Spor Haberleri 1
HABER

Süper Amatör Küme ve BAL'da maçlar başlıyor

Spor | Haber | News

SPOR HABERLERİ

18 Temmuz 2020 günü sahaya çıkılacak

#evdekal

Gümüşlük Haber Ajansı - (GHA) - 27 Mayıs 2020 - Süper Amatör Küme ve BAL'da maçlar başlıyor

Muğla Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (Muğla ASKF) TFF'den gelen karar doğrultusunda Süper Amatör Küme ve Bölgesel Amatör Lig (BAL)'da maçların 18 Temmus 2020'de başlayacağını duyurdu.

Kulüp başkanlarını bizzat arayan Muğla ASKF Genel Başkanı Mehmet Top kararı hem yazılı hem de sözlü olarak kulüplere duyurmuş oldu. Kulüp başkanlarıyla hafta başı Muğla ASKF'de bir de toplantı düzenlenecek. Bu gelişmeden sonra kulüpler, teknik heyet, futbolcular ve takım genel kaptanlarında "ne olacak şimdi" telaşı başladı.

Kulüpler çaresiz

Muğla ve bölgede turizm sezonu geldi çattı. Koronavirüs tedbirleri nedeniyle zaten kapalı olan işletmeler eli kolu bağlı beklerken maçların 18 Temmuz'da başlatılacak olması kararı en çok da kulüpleri futbolcu ve teknik kadroların konaklaması yönünde düşündürüyor. Hem yeme içme hem de konaklama konularında normal zamanlarda bile sponsor bulmakta zorlanan amatör kulüpler bu kez ne yapacaklarını bilemez durumda kaldılar.

Kulüp başkanları ve yöneticilerinin sıkıntıları Muğla ASKF'de düzenlenecek toplantıda masaya yatıracakları ve federasyondan destek isteyecekleri bilgisi de geliyor.

Muğla ASKF binası

Muğla ASKF binası

İşte o açıklama

Muğla ASKF'nin yazılı açıklamasının orjinal hali aşağıda;

"19 Mart 2020 tarihinde korona virüs salgınına karşı alınan kararlar doğrusunda 2019-2020 sezonu U17 kategorisi ve daha altındaki yaş kategorilerinde liglere devam edilmemesi, Bölgesel Amatör Lig, 1. ve 2. Amatör ligler ile U19 kategorisi, 1. ve 2. küme müsabakaları ileri bir tarihe ertelenmişti.

Pandemi sürecinde gelinen bu noktada tüm illerimizde müsabakaları devam eden U19 1. Ve 2. kümelerde sezonun sonlandırılmasına, Büyükler kategorisinde il’de Süper Amatör lig varsa 1. ve 2.amatör liglerin, il’de en üst büyükler ligi 1. Amatör ise 2.Amatör liglerin sonlandırılmasına, bu liglerle ilgili yükselme ve küme düşme kararlarının Futbol İl Tertip Komitelerince ASKF’lerin bilgisi dahilinde verilip, Amatör İşler Kurulu’nun onayına sunulmasına karar verilmiştir. Yerel büyükler kategorileri ile ilgili yapılması gerekenler EK’ de detaylı olarak açıklanmaktadır.

İllerin büyükler kategorisindeki en üst ligi, 18 Temmuz 2020 tarihinde başlatılacağı duyurulan BAL Ligi ile aynı takvim süresinde başlatılacaktır . Bölgesel Amatör Lig ile ilgili yeni bir tarih belirlenmesi veya daha farklı bir karar alınması halinde, ilin en üst yerel ligi ile ilgili alınacak karar kamuoyuna duyurulacaktır.

BÜYÜKLER KATEGORİSİNDE SÜPER AMATÖR, 1.AMATÖR ve 2. AMATÖR LİGLERİ OLAN İLLER(32 İL)

Adana, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne,
Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Hatay, Mersin, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya,
Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Şanlıurfa, Zonguldak, Yalova, Düzce

Büyükler kategorisinde Süper Amatör, 1.Amatör ve 2. Amatör Ligleri olan illerden;

Adana, Afyon, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Eskişehir, Giresun, İstanbul, İzmir, Kayseri,
Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Tekirdağ, Şanlıurfa, Zonguldak, Yalova ve Düzce illerinin 1.Amatör ligleri tamamlanmış, 2.Amatör ligleri devam etmektedir.

