Gümüşlük Haberleri 1
HABER

Gümüşlük'teki hibe fide tartışması

Gümüşlük | Haber | News

GÜMÜŞLÜK HABERLERİ

Belediye başkan yardımcısı Tayfun Yılmaz'dan açıklama

Hibe fideler büyüyor

Gümüşlük Haber Ajansı - (GHA) - 28.05.2020 / Gümüşlük'teki hibe fide tartışması

Bodrum Belediyesi tarafından üreticilere hibe edilen fideler için dile getirilen "para istendi" iddiası Bodrum Belediyesi tarafından yalanlandı. Belediye başkan yardımcısı Tayfun Yılmaz, "konu şikayet dilekçesi kaynaklı bir incelemedir" dedi.

Bodrum Belediyesi’nin pandemi ile mücadele sürecinde oluşturulan Tarımsal Üretime Destek ve Planlama Kurulu tarafından hazırlanan acil eylem planı, ücretsiz fide dağıtımı ile başladı. Domates, biber, hıyar, patlıcan ve marulun farklı cinslerinden oluşan toplam 104 bin fidenin 65 bin adetlik fide dağıtıldı.

İşte bu hibe fidelerden alan, diken ve yetiştiren bunu sosyal medya hesaplarından da paylaşan, Gümüşlük'te yaşayan Yusuf Akat adlı vatandaş önceki gün çok ilginç bir iddiayı gündeme taşıdı.

Yusuf Akat, Başkanın Çiftliği

Yusuf Akat

Akat, Bodrum Belediyesi'nden görevlilerin geldiğini ve kendilerinden "siz kriterlere uymuyorsunuz" denilerek fidelerin parasının istendiğini iddia etti. İşte o iddiaları içeren mesajlar;

Yusuf Akat, hibe fide mesajları

Yusuf Akat, mesajlar

Bu iddialarını sözlü olarak Gümüşlük Rehberi'ne de aktaran Yusuf Akat'ın anlattıklarını, "Anlatsa roman, yazsa dizi olur. Ben dinleyince şok oldum. Akıl alır gibi değil" diyerek paylaştık. Bu paylaşım üzerine Bodrum Belediye başkan yardımcısı Sayın Tayfun Yılmaz aradı ve açıklamalarda bulundu.

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz

Tayfun Yılmaz'dan açıklama

Bodrum Belediye başkan yardımcısı Tayfun Yılmaz, kendi sorumluluk alanında bulunan bir birimin çalışmasıyla ilgili iddialar üzerine şunları söyledi;

"Söz konusu hibe fideleri alan ve diken kişinin bu tasarrufta bulunduğu araziyle ilgili bir şikayet dilekçesi verilmiş belediyemize. Bu dilekçe üzerine konuyu yerinde incelemiş arkadaşlarım. 'Hibe fideler karşılığında para istendi' iddiası doğru değil. Ancak görevli arkadaşlarımız şahsın kendisine tebligat gidebileceğini de bildirmişler. Biz çok faydalı bir hizmet yapmışken böyle bir iddia bizi üzdü. Toplamda binlerce üreticiye fide dağıtıldı. İlgili birimdeki arkadaşlar buraları gidip denetliyorlar, başvuru olursa inceliyorlar, araştırıyorlar. Ekim nasıl olmuş, şartlar uygun mu? Sulama yapılıyor mu? Bir hastalık, şikayet vb. var mı? Üreticilerin bir talepleri var mı diye bakıyorlar ve denetliyorlar. Çok iyi bir hizmet oldu. İyi ve güzel hizmetlerimiz de devam edecek."

65 bin fide hibe edildi

Bodrum’da koronavirüs (Covid-19) salgın tedbirleri kapsamında tarımsal ve hayvansal üretimin kesintiye uğramaması ve tüketicinin mağdur olmaması için Bodrum Belediyesi tarafından hazırlanan Acil Eylem Planına ilişkin olarak, üreticilere fide hibesine başlandı.

Bodrum Belediyesi’nin pandemi ile mücadele sürecinde oluşturulan Tarımsal Üretime Destek ve Planlama Kurulu tarafından hazırlanan acil eylem planı, ücretsiz fide dağıtımı ile başladı. Domates, biber, hıyar, patlıcan ve marulun farklı cinslerinden oluşan toplam 104 bin fidenin 65 bin adetlik ilk partisiBodrum'da tarımın lokomotifi olan Karaova'da dağıtıldı.

