Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Tüm Bodrum'dan duyulan patlama sesleri

Bodrum | Haber | News

HABER

Paskalya kutlamalarındaki ses bombaları

#Evdekal

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 19.04.2020 - Tüm Bodrum'dan duyulan patlama sesleri

Bodrum ve mahallelerinden yoğun olarak duyulan ve endişeye neden olan patlama seslerinin komşu Yunanistan'a bağlı adalardaki Paskalya kutlamalarından kaynaklandığı anlaşıldı. Bodrum Belediyesi de bir açıklama yayınalayarak endişe etmemek gerektiğini duyurdu.

Bodrum Belediyesi açıklaması şöyle;

"Değerli Bodrumlular. Bir süredir Bodrum'da duyulan sesin, komşu adalarda yüksek sesli ses çıkartma kapsülleriyle gerçekleştirilen geleneksel Paskalya kutlamaları'ndan geldiği bilgisini aldık. Endişe edilecek bir durum söz konusu değildir."

İşte o paylaşım;

Ada bize çok yakın

Harita

Harita: Google

Havai fişek savaşları ile kutlama

Kutlamaların aslında Ortodoks kutlamaları ile direk olarak bağlantısı bulunmuyor. Vrontados kasabasında 400 metre uzaklıktaki St.Mark ve St.Erithiani kiliseleri, birbirlerinin çanını vurana kadar karşılıklı olarak havai fişek atıyorlar. (Detaylı olarak Rocket War sayfasına bakabilirsiniz. TIKLA: http://www.rocketwar.gr/index.php)

Paskalya kutlamaları

Paskalya kutlamaları - Görsel: https://komsudaneoluyor.net/

Paskalya kutlaması nedir?

Yortu (Yunanca: Γιορτή) kelimesi, yunancada kutlama, şenlik anlamına gelmektedir.

Hristiyan camiasında, Hz. İsa’nın çarmığa gerilmesinden sonra yeniden doğuşunu simgeleyen gün aynı zamanda Paskalya Yortusu olarak kutlanılıyor.

Ortodoks inanışına bağlı olan Yunanistan’da Paskalya yortusu/kutlamaları oldukça neşeli ve bir o kadar da bol yemekli geçmektedir.

Noel ile birlikte en büyük etkinlik olarak kutlanan Paskalya’nın sabit bir tarihi yok. Genellikle Mart sonu ile Nisan ayının ilk 3 haftası içerisinde gerçekleşiyor. Bu sene ise Yunanistan’da 19 Nisan 2020 tarihinde kutlanacak.

Apokries Karnavalı sonrası Kathara Deftera ile başlayan 40 günlük oruç tutma (et ve hayvan ürünleri yememe) döneminin sonu aynı zamanda Paskalya’nın da başlangıcı oluyor. 40 gün boyunca oruç tutmayanlar, özellikle bu dönemin son haftası muhakkak et, hayvan ürünleri ve mayalı alkoller içmemektedirler. Bu sebeple oruç döneminin son haftasında Yunanistan’da insanlar genellikle balık pazarlarına akın eder, evlerde restoranlarda her yerde balık ve tabiki yanında uzo kombinasyonlarını görebilirsiniz.

Yunanistan’da tatil dönemlerinde insanlar yaşadıkları yerlerden ayrılır ve yazlık evlerine yada köylerine giderler. Paskalya dönemide bunlardan birisidir.

Bu sene 19 Nisan 2020 Pazar gününe denk gelen Hz.İsa’nın yeniden doğuşunda, insanlar gece 12’den önce kiliside olmaya özen gösterirler. Çünkü saat 12 itibariyle Hz.İsa’nın yeniden doğduğuna inanılır ve en küçüğünden en büyüğüne herkes ellerindeki mum ateşlerini birbirlerine verir. Bu da aynı zamanda oruç döneminin sona erdiğini gösterir.

kaynak;

https://komsudaneoluyor.net/yunanistanda-paskalya-bayrami/

Paskalya kutlaması video

Adalarda paskalya paylaşımı;

 

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Paskalya kutlamaları

Bodrum Belediyesi

Bodrum Haberleri