Ankara, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kırklareli, Konya, Sakarya ve Samsun illerinin ise 1.Amatör ligleri ve 2.Amatör ligleri devam etmektedir.

1.Amatör ligleri tamamlanan illerin liglerden yükselme ve düşmeleri aynen uygulanacaktır. 1.Amatör ligleri
devam eden illerimizde ve 2.Amatör ligleri devam eden 32 ilimizde liglerin geri kalan müsabakaları kesinlikle oynanmayacaktır. Ligler tek devreli oynanıyor ve tamamlanmadıysa veya çift devreli oynanıyor ve ligin henüz 1.devresi tamamlanmadıysa bu ligler oynanmamış kabul
edilecek ve bir üst lige yükselme veya bir alt kümeye düşme olmayacaktır.

Müsabakaları çift devreli lig usulüne göre oynatan illerde ise 1.devre tamamlandı ise lig olduğu gibi tescil edilecek
ve lig sıralamasına göre bir üst lige yükselme kararı Futbol İl Tertip Komitesi tarafından verilecektir.

1. ve 2. amatör liglerde play-off müsabakaları oynatılan illerde play-off lar oynatılmayacak, bir üst lige yükselen ve bir alt lige düşen takımlar hakkında kararı Futbol İl Tertip Komiteleri verecektir.

Tertip Komitesi kararları TFF Amatör İşler Müdürlüğü’nün onayından sonra kesinleşecektir.

Süper Amatör Lig

32 ilimizin Süper Amatör liglerinden sadece Şanlıurfa ili Süper Amatör ligini bitirmiş olup diğer illerimizde Süper Amatör ligler devam etmektedir.

Liglerin bitmesine bir haftası kalan illerimiz olduğu gibi 4-5 haftası kalan illerimizde vardır. 31 ilimizdeki Süper Amatör ligler TFF’ce onaylanan statülerine uygun olarak tamamlanacaktır.

BAL Statüsü gereği bu illerden 2020-2021 BAL Sezonuna direkt veya Baraj Müsabakası oynayarak kontenjanları dahilinde bir veya birden fazla takım çıkacaktır.

Büyükler kategorisinde ilin en üst yerel liginin tamamlanabilmesi için oynatılacak müsabakalar bir aksilik veya yeni bir tarih belirlenmesi olmadığı takdirde Bölgesel Amatör Lig’in başlama tarihi olan 18 Temmuz 2020 tarihinde başlatılacak ve BAL müsabaka programının biteceği tarihe uygun bir planlama ile tamamlanacaktır.

BAL ve yerel lig takımları arasında oynanması gereken BAL
Baraj Müsabakaları BAL grup müsabakalarının tamamlandığı haftadan sonraki 7 gün içinde oynatılacaktır.

Futbol İl Temsilcilikleri, ASKF Başkanlarımızın bilgisi ve katılımı ile Kulüplerle bir toplantı yaparak, kulüplere müsabaka programı ve pandemi şartlarında Türkiye Futbol Federasyonu Sağlık Kurulunun önerileri doğrultusunda yapılması ve uygulanması gereken kurallar konusunda bilgi
verilecektir.

ASKF Başkanlarımız ve Futbol İl Temsilcilerimiz bu süreçte Valilik, Belediye Başkanlıkları, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Pandemi Kurulu, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü ve
taban birlikleriyle iş birliği yapacaklardır.

BAL ve Süper Amatör Ligde yer alan kulüplerimize önemle duyurulur.

ASKF"

Kaynak:

https://www.muglaaskf.com/tff-baskan-vekili-ve-taskk-genel-baskani-ali-dusmezin-amator-futbol-musabakalari-ile-ilgili-yapmis-oldugu-aciklama/

Gümüşlük dolmuş saatleri

TAGS;

Süper Amatör Küme

Muğla ASKF

Spor haberleri