Bodrum Belediyesi hibe fideler 1

Bodrum Belediyesi hibe fideler

Mumcular Belediye kademesinde gerçekleştirilen fide dağıtım merasimine Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, Bodrum Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Cesur Öncel bazı yönetim kurulu üyeleri ile mahalle muhtarları ve üreticiler katıldı.

Koronavirüs salgınına karşı sosyal mesafe gözetilerek gerçekleşen programda konuşan Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, pandemi döneminde gıda ve tarımsal üretimin sekteye uğrayabileceği düşüncesinden hareketle başlattıkları Acil Eylem Planı kararlarını adım adım hayata geçirdiklerini belirtti. Yılmaz, “Bu çerçevede Belediye mülkiyetindeki tarım arazilerimizi üreticiye açıyoruz. Bugün üreticimize hibe olarak dağıttığımız fidelerin, üretim sürecinde de çiftçimizin yanındayız. Ürünleri alım garantili olarak kendilerinden alacağız” dedi.

Bodrum Belediyesi hibe fideler 2

Bodrum Belediyesi hibe fideler

Aras, "Burada üretelim, burada satalım"

Bodrum’da şartlar ne olursa olsun üretime devam ederek halkı sağlıklı sebze ve meyve ile buluşturan çiftçilere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da, özellikle bu dönemde sağlıklı gıdaya ulaşmanın herkesin en doğal hakkı olduğunu söyledi. Sosyal izolasyon döneminde yerel dolaşımın çok büyük önem kazandığına işaret eden Aras, “Benim çiftçim burada üretecek, yine burada tüketiciye ya da aracıya satacak. Akaryakıtı burada kendi firmasından alacak, orada çalışan da sebzesini gelip bu pazardan alacak. Bu dolaşım çok önemli. Bu zor günleri ancak bu şekilde atlatabiliriz. Bodrum'un üretimi ne kadar artarsa dışarıdan alımı o kadar azaltırız ve bu zor şartları bu şekilde aşarız. Belediye olarak bu zor günlerde ihtiyacı olanın yanında olmaya devam edeceğiz”dedi.

Aras; "Üretici sayısı azaldı"

Maliyetlerin artmasından dolayı çiftçilerin zor bir dönemden geçtiğine dikkat çeken Başkan Aras şöyle devam etti:

Bodrum Belediyesi hibe fideler 3

Bodrum Belediyesi hibe fideler

"Ülkemizde girdi maliyetleri çok arttı. Gübresi, mazotu, tohumu, ilacı, fidesi, işgücü maliyetleri çok arttı ancak çiftçimizin ürettiği ürünlerin piyasa maliyetleri aynı oranda artmıyor. Dolayısıyla her geçen gün tarım sektöründen üreticilerin eksildiğini görüyoruz. Çünkü zor bir sektör ve çok büyük emek istiyor. Girdi maliyetleri artıp da kazanç düşünce insanlar tarım yapmak istemiyor. Yerelde küçük ölçekteki imkanlarımızla bir fide dağıtımı, bilgi desteği sağlayabiliyoruz ama asıl olan devlet seviyesinde planlanması gereken bir süreç var."

Kasım 2019'da Bodrum Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Tarım Çalıştayı'nın ne kadar yerinde bir çalışma olduğunun şimdilerde daha iyi anlaşıldığını belirten Başkan Aras yerel üretimi desteklemek amacıyla başlattıkları çalışmaların üretici ile omuz omuza devam edeceğini söyledi. Aras, sadece fidelerin dağıtımıyla kalmayıp ekiminden ilaçlanmasına, yetiştirilmesinden hasadına kadar takip edilerek destek olunacağını ve belirli bir oranda alım garantisi sağlayacaklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından ilk adım olarak Bodrum Yarımadasında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı, üretici belgesi bulunan ve 1 dönümden fazla arazisi olan 66 üreticiye fideler hibe edildi. Daha sonra tüm mahallelere bu hizmet götürüldü.

TAGS:

Bodrum Belediyesi hibe fideler

Gümüşlük haber

Gümüşlük