• Deniz Börülcesi Salatası; deniz börülcesi; Ege mezeleri, ege yemekleri, gümüşlük mutfağı 1
  • Deniz Börülcesi Salatası; deniz börülcesi; Ege mezeleri, ege yemekleri, gümüşlük mutfağı 2
  • Deniz Börülcesi Salatası; deniz börülcesi; Ege mezeleri, ege yemekleri, gümüşlük mutfağı 3

Deniz Börülcesi Salatası

Deniz Börülcesi.. Deniz börülcesi, ıspanakgiller familyasından bir bitki türü. Bu isim altında birbirine çok benzer ve zor ayırt edilir alt türler de bulunur. Deniz börülcesi, deniz kıyısına yakın yerlerde yetişen bir bitkidir.

Kurşun otu ya da tuzot diye de adlandırılan Deniz Börülcesi besin değerleri yüksek ve yararlı vitaminler içeren bir ottur ama dikkat edilmesi gereken hususlar da vardı. Şöyle ki;

. Yararlı yönleri; Bol biktarda B vitamini, Kalsiyum ve Çinko içerir. Bu nedenle tırnak ve saç gelişiminde yararları gözlenmiştir. İyi bir idrar söktürücüdür. Ödem atımına yardımcı olur. Metabolimanın hızlı çalışmasına dolayısıyla kilo vermeye ek destek sağlar. İyotlu topraklarda yetiştiği için bol miktarda iyot barındırır. Yani İyot eksikliği çekenler (Guatr / Troid sorunu yaşayanlar) için dengesizliğin düzeltilmesne olumlu katkı sağlar. Vücudun direncini arttırır, zindelik hissi verir. İştah açıcı özelliği vardır.


. Dikkat edilmesi gereken durumlar; İçerdiği yüksek tuz oranı nedeniyle tansiyon hastaları çok dikkatli kulanmalıdır. Aşırı tüketilmesi halinde ishal, alerji ve çok fazla idrara çıkma etkisi gösterir.

Doğada bulmak isterseniz çoğunlukla deniz kıyısına yakın yerlerde yetişen yabani bir bitkidir.

Deniz Börülcesi iyi bir mezedir. Zeytiyağlı yemeği, mezelik çiğ terbiyelisi ve bu yazıda ele alacağım gibi salatası da yapılr. Aynı zamanda iyi de bir kahvatılıktır. Haşladıktan ve kökünden ayırdıktan sonra olduğu gibi keyifle yenilebilir. Zindelik ve enerji kaynağıdır.

Ama ısrarla söylüyorum eğer uzmanı değilseniz sakın bilmediğiniz otları toplamaya ve yemeye kalkmayın.

Otlardan çok iyi anlamıyorsanız satın alın. İşte bulacağınız adres;

Her Çarşamba günü kurulan Gümüşlük Pazarı'na yolunuz düşerse ve mevsimiyse mutlaka Deniz Börülcesi sorun, alın ve afiyetle tüketin.

Özellikle kendi bahçelerindeki, bostanlarındaki ya da doğadan topladıkları ürünleri satan köylü amca ve teyzelerin tezgahlarını doyasıya gezin. Neler var neler :)) Üstelik alacağınız otun, sebzenin nasıl pişirileceğini, hazırlanacağını bilmiyorsanız sorun. Gümüşlük insanının o pırıl pırıl yüreği ve kendine has şiveli diliyle hiç sıkılmadan özene özene anlatıyorlar.

