Muğla Haberleri
HABER

Fethiye'de 2 alana kesin koruma

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Kayaköy Ören Yeri ile Gemiler Koyu korumaya alındı

Potansiyel doğal sit alanı oldular

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 07 Mart 2020 - Fethiye'de 2 alana kesin koruma

Fethiye'deki Kayaköy Ören Yeri ile Gemiler Koyu, "kesin korunacak hassas alan" olarak ilan edildi. Kayaköy Ören Yeri ile Gemiler Koyu'nun Resmi Gazete'de yayımlanan kararla potansiyel doğal sit alanı olarak korunmaya alınması bölgede sevinçlle karşılandı.

Fethiye'de 2 alana kesin koruma 2

Fethiye'de 2 alana kesin koruma

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, alınan kararla ilgili olarak şunları söyledi;

"Kelebekler Vadisi de kesin korunacak alan ilan edilmişti. Kayaköy ve Gemiler Koyu tarihi ve doğal güzellikleriyle korunması gereken yerlerin başında geliyor. Sayın Cumhurbaşkanı'na teşekkür ediyorum."

Fethiye'de 2 alana kesin koruma 3

Fethiye'de 2 alana kesin koruma

Kayaköy Örenyeri

Kayaköy’ün geçmişi MÖ 3000’lere kadar gidiyor. Kentteki antik dönem kalıntılarından MÖ IV. yüzyıla tarihlenen lahit ve kaya mezarları günümüze ulaşmış durumda. Kayaköy’de ayrıca her biri 50 m² büyüklüğünde, manzara ve ışık açısından birbirinin önünü kapatmayan, genellikle alt katları kiler olarak kullanılan, girişte çatıdaki yağmur sularının toplandığı zemin altı sarnıçlarına sahip ikişer katlı 350-400 konut var. Bu evlerin arasına serpiştirilmiş çok sayıda şapel, iki büyük kilise, bir okul binası ve bir gümrük binası da ziyaret edilebiliyor.

Fethiye'de 2 alana kesin koruma 4

Fethiye'de 2 alana kesin koruma

Gemiler Adası

Fethiye’nin güneyinde olan ada, Fethiye’ye yaklaşık olarak9 km. uzaklıktadır.Adanın uzunluğu 1 km genişliği 400 metredir. Gemiler Adası’nın güney yamacı sarp olup kuzey yamaç hafif bir eğim gösterir.

Ortaçağda,Smybola olarak bilinen Ölüdeniz Havzası içinde yer alan Gemile veya Aya Nikola Adası M.S. 5. yüzyıldan itibaren bilhassa dinsel içerikli yerleşimlerin oluşması ile önemli bir konuma gelmiştir.

Fethiye'de 2 alana kesin koruma 5

Fethiye'de 2 alana kesin koruma

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Kayaköy Ören Yeri

Gemiler Koyu

Muğla haberleri