Gümüşlük Haberleri 1
HABER

Gümüşlük, Peksimet, Dereköy, Geriş tamamen söndürüldü

Gümüşlük | Haber | News

GÜMÜŞLÜK HABERLERİ

Soğutma çalışmaları bitti

VİDEO & GÖRSELLER

PaylaşGümüşlük Haber Ajansı - (GHA) - 10.08.2021 / Gümüşlük makilik yangını

Gümüşlük'te Karakaya bölgesinin üst kısımlarında makilik ve otluk alanda yangın çıktı. Yangın kısa sürede Peksimet, Dereköy yönünde büyüdü. Karadan ve havadan müdahale başladı.

Gümüşlükte Karakaya bölgesinin üst kesimlerinde bugün 15:00 sıralarında dumanlar yükselmesi üzerine vatandaşlar jandarma, itfaiye ve belediyeye haber verdi. Eski maden, taş ocağının arka kısmında ve Dereköy yönünde başladığı belirtilen yangın inanılmaz bir hızla yayılarak tüm Gümüşlük sırtlarındaki otluk ve makilik alanı sardı..(15:00)

Gümüşlük makilik alanda yangın, 10.08.20201 - GHA

Gümüşlük makilik alanda yangın, 10.08.20201 - GHA

Vatandaşlardan dayanışma

Vatandaşlar yangın söndürme tüpleri ile alevlerin köye yaklaşmaması için Gargacık Kavağı, Karakaya, mezarlık bölgesi ve diğer alanlarda yangının sınır bölgelerine müdahale etti. Adeta insan zinciri oluşturan Gümüşlüklüler genci, yaşlısıyla gıdadan suya, yangın söndürme tüplerinden maske ve diğer ihtiyaçlara kadar temin edip ihtayaç duyulan alanlara ulaştırdı.

Jandarma ve Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Bodrum itfaiyesi Grup amirliği ekipleri yanan alana intikal ederken bölgeye yayılan yoğun duman dikkat çekti. Yangına müdahale önce Muğla İtfaiyesi Bodrum Grup Amirlği ekipleri tarafından yapılırken köylüler de traktörlere bağladıkları su tankları ile alevlere müdahale ettiler. Bu arada bölgede faailiyet gösteren bir çimento fabrikası da komyonlarla su gönderip beton basma makinalarıyla alevlere su püskürttü. Kısa sürede yangın alanına ulaşan OGM görevlileri de müdahaleye başladılar. (17:00)

Gümüşlük makilik alanda yangın, 10.08.20201 - GHA 2

Gümüşlük makilik alanda yangın, 10.08.20201 - GHA

VİDEO

Uçaklar geldi

Gümüşlük sırtları, Karakaya tepeleri, Geriş, Dedeler, Dereköy yönünde çok hızlı ilerleyen alevlere önce 3 uçak ardından da tanker uçak dahil Mumcular bölgesinden de gelen uçak ve helikopterlerle ardı ardına sortiler yapıldı.. Havadan 6 uçak ve 6 helikopterle, karadan da iftaiye ile müdahale sürdü.(19:00)

Gümüşlük orman yangını 4

Gümüşlük makilik alanda yangın, 10.08.20201 - GHA

Gümüşlük sahili yangın helikopteri. Su sevki 10.08.2021

Gümüşlük sahili yangın helikopteri. Su sevki 10.08.2021

Aras bölgede

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ilçedeki diğer yangınlarda olduğu gibi hemen yanan alana geldi ve belediye ekipleriyle organize çalışmaya başladı. Aras belediyenin ekip ve ekipmanlarını alanda sevk ve idare ederek havadan müdahalenin daha etkili yapılıp alevlerin yayılmaması için talimatlar verdi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras yanan alanda. 10.08.2021

Havadan karadan müdahale

Akşam üstüne doğru Gümüşlük mahallesi sırtlarında ağaç bulunmayan otluk ve makilik dere bölgesindeki alevler defalarca söndürüldü ancak rüzgarında etkisiyle yeniden canlandı. Hava kararmaya başladığında alevler ciddi anlamda sert esen rüzxgarın da yardımıyla Peksimet ve Dereköy bölgelerini etkisi altına aidı. Peksimt ve Dereköy'ün tahliye olasılığı da değerlendirilirken tanker uçak devreye girdi. Uçaklar ve helikopterler havadan bastırırken karadan da OGM görevlileri, jandarma, itfaiye ekipleri ve gönüllüler alevlerin mahlle ve köylere inmemesi için insan üstüb ir çabayla mücadele ettiler. (20:45)