Tıkla → Gümüşlük Pazarı

Deniz Börülcesi için salata sosu tarifi: 4 ya da 5 baş sarımsağın kabuğunu soyun. Güzelce ezin ya da dövün. Sarımsakların üzerine, 8 yemek kaşığı Ege yöresi zeytinyağı ekleyin. 1 tatlı kaşığı nar ekşisi, 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı kadar kırmızı pul biberi de karışıma katın. Üstüne 2 tutam dağ kekiği ekleyip iyice karıştırıp mümkünse buzdolabında bir saat bekletin. Bu karışımı salatanızın üstüne dökün ya da ayrı bir kasede deniz börülcesi tabağının yanında servis edin.Yalçın Çakır - İpucu 1

Bu yazımda sizlere Ege ve dolayısıyla Gümüşlük mutfağının olmazsa olmazlarından Deniz Börülcesi (Kurşun Otu, Tuzot) salatasının hazırlanışını anlatacağım. İsterseniz başlayalım.

MALZEMELER

500 gram ya da 1 kilo deniz börülcesi (Masaya göre)

8 ya da 4 diş sarımsak

2 tane orta büyüklükte Ege yöresi limonu

1 kahve fincanı Ege yöresi zeytinyağı

Gümüşlük Fotoğraf Ajansı; Bodrum

HAZIRLANIŞI

Yıkama çok önemli... Otları önce bol suda yıkayın. Süzüp havlu kağıtla suyunu alın. Bu yöntemle hazırlayacağınız otları buzluk poşetlerine koyup derin dondurucuda aylarca saklayabilirsiniz.Yalçın Çakır - İpucu 2

1Deniz börülcesini iyice yıkayın. Hatta sirkeli suda bir süre beklettikten sonra bol suda iyice yıkayın. Ardından (köklerini kesmeden) geniş bir tencere içerisine koyun ve kaynamış su ilave ederek orta dereceli ateşte 20 dakika kaynatın. Acele etmeyin. Bırakın iyice kaynayıp yumuşasınlar.

2 Haşlanan deniz börülcesi süzgeçe alınır ve üzerine soğuk su dökülerek soğutulur. Soğuma işlemi gerçekleştikten sonra Deniz Börülcelerini köklerinden tuturak temiz bir servis tabağına alın ve sıyırarak köklerinden ayırın. Sıyırması çok kolay, kökü yukarı doğru çekerek alın.

3Ayıklama bitince yumuşak kısımları bir kez daha bol soğuk suda yıkayıp suyunun çekilmesi için süzgeçte bekletin ve havlu kağıt üzerinde suyunun çekilmesini bekleyin. Tamam şimdi soslama aşamasına geçeceğiz. Bu arada ayıkladığımız kökleri de atacağız.

4Ayıkladığımız ve yıkadığımız deniz börülcesi otlarını isterseniz olduğu gibi isterseniz doğrayarak servis edebilirsiniz. Ben zaman zaman doğrayarak tabağa alıyorum. Sosla karışınca lezzetini mükemmel şekilde damağımıza yayıyor. Tavsiyedir ama keyif sizin. İsterseniz bütün de servis edebilirsiniz.

5Şimdi işin sihir kısmına (püf noktası) geldik. Yukarıda 1. ipucu kutusunda deniz börülcesi için harici sosun nasıl hazırlanacağını anlattım. İsterseniz onu hazırlayıp bir tabağa aldığınız deniz börülcelerinin üstüne dökün, isterseniz o soru deniz börülcesi tabağının yanında bir kase içinde servis edin. Ya da bir sonraki (6.) maddeyi uygulayın.

6Eğer harici sos hazırlamayacaksanız 8 baş sarımsağı (1 kilo deniz börülcesi için) güzelce soyun. Çatalla iri iri iyice ezin. Ve ezimiş sarımsakları deniz börülcelerinin üstüne güzelce dağıtın (serpiştirin). Ardından zeytinyağı ve limon suyunu da üstüne gezdirerek döktükten sonra servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Yalçın Çakır

Lütfen DİKKAT

  • Fotografları klavyenizdeki sağ - sol ok tuşu tuşlarını kullanarak değiştirebilirsiniz. 
  • TIKLA YASA METNİİzinsiz Kullanılamaz
  • Creative Commons LisansıLisanslı İçerik
  • İzin / Temin:Lütfen iletişime geçin
  • Paylaşın: