Gümüşlük Haberleri 1
HABER

DİKKAT; Gümüşlük'te yollar kapalı

Gümüşlük | Haber | News

GÜMÜŞLÜK HABERLERİ

Turgutreis - Gümüşlük dolmuş yolunda güzergah değişikliği

Gümüşlük dolmuş yolu yeni güzergahları

Gümüşlük Haber Ajansı - (GHA) - 19.02.2020 / DİKKAT; Gümüşlük'te yollar kapalı

Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Bodrum Belediyesi'nin ortaklaşa başlattıkları alt yapı ve kanalizasyon yapım işi nedeniyle Gümüşlük'te ana arterlerde ve ara yollarda çalışmalar aynı anda başladı. Gümüşlük dolmuş güzergahları da, araç yolları da kazılar nedeniyle tamamen değişti. İşte yeni güzergahlar.

DİKKAT; Gümüşlük'te yollar kapalı 1

DİKKAT; Gümüşlük'te yollar kapalı - GHA

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Bodrum ilçesinin kanalizasyon sorununu ortadan kaldırmak amacıyla yatırımları arasına aldığı Bodrum alt yapı ve kanalizasyon yapımı projesi kapsamında Akyarlar, Peksimet, İslamhaneleri, Turgutreis, Bahçelievler, Geriş/Erdemil, Koyunbaba ve Gümüşlük Mahalleleri kanalizasyon hatları için inşaatlar başladı.

DİKKAT; Gümüşlük'te yollar kapalı 2

DİKKAT; Gümüşlük'te yollar kapalı

ASKO - Ormancılar arası

Bu kapsamda Gümüşlük'te ilk olarak Ormancılar Sitesi ile ASKO sitesi arasındaki dolmuşların da kulandığı yol trafiğe kapatıldı ve inşaat başladı.

Bu güzergahtan araç geçişine izin verilmiyor. Toplu taşıma araçları Turgutreis'ten geldiklerinde Sianji Well Being Resort & Spa önüne kadar çıkıp buradan geri dönüyorlar. Aynı şekilde Gümüşlük'ten gelen dolmuş araçları da ASKO sitesine girip sitenin girişindeki ilk duraktan geri dönüyorlar.

DİKKAT; Gümüşlük'te yollar kapalı 3

DİKKAT; Gümüşlük'te yollar kapalı - GHA

Çapa heykeli - Gümüşlük PTT arası

Gümüşlük'te 2. büyük kazı ve yapım çalışması da tam merkezde Cuma Yanı olarak bilinen bölgedeki çapa heykelinden başlatıldı. Bu noktadak mini döner kavşaktann itibaren sahile kadar inen yola araçlarla giriş yapılamıyor.

Toplu taşıma araçları neredeyse mahallenin içinde turlar atarak yolalrına devam etmek zorunda kalıyorlar. Gümüşlük dolmuşlarının inşaat bitene kadar geçerli olacak yeni güzergahları şöyle;

DİKKAT; Gümüşlük'te yollar kapalı 4

DİKKAT; Gümüşlük'te yollar kapalı - GHA

Gümüşlük sahilindeki merkez dolmuş durağından çıkan araçlar Aslan Sitesi karşısı ya da Eren Çiçekcilik'in köşesinden Turgutreis'e gider gibi sağa dönüp Gümüşlük Mezarlığı'na kadar gelip buradan tekrar mezarlığın yanından köy içine giriyorlar. Çapa Heykeli'ne kadar gelena raaçlar bu kez Jandarma Karakolu önüne sapıp buradan Gümüşlük mezarlığı'na kadar geri dönüyorlar. Ve ASKO'ya girip ilk duraktan geri dönüp Turgutreis'e devam ediyorlar.

Turgutreis'ten gelen araçlar da Carrefoursa'nın dibinden sola dönüp Sianji Well Being Resort & Spa önüne kadar çıkıp buradan geri dönüyorlar. Daha sonra sola dönüp yollarına devam ediyorlar.

DİKKAT; Gümüşlük'te yollar kapalı 5

DİKKAT; Gümüşlük'te yollar kapalı - GHA

Dolmuşcuların talebi

Gümüşlük'te kış sezonun nedenyile zaten durma noktasında olan dolmuş taşımacılığını yapan sürücüler git-gelli yeni güzergah nedeniyle günde 50-55 TL kayıba uğradıklarını belirterek bir de öneri getirdiler. Öneri şöyle;

ASKO Sitesi ile Ormancılar Sitesi arasında kapatılan yolda Sianji Well Being Resort & Spa personel lojmanlarının hemen önündeki ara sokak kullanıma açılırsa yol da kısalacak, sürede. Böylece araçlar ASKO'dan girip eski güzergahlarını kullanıp Sianji Well Being Resort & Spa personel lojmanları önünden şu anda kapalı olan soldaki sokağa girip doğrudan Turgutreis yoluna çıkabilecekler. Bu hem yolcular hem de sürücüler açısından büyük avantak. Ve Gümüşlük - Turgutreis yolunda rtan trafik yükünü de önemli oranda azaltacak.

DİKKAT; Gümüşlük'te yollar kapalı 6

DİKKAT; Gümüşlük'te açılması talep edilen yol - GHA - Harita; Google

DİKKAT; Gümüşlük'te yollar kapalı 7

DİKKAT; Gümüşlük'te açılması talep edilen yol - GHA - Harita; Google

İnşaatlar ne zaman biter?

Görüştüğümüz yetkililer olabiilecek en yüksek sayıda personel, araç, gereç desteğiyle tam kapasite çalışıldığına dikkat çektiler. Hava koşullarının müsait olması durumunda turizm sezonuna kalmadan tüm faaliyetleri tamamlayıp yolları tekrar araç ve yaya trafiğine açmak için çalıştıklarını belirttiler.

Gümüşlük'te açılması talep edilen yol  8

Gümüşlük'te kapalı olan yollar - GHA

Alt yapının önemi

Bodrum yarıadasının en en temel sorunlarından birisini kanalizasyon oluşturuyor. Bu gölgelerdeki mahalle, köy ve beldelerde, toplu konut alanları, tatil köyleri, turistik tesisler dahil her yerde foseptik çokurları ve logarlar aracılığıyla atıklar topanıyor. Ardından vidanjörlerle atık arıtma tesislerine (Gümüşlük) getiriliyorlar.

Gümüşlük'te açılması talep edilen yol  9

Bodrum alt yapı ve kanalzsayon inşaatıı temel atma töreni - Şubat 2020

Muğla Büyükşehir Belediyesi, 2019-2024 yılları arasında 57 farklı proje 322 milyon TL’lik maliyet ile Bodrum tarihinin en büyük alt yapı yatırım hamlesini başlattı. Dünya Bankası ve İller Bankası’ndan sağlanan 83 Milyon Euro’luk kredi ile Bodrum ilçesinin en büyük sorunlarından birisi olan kanalizasyon problemi ortadan kaldırılacak.

Muğla merkez ve Bodrum'daki CHP'li yönetimlere karşı diğer siyasi aktörlerin en büyük eleştiri kaynaklarından birisini de oluşturan alt yapı ve kanalizasyon eksikliği bu projenin tamamlanmasıyla çözümlenmiş olacak.

CANLI HARİTADA GÖR;

Kapalı olan yol 1105 numaralı sokak. Harita; Google.

TAGS:

Gümüşlük dolmuş yolunda güzergah değişikliği

Gümüşlük haber

Gümüşlük