Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Bodrum'da stant kuraları yeniden çekilecek

Bodrum | Haber | News

HABER

Aras tüm sorulara tek tek yanıt verdi

Seneye stant düzeni tamamen değişecek

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 26.06.2020 - Bodrum'da stant kuraları yeniden çekilecek

İlk olarak Gümüşlük Rehberi'nin haber haline getirdiği stant kuraları ve kontenjanlarıyla ilgili tartışmlar ve diddialara son noktayı Bodrum belediye Başkanı Ahmet Aras koydu. Stant kuraları yeniden çekilecek. Seneye de stant düzeni tamamen değişecek...

Bodrum'da her sene sıkıntı olan torpil kayırma gibi iddialarla belediyeyi de CHP örgütünü de sıkıntıya sokan el sanatları çarşıları ve stantlarıyla ilgili olarak Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras açıklamalarda bulundu.

Başkan Aras, Bitez Ağaçlı Kafe’nin açılışı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Aras, stant kuralarının yeniden çekileceğini hatta önümüzdeki dönem stantlarla ilgili çok köklü değişikliklere gidileceğini açıkladı. Toplantıya Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu ile Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz katıldı.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın açıklamasının stantlarla ilgili bölümünün tam deşifresi aşağıda. Videosu da haberin sonunda.

Gümüşlük el sanatları çarşısı

Gümüşlük El Sanatları Çarşısı - Görsel: GHA

Aras'ın stant açıklamaları

"Bodrum'daki çeşitli mahallelerde standlarımız var. Şimdi bu standlar sanatcılarımıza, tasarımcılarımıza özellikle tahsis ediliyor. Şimdiye kadar bu yapılan tahsislerde bir kura özellikle sistemi çalıştırılmamıştı. Yani başvuranlara bakılıyordu. Eğer gerçekten kendi el ürünüyse, el emeğiyse, bir sanatçıdan çıkmışsa bu ürün onlara veriliyordu. Ama bu zamanla tabii ki, bu işler, bu standlar bir dükkan haline geldi. Yani bu yıllardır böyle. Şimdi aslında bu türlü olaylarda mantıkcı olmalıdır."

"Arkadaşlarımız araştırmaları yaptılar. Siz bir ürün, bir eser yaratırsınız ve o eseri belli süre satarsınız ve o biter. Sonra yenisini yaparsınız. Yeniden satarsınız. Ancak eğer siz bu standları bir dükkan haline, bir işletme haline getirirseniz artık o satış yapacak ürün size yetmez. Böylece siz dışardan ürün alıp satmaya başlarsınız. Bodrum'da bu iş artık els sanatından çıkmış bildiğiniz Çin işi ürünlerin satıldığı bir sistem haline gelmiş. Yani aynı zamanda da yerel esnafla da rekabet eder hale gelen yerlerde var, standlarla ilgili."

El emeği

"Şimdi, biz bir senedir göreve geldikten sonra zaten bu stanlarla ilgili problemleri takip ediyoruz. İlk önce yine komisyonumuz vasıtasıyla tek tek oralarda satılan ürünlerin el emeği olup olmadığını, sanat eseri olup olmadığını araştırdık. Ayrıca yine o standlarda tabii ki çok ihtiyacı olan insanlarımız da nevcut. Yani özellikle engellilerimiz, kadınlarımız, gerçekten gelirini kaybetmiş kadınlarımız, ama kend el emeğini ortaya koyan kadınlarımız var. Şimdi onları da korumak zorundayız."

"Bir taraftan da gerçekten de hiç böyle bir şey satışına ihtiyacı olmayan gerçekten 8-10 tane evi olan, arabası olan, arsası olan, mal varlığı olan insanlar da var. Şimdi bu tabii kamuoyunda ister istemez bir rahatsızlık yaratıyordu. Biz de bunları tek tek tesbit ettik, arkadaşlarımız gerçekten özveriyle çalıştılar ve dedik ki bu işleri kuraya sokalım. Sonra özellikle başvuru sayısının yeterli olduğu yerlerde kuraya gerekte olmadan herkese yetecek kadar olduysa verdik."

