Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Halikarnas Balıkçısı buruk da olsa anıldı

Bodrum | Haber | News

HABER

Bodrum Belediyesi'nden buruk kutlama

#Evdekal

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 16.04.2020 - Halikarnas Balıkçısı buruk da olsa anıldı

Cevat Şakir Kabaağaçlı veya tanınan adıyla Halikarnas Balıkçısı, 130. doğum gününde çok sevdiği Bodrum’da anıldı. Koronavirüs salgını nedeniyle geniş katlımlı tören düzenlenmezken Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve yardımcıları balıkçıyı unutmadı.

Gazeteci, yazar, ressam, şair, rehber, araştırmacı Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın 130. doğum günü nedeniyle mezarı başında gerçekleşen anmaya Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu, Cevat Şakir Mahallesi Muhtarı Göksel Çamlı ve Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu katıldı.

Balıkçı’nın mezarına çelenk konulduktan sonra dualar okundu. Burada bir konuşma yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, hayatının önemli bir bölümünü Bodrum’da geçiren Halikarnas Balıkçısı’nın, Bodrum’un kültürüne ve tarihine değer kattığını ve ilçenin tanınmasında önemli rol oynadığını belirterek “Bugün bu kaos ortamında, korona ve kriz ortamında biz Balıkçı’mızı unutmadık. Şartlar sonucu, maalesef kalabalıklarla burada kutlama yapamadık. Biz kendisini şükran ve minnetle bir kere daha yad ediyoruz” dedi.

Halikarnas Balıkçısı buruk da olsa anıldı 1

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Halikarnas Balıkçısı anmasında

Eğer bu toprakları tanımak istiyorsanız Balıkçının kitaplarını okumalısınız” diyen Aras sözlerini şöyle sürdürdü:

Ben Bodrumlu hemşerilerime balıkçıyı okumalarını salık veriyorum. Çünkü Balıkçı’yı okursanız bu topraklarda kaçak yapı yapamazsınız, bu topraklarda kimseye saygısızlık yapamazsınız. Bu toprakların değerini anlarsınız. Balıkçı’yı okursanız ağaç kesemezsiniz. Balıkçı’yı okursanız eski evinizi yıkıp betonarme bina yapamazsınız. Balıkçı’yı okursanız, denize sintine bırakamazsınız. Balıkçıyı okursanız bir Caretta Carettayı öldürecek olan o çöpleri denizin içine atamazsınız, çarşıdaki Bellasomra ağacını kesemezsiniz. Balıkçı okursanız, bir proje yapacağım diye binlerce ağacı bitki örtüsünün ortadan kaldıramazsınız.

Halikarnas Balıkçısı buruk da olsa anıldı 2

Halikarnas Balıkçısı buruk da olsa anıldı

Cevat Şakir Kabaağaçlı Kimdir?

Cevat Şakir Kabaağaçlı veya tanınan adıyla Halikarnas Balıkçısı

17 Nisan 1890 tarihinde, Osmanlı'nın son köklü ailelerinden Şakir Paşa Ailesine mensup babasının yüksek komiser olarak görev yaptığı Girit'te doğdu. Babası, Girit ve Atina'da sefirlik ve valilik yapan Mehmed Şakir Paşa, annesi Giritli Sare İsmet Hanım; amcası II. Abdülhamid devri sadrazamı Ahmed Cevad Paşa, dedesi Şurayı Askeri Dairesi Reisi Miralay Mustafa Asım Bey'dir. Kendisine, iki evliliğinden de çocuğu olmayan ve onu kendi çocuğu gibi seven amcasının ismi verildi.

1925 yılına kadar geçimini haftalık dergilerde tercümeler, yazılar yayınlayarak, resim ve yeni tarz tezhipler yaparak, karikatür çizerek ve renkli dergi kapakları hazırlayarak temin etti. Türk basınında kapakçılığın gelişmesinde önemli katkısı vardır.

Cevat Şakir Kabaağaçlı 1

Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaçlı)

Dört asker kaçağının kadersizliğiyle ilgili olarak Hüseyin Kenan takma adıyla kaleme aldığı 13 Nisan 1925 tarihli "Hapishanede İdama Mahkûm Olanlar Bile Bile Asılmağa Nasıl Giderler" başlıklı öyküsünden ötürü İstanbul İstiklal Mahkemesi'nde yargılandı. ‘Memlekette isyan bulunduğu sırada, askeri isyana teşvik edici yazı yazmak’ tan suçlu bulundu. Mahkeme başkanı Ali Çetinkaya tarafından idama mahkûm edilmek istendiyse de, Kılıç Ali Bey'in önerisiyle kalebentlikle Bodrum'a sürüldü. 3 yıllık sürgünlüğünün yarısını Bodrum'da tamamladı.

Cezasının son yarısını İstanbul'da tamamladıktan sonra, çok sevdiği insanları ve doğal güzellikleriyle kaynaştığı Bodrum'dan uzak kalamadı ve Bodrum'a yeniden dönüp yaklaşık 25 yıl kaldı.

Bodrum'un antik çağdaki adı olan Halikarnas'ı mahlas olarak benimseyen Cevat Şakir, Bodrum'da balıkçılık dahil çeşitli işlerde çalıştı. Edebiyat sahasına giren eserlerinin büyük kısmını da Bodrum’da yazdı.

Halikarnas Balıkçısı

Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaçlı)

13 Ekim 1973'te İzmir'de kemik kanserinden İzmir'de vefat etti. Vasiyeti üzerine Bodrum'a gömüldü. Kabiri Bodrum-Gümbetteki Türbe Tepesinde manevi oğlu Şadan Gökovalı ile seçtiği yerde, küçük bir müze ile birlikte Halikarnas Balıkçısı Müzesi adı altında bulunmaktadır.

Kaynak:

Yeni Yayınlar dergisinin Ekim 1974 sayısı

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Halikarnas Balıkçısı

Bodrum Belediyesi

Bodrum Haberleri