Gümüşlük Haberleri 1
HABER

Gümüşlük ve Covid-19 gerçekleri

Gümüşlük | Haber | News

GÜMÜŞLÜK HABERLERİ

Gümüşlük'deki Covid-19 gerçeği ne?

Sorular ve yanıtarla 14.07.2020 son durum

Gümüşlük Haber Ajansı - (GHA) - 14.07.2020 / Gümüşlük ve Covid-19 gerçekleri

Gümüşlük mahallesi ile ilgili sosyal medyada yer alan, yayınlanan, hatta köşe yazılarına konu olan "karantina" ve "salgın" haberleri doğru mu? Karantina var mı? Covid'den ölen oldu mu? İşyerleri kapatıldı mı? Koronavirüslü diye isimleri açıklanan kişiler gerçekten de korona pozitif mi? Yanıtları haber/yorumumuzda...

Muğla genel durum

Covid-19 salgını sonrası alınan ve ilan edilen kararlar doğrultusuna Muğla, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın açıklamalarındaki "riski yüksek iller" arasında hiç bir zaman üst sıralara çıkmadı.

Muğla'nın ilçeleri ya da mahallelerinde covid-19 (Yeni tip Korona virüs) sebepli salgın, toplu karantina uygulaması hatta sokağa, binaya komple karantina uygulaması olmadı. Hatta Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Muğla'nın koronavirüsle mücadelede iyi bir sınav verdiğini söyledi.

Ve hatta Sağlık Bakanlığı'nın 6-12 Temmuz 2020 tarihli raporunda Muğla ili vaka artışının en az olduğu 3 il arasında yer aldı.

Muğla Covid-19, NTV

Sağlık Bakanlığı raporuna göre Muğla'nın durumu - 12 Temmuz 2020

Gümüşlük HES'e girdi!

Ancak Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda seyahat kısıtlamalarının kaldırılması ve "normalleşmeyi gevşeme" sananlar nedeniyle bazı bölgelerde dengeler olumsuz yönde değişti. Bu bağlamda Sağlık Bakanlığı'nın HES uygulamasında Gümüşlük de haritada önce 2 noktayla, bir ara da 4 nokta ile gözükmeye başladı.

Ancak asıl önemli sorun Gümüşlük'te gerek sahilde gerekse sahil harici bölgelerde yerli halk ya da dışardan tatil amaçlı gelenlerin içinde kuralları tamamen yok sayan insanların bulunması. Ne yazık ki ne maske takıyorlar, ne sosyal mesafeye uyuyorlar, ne çevreye, ne temizliğe ne de hijyene önem veriyorlar. Bu durum zaman zaman bakkal ve alış veriş zincir marketlerinde tatsız tartışmaların çıkmasına da sebep oluyor.

Sosyal medyada yanlış haberler

İşin asıl vahimi sosyal medyada yayılan dedikodular ve bunların katlanarak artması. Hatta bazı insanların açık adını, iş yerini yazarak "koronalı" diye deşifre edilmeleri. 4 ay önce ilk olarak bir zincir marketin Gümüşlük şubesindeki kasiyerin korona pozitif olduğu yalanı ortaya atıldı. Hatta evinin adresine varana kadar paylaşılıp sayılar verildi. Daha sonra özür dilendi ama o insanlar, uzak ve yakındaki akrabaları, eş-dostları, sevgilileri vd... üzüldü, kırıldı bir kere.

Gümüşlük ve Covid-19 gerçekleri 1

Gümüşlük ve Covid-19 gerçekleri

Benzer durum şimdilerde çok daha arttı. Son olarak aslında kendisi de bir mahalle olan Gümüşlük'te "mahallelerin karantinaya alındığı", "30 kişinin korona pozitif olduğu" yazıldı. Yine isimler açık açık paylaşıldı. İşyerleri adreslerine hatta içlerinde çalışanlara varıncaya kadar araştırılmadan, doğruluğu kanıtlanmamış bilgiler, kulaktan duyma halleriyle teşhir edildi. İnsanların akrabaları panik içinde adı, adresi yazılan Gümüşlüklüleri; yaşadıkları yerlerden arayıp, "korona olmuşsun. Doğru mu" diye sordular. Örneğin bir abimizin yurt dışında ünversitede okuyan kızı sinir krizleri geçirdi.