Peksimet yangın 10.08.2021

Gümüşlük makilik yangın, 10.08.2021

Ve hava karardığında ne yazık ki Dereköy, Peksime bölgesi alevlerin tehdidiyle iyice sıkışırken Gümüşlük sırtlarında söndürülen alevler tekrar güçlendi. Hem vatandaşlar hem de kamu güçlerince canla başla alevlerin söndürülmesi için mücadele devam etti. Ancak sert esen rüzgar alevlerle mücadeleyi çok güçleştirdi. (21:50)

Dereköy yangın 10.08.2021

Gümüşlük, Dereköy, peksimet sırtları yangın 10.08.2021

Gece görüşlü araçlar geldi

An itibariyle yukarıdaki durumda olan alevlerin engelenebilmesi için büyük bir çaba sarf ediliyor. makilik ve otluk alan kur havanın ve rüzgarında etkisiyle hızla yayılan alevlere teslim oluyor. (22:10)Dereköy, peksimet sırtları yangın 10.08.2021 gece 1

Gümüşlük, Dereköy, Peksimet sırtları yangın 10.08.2021

Gece görüşlü 4 helikopter alevlere havadan mücadeleye başladı. Kadıkalesi, ve diğer sahillerden su alan hava araçları birbiri ardına sortilerle hem Güöüşlük'te giderek büyüyen hem de Peksimet ve Dereköy'e hızla ilerleyen alevlere tonlarca su bıraktı. Defalarca sorti yaptılar. (22:30)

Dereköy, peksimet sırtları yangın 10.08.2021 gece 3

Gümüşlük sırtları yangın 10.08.2021

Kara ekipleri de alevlerin kıyısından ilerleyerek mahalleye ve köylere ateşin daha fazla yaklaşmaması için soğutma çalışması gerçekleştirdi. Siviller de canla başla söndürme çalışmalarına destek verirken ekiplere lojistik destek de sağladılar. (22:55)

Dereköy, peksimet sırtları yangın 10.08.2021 gece 2

Dereköy, peksimet sırtları yangın 10.08.2021 (23:00)

Ve nihayet alevler bastırıldı

4 hava aracının, kara ekipleri ile gönüllülerin müthiş çabalarıyla alevler kontrol altına alındı ve soğutma çalışması başlatıldı. An itibariyle gece görüşlü hava araçları Kadıkalesi ve diğer noktalardan aldıkları tonlarca suyu yanan bölgelari soğutma amaçlı olarak karaya atmaya devam ediyor. (00:00)

Dereköy, peksimet sırtları yangın 10.08.2021 gece 4

Gümüşlük, Dereköy, Peksimet sırtları yangın 10.08.2021 (23:00)

Saatler 01:00'e yaklaştığında alevler tamamen söndürüldü. Hava araçları çekildi. Yanan bölgelerin çevresinde yeniden bir kıvılcım parlaması olasılığına karşılık jandarma ve vatandaşlardan gönüllü ekiplerin nöbeti başladı. (01:30)

Geriş girişi

Yakıt ikmali yapan gece görüşlü hava araçları gece yarısı Yalıkavak girişi Geriş bölgesindeki otluk, makilik alanada süren yangına havadan müdahale ettiler. Defalarca sorti yapan araçlar buradaki alevleri de bastırıp sabaha karşı soğutma sularını bölgeye boşalttı. (03:00)

Sabah havga ışırken Gümüşlük, Peksimet, Dereköy, Geriş ve diğer bölgelerdkei alevler tamamen söndürülmüş ve soğutma çalışmaları bitmiş olarak ekipler geriye çekildi. (05:00)

Hasar Tespit Komisyonu

Yangın bölgelerinde Bodrum belediyesi Hasar Taspit Komisyonu çalışmalara başladı. Tek tek yanan alanlar dolaşılıp tespitler yapılıyor. Ekipler bugün Mazı'da. Gümüşlük, Peksimet, Dereköy ve Geriş te vatandaşlar yanan alanlarda dünden kalan malzemelerin temizliğini gönüllü olarak yapacaklar. Bodrum Belediyesi ekipleri ve jandarma da çalışmara katılacak.

VİDEO

TAGS:

Gümüşlük orman yangını

Dereköy orman yangını

Gümüşlük

TEK TIKLA TÜM MUĞLA

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.