Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Bu hafta sonu da sokağa çıkmak yasak

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sona erdi

#evdekal

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 12.04.2020 - Bu hafta sonu da sokağa çıkmak yasak

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplantının ardından sokağa çıkma yasağının süreceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık ettiği kabine toplantısı Tarabya'daki Huber Köşkü'nde gerçekleştirildi. 3 saat süren toplantı video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Toplantıda Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan toplantı sonrası alınan kararları değerlendirdiği toplantı düzenledi. Erdoğan sokağa çıkma yasağının devam edeceğini söyledi. Buna göre sokağa çıkma yasağı 17 Nisan Cuma günü saat 24.00'da başlayıp 19 Nisan Pazar 24.00'a kadar geçerli olacak.

İstifa yorumu

Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun istifasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi;

"İçişleri Bakanımızın bu konudaki sorumluluğu üstlenerek gösterdiği hassasiyeti takdirle karşılıyorum ama istifasını kabul etmedim.Terörle mücadele, tabii afetler sonrası yürütülen çalışmalar ve son olarak koronavirüs salgınında kamu güvenliğini sağlamadaki başarılarına yakinen şahit olduğumuz Bakanımız, görevine devam ediyor. Verdiği destekten dolayı Sayın Bahçeli’ye teşekkür ediyorum. Hafta sonları sokağa çıkma yasağını ihtiyaç duyuldukça sürdürme kararı aldım. 17 Nisan - 19 Nisan arası sokağa çıkma uygulanacak."

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi - 2020

Erdoğan'ın yaptığı açıklamada öne çıkan bölümler şöyle;

. Koronavirüs salgını başta olmak üzere gündemimizdeki konuları enine boyuna değerlendirdik.
. Türkiye virüsle mücadelesini kararlılıkla sürdürüyor. Dünyayı adeta pençesine alan bu salgının sağlık, gıda ve güvenlik başta olmak üzere etkilerini yakından takip ediyoruz.

. Ülkemiz bu süreçte olumlu yönden bir ayrışma içindedir. Hastaların tedavisinden teşhisine kadar iyi durumdayız.

. Doktorların ihtiyaçları, malzemeleri, ilaç gibi konularda hiçbir eksiğimiz yoktur. Vatandaşlarımızın tedariki konusunda hiçbir eksiğimiz yoktur.

. Türkiye gibi 83 milyonluk bir ülkede aksaklık yaşanabilir. Var olanı bölüşmek, dağıtmak, küçük gecikmeler olabilir. Her vatandaşımıza ücretsiz maske dağıtımımız sürüyor.

. 32 milyon vatandaşımıza bakanlığımızın doğrulama kodunun olduğu rakam gitmiştir. Hafta sonuna kadar bu rakam artacak.

. Milli Eğitim Bakanlığımızdan Milli Savunma Bakanlığımıza kadar maske üretimine hız veriyor. Maskenin hem maddesi alınarak ülkemizde üretimi hem de tablet olarak almada da sıkıntı yaşamıyoruz.

. 45 gün içinde Yeşilköy ve Sancaktepe’de biner yataklı hastane kuracağımızı ifade etmiştik. Hadımköy’de de 100, Derince’de de 200 yataklı hastane kuruyoruz. Toplam yatak sayısı 2 binden fazla olan Başakşehir hastanemizi de hizmete açıyoruz. Bu hastanemizin yoğun bakım yatağı sayısı 456’dır.

. Salgının kontrol altına alınması noktasında da önemli ilerlemeler kaydediyoruz. Dünya sıralamasında test sayısında en başlarda yer alıyoruz. 34 bin 456’ya ulaşırken toplam test sayısında 450 binin üzerine çıktık.

. Test sayısında hamdolsun yükseliyor. Taburcu olan hasta sayımız da 5 bine yaklaştı. Türkiye, salgını çabuk kontrol altına alan ülkelerin başında geliyor, ülkemiz örnek gösteriliyor.

. Koronavirüs salgınında kamu güvenliğini sağlamasına yakınen şahit olduğum bakanımız görevine devam ediyor. Cumhur İttifakı’nın tarafı olarak buradan sayın Bahçeli’ye de bir kez daha teşekkür ediyorum.

. Kabine toplantımızda salgınla mücadele kapsamında hafta sonu sokağa çıkma yasağının önümüzdeki günlerde de olması yönünde karar aldık. 17 Nisan’da sokağa çıkma yasağının uygulanacağını şimdiden duyurmak istiyorum.

. Yapılan bağışlar, 1 milyar 612 bin TL'yi buldu.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi

Hayatın içinden haberler