Hiç bir çıkar beklemiyoruz

"Ama başvuru sayısının fazla olduğu yerlrde kura çekme kararını aldık. Ancak biraz önce bahsettiğim engelli ya da bazı dezavantajlı olan bireylere de ki bunlar işte şiddete uğramış kadınlarımız da olabilir. Yani bunlar gibi bireylere de, onlara da bir kontenjan ayırmaya karar varmiş idik. Ve onların dışındaki kuraları çektik. Ancak bu da tabii kamuyonda bu da rahatsızlık yarattı. Yani neye göre verdiniz, kime verdiniz, kim, yandaş mıdır, partili midir bir de böyle bir konu ortaya çıktı."

"Ama benim hiç bir arkadaşım, ne işgaliye komisyonundaki ne de belediyenin içersindeki hiç kimseyi kayıracak yani onun üzerinden bir nemalanacak durumda değil. Biz de böyle bir siyaset zaten gütmüyoruz Bodrum'da. Yani kendi yandaşlarımıza oradan stant verelim, oradan pazar yeri verelim, oradan işgaliye verelim de daha sonraki seçimde bize destek olsun..."

Amet Aras stant açıklaması, Emel Çakaloğlu, Tayfun Yılmaz

Ahmet Aras basın toplantısı - Tayfun Yılmaz, Emel Çakaloğlu, Ahmet Aras (Soldan sağa)

Soru işareti kalmamalıdır

"Yani böyle olacaksa destek olmasın zaten. Ben öyle bir niyetle zaten istemiyorum. Yani hiç bir siyasi partiye yapılmasın bu destek. O yüzden biz kesinlikle hak edene verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Eğer orada herhangi şekilde bir şaibe de var ise ya da insanların kafasında bir soru işareti kaldıysa bile bu bizim için çok önemlidir. Bizim yaptığımız faaliyetlerin hiç birinde hiç kimsenin kafasında bir soru işareti kalmamalıdır."

Yeniden kuraya gidilecek

"O yüzden biz de orada yaptığımız o düzenlemeyi, kontenjaları tekrar ayırdık ama oradaki stant kapasitesini de arttırıp yeniden bir kuraya gitmeye karar verdik."

"Ama yine de gerçekten de çok ciddi ihtiyacı olan varsa artık ona da başka türlü belediye olarak destek olmaya her zaman zaten çalışırız. Çalışıyoruz da. Bu konuda hiç kimsenin şüphesi olmasın. Hiç bir kekilde bu türlü olaylarda ekmek parası üzerinden siyaset yapmak bize de yakışmaz hiç bir siyasi partiye de yakışmaz."

"Belediyeye de yakışmaz. Çok yanlış bir yaklaşımdır bu. Ama aynı zamanda şunu da ifade etmek istiyorum iyi niyetle verilmiş, iyi niyetle tahsis edilmiş stantlarda diğer vergisini ödeyen, yanında eleman çalıştıran diğer hediyelik eşyacılarımız la, esnafmızla rekabet etmek te onlara da yakışmaz. Biz ona da izin vermeyiz. Onlar da eğer doğruysa el sanatlarını satacaklar, tasarım ürünler oralarda satılacak Bodrum'a yakışır işler olacak."

Seneye değişecek

"Orada fabrikasyon işler satılmaya başlarsa zaten bir anlamı kalmıyor. Artık önümüzdeki süreçte, şu an da yapmayacağız ama bunu konuşuyoruz aramızda tartışacaağız tabii ki eğer belli günlerde açarsak bu stantları biz işte o zaman bu bir tehdit haline gelmez. Haftada 3 gün açarız 3 gün Gümüşlük'te 3 gün Bodrum'un en iyi, en merkezi yerinde açarım ama 2 gün açarım. Ama oraya bir dükkan tahsis etmem. Yani bu işin stant işinin doğru uygulaması bu gibi geliyor."

Video

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras

El sanatları stantları

Bodrum Haberleri