Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Bodrum kıyılarında müsilaj var mı, yok mu?

Bodrum | Haber | News

Bodrum
HABER

Belediye Başkanı Aras'tan açıklama var

Numunelerin sonuçları bekleniyor

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 24.06.2021 - Bodrum kıyılarında müsilaj var mı, yok mu?

Marmara, Akdeniz ve kısmen Ege ile Karadeniz'i kaplayan "müsilaj" Bodrum'da da görüldü mü? gerçek ne?

Türkiye'nin gündemine oturan deniz kirliliği ve müsilaj sorununun (Deniz Salyası) Bodrum kıyılarında da görüldüğü iddiaları üzerine Bodrum Belediyesi harekete geçti. Ekiplerin aldığı numuneler analiz için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'ne gönderildi.

Müsilaj mı değil mi?

Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler başlatılan çalışmalar kapsamında, yarımadanın farklı noktalarında, teknik personel kontrolünde dalgıçlar aracılığıyla denizden numune alımı gerçekleştirdi.

Koylarda yapılan dalışlarda dip, orta kısım ve yüzeyden toplam 18 litre su numunesi alınmasının yanı sıra deniz tabanından müsilaj olduğu iddia edilen maddelerden örnekler alındı. Alınan numuneler,kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri gerçekleştirilmesi için belediye ekipleri tarafından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Laboratuarı’na teslim edildi.

Bodrum kıyılarında müsilaj var mı, yok mu? 2

Bodrum kıyılarında müsilaj var mı, yok mu?

Sonuçlar bekleniyor

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, müsilaj sorununun Bodrum koylarında yaşanmaması için Güvercinlik, Gündoğan, Turgutreis, Torba, Yalıkavak arasında denetimlerin sıklaştırılacağını açıkladı. Aras, denizlerdeki kirlilik sorunu, sonuçları ve çözüm yollarının aktarılması için belediye tarafından geniş katılımlı bir panel düzenleyeceklerini de duyurdu.

Deniz salyasının yarımada sahillerini de kaplama ihtimalinden endişe duyduklarını ifade eden Aras, konuşmasının devamında şunları söyledi;

"Temizlik İşleri Müdürlüğümüze bağlı ekibimiz farklı noktalarda dalışlar gerçekleştirdi. Kimyasal, biyolojik bütün tetkikler yapılacak. Öncelikle riski tespit edeceğiz. Bodrum’da da deniz salyası tehlikesi var mı? Buna bakacağız. Denize atılan atık sular, kimyasal atıklar, teknelerden bırakılan sintineler…Bunları tespit ederek önlemek için harekete geçeceğiz. Bodrum’da hızlı büyümeyle, son bir yılda nüfus 3 katına çıktı. Ciddi altyapı sorunlarına yol açtı. Özetle arıtma tesisleri konusunda bazı sıkıntılarımız vardı. Deniz salyası tehlikesi de bizi bir kez daha bu konuda motive etti. Biz bir an önce denizleri korumak için gereken tedbirleri almalıyız. Bununla ilgili Muğla Büyükşehir Belediyemiz ile hep birlikte çalışacağız. Bir an önce bu tehlikeyi bertaraf etmeliyiz. Doğa yoksa turizm de yok."

Bodrum kıyılarında müsilaj var mı, yok mu? 3

Bodrum kıyılarında müsilaj var mı, yok mu?
Gümüşlük Brands

TAGS;

Bodrum müsilaj

Bodrum deniz salyası

Bodrum Haberleri