirildi

Muğla'da maske zorunlu hale getirildi - Grafik: GHA

İşte o karar;

"2020/42 Karar No'lu MUĞLA İLİ HIFZISSIHHA MECLİSİ KURUL KARARI
13.05.2020
MUĞLA İLİ HIFZISSIHHA MECLİSİ KURUL KARARI
KARAR TARİHİ : 13/05/2020
KARAR NO : 2020/42
GÜNDEM : İlimizde koronavirüs tedbirleri kapsamında alınması gereken önlemler görüşülmüş ve aşağıdaki kararlar alınmıştır.
İlgi : (a) Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün talimatları.
KARAR :
Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda; salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

Alınan tedbirlerin, bulaşın yayılım hızının düşürülmesine olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla; Valiliğimiz tarafından Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddesi uyarınca aşağıda belirtilen tedbir kararlarının alınması ihtiyacı duyulmuştur.

1- Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün ilgi talimatları gereği; Yenidoğan İşitme Tarama Programı kapsamında, yenidoğan her bebeğin ilk testinin hastaneden taburcu olmadan önce mutlaka yapılmasına, işitme taramasından kalan bebeklerin tekrar testleri için 31 Mayıs 2020 tarihi sonrasına randevu verilmesine, ayrıca İlimizde referans merkezi olmaması nedeniyle işitme tarama sevkli bebeklerin İl dışına gitme durumlarının 31 Mayıs 2020 tarihi sonrasına ertelenmesine;

2- İlimizde bulunan tüm vatandaşlarımızın; başta pazaryerleri, marketler, toplu olarak çalışılan işyerleri, toplu taşıma araçlarında (satıcı, müşteri, çalışan herkes) maske kullanımının zorunlu olmasının yanında, vatandaşlarımızın her türlü alanlarda (cadde, sokak, parklar, alışveriş merkezleri gibi vb. açık ve kapalı tüm alanlar) ve araçlarında konutlarından çıktıkları andan itibaren maske kullanımının 15 Mayıs 2020 tarihinden itibaren zorunlu olmasına;

Oy birliği ile karar verilmiştir.
"

Kaynak:

http://www.mugla.gov.tr/202042-karar-nolu-mugla-ili-hifzissihha-meclisi-kurul-karari

Gürün de paylaştı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün de sosyal medya hesaplarından maske kararını paylaştı. Gürün, "Bundan sonra da maskelerimizi takarak, sosyal mesafe kurallarına uyarak sağlığımızı, sevdiklerimizi ve çevremizi koruyalım. Unutmayalım bir kişi eksik olursa bu mücadeleyi kazanamayız " dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün'ün paylaşımları;

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Kültür ve Turizm Bakanlığı

Koronavirüsle mücadele

Hayatın içinden haberler