• Kabak Çiçeği Dolması 1
  • Kabak Çiçeği Dolması 2
  • Kabak Çiçeği Dolması 3

Kabak Çiçeği Dolması

Muğla Yemekleri

Gümüşlüğe gelenler iyi bilir. Her yıl Haziran, Temmuz gibi her yer sarı sarı kabak çiçekleriyle dolar, manzara da coşar. Ve sahildeki restoranların önündeki ahçılar sıcağı sıcağına kabak çiçeği dolmalarını hazırlar. Her Çarşamba günü kurulan Gümüşlük Pazarı'nda da tezgah tezgah Kabak Çiçeği satar kadınlarımız. Bahçeden, bostandan taze taze getirilen Kabak Çiçekleri de mis gibi kokar.


Bazı yörelerde has menevşe olarak da adlandırılan Kabak Çiçeği, meyvesi (kabak) olmayan erkek çiçekler arasından seçilir. Kabak çiçekleri, büzüşmeden toplanmalıdır. Yani sabah erken saatlerde hava ısınmadan önce toplanmalıdır.

Ege'ye özgü yemek ve mezelerin arasında yer alan Kabak Çiçeği'nin dolmasının yanı sıra kızartması da yapılır. Kızartmayı da ilerde anlatacağım. Benim Gümüşlük'te en sık yaptığım mezeler arasındadır bu yemek. Şimdiden afiyet olsun, mideler dolsun. Şimdi gelim Kabak Çiçeği Dolması'nın yapımına.

MALZEMELER

10 ya da 20 adet Kabak Çiçeği (Yemeğe katılacak kişi sayısına göre)

Bir çay bardağı zeytintağı (Gümüşlük'ten)

2 adet kuru soğan

1 su bardağı pirinç (Kabak Çiçeği sayısına göre 1.5 bardak olabilir)

1 tane domates

Yarım su bardağı ılık su

Yarım demetten biraz az dereotu

1 tatlı kaşığı kuru öğütülmüş nane

1 çay kaşığından daha az tuz

Yarım çay kaşığı tane karabiber

Gümüşlük Brands

HAZIRLANIŞI

Kabak Çiçekleri'nin yeşil taç yapraklarını çiçeğe zarar vermeden ayıklayın. İç kısımındaki üreme kısımlarını dikkatlice çiçeği yırtmadan ayırın. Yapraklarını (Çiçeğin) ılık suda nazikce yıkayın. Neden hep "nazikçe" diyorum; Kabak Çiçeği çok kolay yırtılıp parçalanan narin bir çiçektir.Yalçın Çakır - İpucu

1Zeytinyağını geniş bir kapta ısıtın. Kuru soğanları küçük küpler halinde doğrayın. Domatesleri rendenizin ince kısmında rendeleyin. Dereotu yapraklarını ince ince kıyın. Kuru soğanları iyice sararana kadar zeytinyağında kavurun. Pirinçleri (yıkanmış, durulanmış, süzülmüş olsun) kabın içine atıp soğanla birlikte kavurun.

2 Domatesleri kaba atın ve karıştırın. Karabiber, kuru nane, tuzu da kaba atın ve sıcak su ilave ederek karıştırmayı sürdürün. Kaynama noktasında ateşi kısın ve suyu çekilene kadar karıştırmayı sürdürün. Kabı ateşten alın ve kıyılmış dereotlarını da karıştırıp dinlenmeye bırakın.

3Dinlenen karışım elinizi yakmayacak kadar ılınınca artık yaprakları doldurup dolmaları hazırlamaya başlayabiliriz. Şİmdi dolmaları sarıp tencereye yerleştireceğiz ama dibinin tutmasından endişe ediyorsanız tencerenin tabanına dereotlarının kullanmadığımız saplarını yerleştirebilirsiniz.

4Kabal Çiçekleri'nin içini hazırladığımız kariımla dldurun ama fazla olmasın, şişmesin, pişince patlamasın. İçi doldruulmuş çiçeğin yapraklarının uçlarını içe doğru kıvırıp kıvırılan kısımlar altta kalacak şeklde tencereye yerleştirin.

5Bardakta kalan zeytinyağını Kabak Çiçeği Dolmaları'nın üzerinde gezdirerek dökün. Ve son olarak ılık su hazırlayıp dolmaların üstüne kapatmayacak kadar kaba dökün. Dolmaların tümünü kapatacak kadar (mümkünse) geniş bir tabağı ters çevirerek dolmaların üstüne koyun.

6Tencerenin kapağını kapatın kısık ateşte pişmeye bırakın. Yaklaşık 10 dakika kadar pişsin. Ve ateşi kapatıp yemeği dinlenmeye bırakın.Dİlerseniz limon dilimleriyle süsleyeceğiniz tabaklarla ılık ya da soğuk olarak servis edin. Eh tabii ki unutmadan masaya yoğurt koymayı da unutmayın. Dileyen eklesin.

Afiyet olsun.

Yalçın Çakır

Lütfen DİKKAT

  • Fotografları klavyenizdeki sağ - sol ok tuşu tuşlarını kullanarak değiştirebilirsiniz. 
  • TIKLA YASA METNİİzinsiz Kullanılamaz
  • Creative Commons LisansıLisanslı İçerik
  • İzin / Temin:Lütfen iletişime geçin
  • Paylaşın:

HOSTING

Natro Host

QR KOD

Sabim - Sinan Sert

ANA SPONSOR

Sabim - Sinan Sert