Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Bodrum'a yerel tohum merkezi kuruluyor

Bodrum | Haber | News

HABER

Bodrum Tarımsal Kalkınma Hamlesi

Bodrum Yerel Tohum Merkezi

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 04.06.2020 - Bodrum'a yerel tohum merkezi kuruluyor

Bodrum da sadece güneş, deniz, kum cenneti olmadığını kanıtladı. Ata tohumları korunmaya ve çoğaltılmaya başlanacak. Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin ardından Bodrum Belediyesi de yerel tohum merkezi kuruyor.

Bodrum Belediyesi’nin tarımsal üretim ve hayvancılığın geliştirilmesi ve üreticinin desteklenmesi amacıyla başlattığı Tarımsal Kalkınma Hamlesi’nde 2020 hedefleri adım adım hayata geçiriliyor.

Tarım Çalıştayı sonuç bildirgesinde yer alan üç hedeften ilki, Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin (BODRUM TARKO) kurulmasıyla gerçekleşti. Çalıştay hedeflerinden bir diğeri olan Yerel Tohum Merkezi de önümüzdeki günlerde Karaova’da hizmete başlayacak.

Bodrum Belediyesi’nin “Tarım Araştırma Geliştirme Planlama ve Markalaşma Projesi”nin üç aşamadan oluşan ilk etabı, Karaova bölgesinde AR-GE Merkezi’nin oluşturulması ve dijital pazarlamanın başlaması ile tamamlanmış olacak.

Bodrum Yerel Tohum Merkezi kuruluyor

Bodrum Yerel Tohum Merkezi kuruluyor

Yerel Tohum Merkezi’nin de içinde bulunacağı AR-GE Merkezi’nde, Ata tohumlarından fide yetiştiriciliği, yerel tohumların üreticiyle buluşturulması ve Bodrum TARKO (Tarımsal Kalkınma Kooperatifi) kanalı ile ürün alım garantisi gibi faaliyetler gerçekleştirilecek.

Merkez, Karaova’da ve Bodrum’un farklı mahallelerinde üretim yapan çiftçiler için düzenli toprak analizleri ve verim artırıcı planlamaları hayata geçirirken, çiftçi, yetiştirici ve üretici için sahada eğitim programları düzenleyecek.

AR-GE Merkezi’nde bir de ‘Yeşil Çağrı Hattı’ kurulacak. Merkez, katma değerli Bodrum ürünlerinin yetiştirilmesinin ardından, bu ürünlerin dijital pazarlar da dahil olmak üzere çeşitli mecralarda satış ve pazarlamasını sağlayacak, üreticiye ‘markalaşma’ desteği sunacak. Merkez,tarım ve hayvancılık konusunda AB projeleri hazırlayarak, üreticinin destek ve hibelerden faydalanmasını da sağlayacak.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras

Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın talimatıyla başlatılan tarımsal kalkınma hamlesi kapsamında Bodrum’un bereketli toprakları Karaova’da öncelikli olmak üzere üreticinin desteklenmesi, iyi ve organik tarımın teşvik edilmesi ve tarım ekonomisinin Bodrum’da güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Projeye bilim insanlarından oluşan bir çalışma kurulu da destek veriyor. Belediye Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü öncülüğünde sürdürülen Tarımsal Kalkınma projesi, aynı zamanda Bodrum Yarımadası’nın tarım alanlarının korunmasını da hedefliyor.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras

Bodrum Yerel Tohum Merkezi

Bodrum Haberleri