Köşe yazısındaki asıl gerçekler

Son olarak Sabah Gazetesi köşe yazarının kaleme aldığı Gümüşlük yazısı infiale yol açtı. Sosyal medya hesaplarından paylaşıldı. Yazıyı dikkatli okumanızı öneririz. Hatta satır satır okuyun!.. Kullanılan görsele bakın sonra bir daha okuyun. Yani içeriği incelemeden başlığa bakıp da klavyeye yüklenmeyin. Hem yanılırsınız hem de yanıltırsınız.

Gümüşlük ve Covid-19 gerçekleri 1

Gümüşlük ve Covid-19 gerçekleri

Gerçekleri açıklayalım

Gümüşlük ve Covid-19 gerçekleri 3

Gümüşlük ve Covid-19 gerçekleri

İşte o rapor

Sabah Gazetesi'nde yayınlanan köşe yazısının başlığına da konu olan (yazıdaki tanımlanmasıyla) "köy kahvesi"nin sahipleri sitemizin kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Yalçın Çakır'a ulaştı. İşyerinin sosyal medyada "koronalı" diye ilan edilen "sahiplerinin" korona testleri "NEGATİF" çıkmış. Sosyal medyada "kendisi de tüm ailesi de koronaymış" diye yazılan kişinin testinin "NEGATİF" çıktığını gösteren raporu da aşağıda;

Selim Öztaş rapor

Koronalı dedikleri kişinin testinin negatif çıktığını gösterir rapor.

Gerçek ne?

Gümüşlük'te haberimiz yayına hazırlanırken (14 Temmuz 2020 - 03:15 TSİ) son durumu soru ve cevaplarla yanıtladık. Dolmuşlarda, evlerde, sosyal medyada konuşulan ve en çok dedikodusu yapılan başlıkları ele aldık. İşte o başlıklar ve yanıtları;

Soru: Gümüşlük'te koronavirüs pozitif olanlar var mı?
Yanıt: Evet var. O kişiler evlerinde karantinada. Tedavileri sürüyor. O kişilerle temas etmiş olan kişilere de testler uygulandı. Pozitif çıkanlar da karantinaya alınıp tedavilerine başlandı. Test sonuçları henüz çıkmayanlara da evlerinde karantina da kalmaları talimatı verildi.

Soru: Gümüşlük'te kaç kişi korona pozitif?
Yanıt: Sosyal medyada yazılıp çizildiği kadar değil, daha az. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca açıklamadığı sürece açıklanmıyor. Hatta Bilim Kurulu üyeleri bile böyle bir açıklama yapmıyor. İsim ve adres asla verilmiyor. Ancak haber amaçlı toplu karantina durumlarında yer belirtiliyor.

Örneğin, "geçmiş olsuna gitti 40 kişiye virüs bulaştırdı", "düğüne gittiler koronayı yediler", "Falanca yerde asker uğrulaması sonrası 26 kişi de korona pozitif çıktı" vb...

Soru: Gümüşlük'te korona nerelerde yaygın?
Yanıt: Sağlık Bakanlığı HES uygulamasını akıllı telefonunuza indirin ve anında görün. O bölgelerden de uzak durun. Her koşulda maske takın ve uyarıları uygulayın. Bu kadar basit. Hem bu sayede HES kodunuzu da zahmetsizce öğrenmiş olacaksınız.

Soru: Gümüşlük, Turgutreis, Yalıkavak ya da başka mahallelerde toplu karantina var mı?
Yanıt; Hayır yok. Mahalle karantinası yok. Sokak karantinası yok. Toplu konut alanı karantinası yok. Komple bina karantinası yok. Kooperatif karantinası yok. Bir siteye uygulanan komple karantina yok.

Gümüşlük ve Covid-19 gerçekleri 5

Gümüşlük ve Covid-19 gerçekleri

Soru: Gümüşlük'te korona nedeniyle yasal yollarla kapatılan (mühürlenen) kahve, lokanta, kafe, köfteci, dönerci, meyhane, balıkçı, lokanta, gıda işletmesi var mı?
Yanıt: Hayır yok. Bir işyerinin çalışanında korona testi yapıldığı için (Cuma yanı denilen bölgede) işyeri kapalı tutuluyordu. Test sonuçları negatif çıkınca açıldı. Önlem amaçlı o işyerinin yakınındaki işyerleri ve korona pozitif çıkan kişiyle teması olanlara da test uygulandı. Ve Cuma Yanı denilen Çapa heykelinin olduğu bölgede kapalı işyeri de yok.

Soru: Jandarma kapı kapı dolaşıp, "şu kişiler korona pozitif. Karantinaya alındalar. Sokakta görürseniz bize haber verin, ihbar edin" diyor mu?
Yanıt: Hayır böyle bir uygulama yok. Jandarma yetkileri çerçevesinde sokağa çıkması kısıtlanarak evlerinde karantinaya girmeleri istenen kişi ve aileleri uyardı ve karantinaya uyup uymadıklarının kontrollerini de sürdürüyor.

Soru: Gümüşlük Sağlık Ocağı'nda covid-19 tespit edildiği bu nedenle de kapalı olduğu doğru mu?
Yanıt: Tamamen yalan.

Soru: Gümüşlük Çarşamba Pazarı'nda 3 esnafta korona pozitif çıktığı. Bu nedenle pazar yerinin eski deve güreşi alanına taşınacağı doğru mu?

Yanıt: Pazar yerinin taşınacağı bilgisi doğru. Ancak bunun sebebi koronavirüs değil. Pazar esnafından 3 kişinin de koronavirüse yakalandığı haberi gerçek değil. Pazar yeri Bodrum Belediyesi'nin daha önceden aldığı karara istinaden taşınacak.

Soru: Gümüşlük, Koyunbaba ve Yalıkavak'ta içme sularında koronavirüse rastlandığı, suların bu nedenle günlerdir kesik olduğu doğru mu?

Yanıt: Baştan sona yalan. Tamamen DSİ ana isale hatlarındaki patlamalarla ve diğer arızalarla ilgili su kesintileri yaşanıyor. Hatta bu kesintilerin Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi ile de doğrudan ilgisi yok. Ama açıklamalar MUSKİ'den geldiği için insanlar belediyeleri suçluyor.

Soru: Koyunbaba bölgesinde covid-19 nedeniyle bir mahalleye komple karantina uygulandığı doğru mu?
Yanıt: Hayır böyle bir haber doğru değil.

Soru: Gümüşlük Yalı'da (sahilde) her hangi bir işyerinde korona virüs görüldü mü? Karantina nedeniyle yasal olarak kapatılan yer var mı?
Yanıt: Hayır görülmedi. Koronavirüs tesbit edildiği için kapatılan, mühürlenen ya da karantinaya alınan işyeri yok. Tüm otel, motel, pansiyon, kafe, cafe, lokanta, restoran, bar ve plajlar açık.

Gümüşlük ve Covid-19 gerçekleri 6

Gümüşlük ve Covid-19 gerçekleri

Çok önemli not

Gümüşlük'te koronavirüs bulaşmış, hastalanmış, tedaviye alınmış, hastalığı taşıdığı tespit edilmemiş veya edilememiş insanlar olabilir. Olacaktır da. Olmaması imkansız. Bu insanların yabancı mı, yerli mi olduğunun ve tartışmasının hiç kimseye bir faydası yok. Önemli olan covid-19 virüsünden korunmak ve bulaştırmamak.

Covid-19 yayılmaya başladığı günden itibaren uyarılarda "korunmak" ve "bulaştırmamak" üzerine kurulu çok önemli ama basit 3 kural sıralanıyor;

- Maske takmadan dışarı çıkma
- Sosyal mesafeyi koru
- Ellerini su ve sabunla en az 20 saniye yıka. Su ve sabun yoksa alkol bazlı dezenfektanlarla ellerini temizle.

Buna bir kural da biz ekleyelim;

"Mecbur değilsen evden çıkma... Evde kal."

Hadi Gümüşlük biz bu illeti de atlatırız yeter ki kurallara UYALIM ve uymayanları UYARALIM.

TAGS:

Gümüşlük Korona gerçeği

Gümüşlük haberleri

Gümüşlük