Muğla Haberleri
HABER

Muğla'nın afet toplanma alanları nereler?

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

Olası Afet dumunda 215 toplanma alanı

Muğla AFAD

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 28 Ocak 2020 - Muğla'nın afet toplanma alanları nereler?

Elazığ ve Malatya'da yaşanan depremler kendisi de deprem kuşağında yer alan Muğla'nın deprem çalışmalarını akla getirdi. Peki ama olası bir afet durumunda Muğla'daki toplanma alanları nereler? Acil bir durumda nereye, nasıl gideceksiniz. İletişim durursa nereye, nasıl ulaşacaksınız? Tüm ayrıntılar haberimizde.

Muğla'nın afet toplanma alanları 1

Muğla'nın afet toplanma alanları (Görsel Muğla Büyükşehir Belediyesi)

Muğla Büyükşehir Belediyesi ildeki toplanma alanları ile ilgili bir bilgilendirme haberi yayınladı. İl genelinde Olası Afet dumunda 215 toplanma alanı belirlendiği duyuruldu. Habere göre 13 ilçeye de uydu telefonu sistemi kuruldu.

Belediyenin açıklaması

2014 yılından bu yana il genelinde birçok noktada olası bir depreme karşı önlemlerini almaya devam eden Muğla Büyükşehir Belediyesi son yaşanan deprem olaylarının ardından ildeki olası afet toplanma alanlarını açıkladı. Afet Koordinasyon Merkezi ile birlikte yürütülen çalışmalarla bu güne kadar 215 toplanma noktası belirlenirken bu noktaların arttırılması planlanıyor.

Tüm ilçelerde uydu telefonu

Olası bir depremde haberleşme ağının kesilmesine karşı tüm ilçelere, AKOM ve Başkanlık binalarına uydu telefonları yerleştirildi. Böylelikle deprem sırasında kesintisiz haberleşme sağlanarak koordinasyon kopukluğunun önüne geçilmesi amaçlanıyor. Bunun yanı sıra Büyükşehir Belediyesi envanterine deprem anında müdahale edebilmek için yeraltı sismik dinleme ve görüntüleme cihazı da eklendi.

Tüm ilçelere lojistik destek

Bu önlemlerin yanı sıra tüm ilçelere lojistik destek sağlayan Muğla Büyükşehir belediyesi her ilçeye yeteri kadar, projektör, el feneri, jeneratör ve onlarca farklı lojistik destek malzemesi bulunduruyor.

Ayrıca Menteşe, Milas, Bodrum ve Fethiye ilçelerinde bulunan itfaiye amirliklerine AFAD tarafından deprem anında kullanılacak malzemelerin bulunduğu deprem konteynırı da yerleştirildi.

Toplanma alanı yeri nasıl öğrenilir?

Peki ama acil bir durumda sizin toplanma alanınız neresi? Bunu nasıl öğreneceksiniz. Gümüşlük Rehberi olarak bu bilgiyi de biz sizlerle paylaşıyoruz.

Olası bir acil durum halinde oturduğunuz yere en yakın toplanma alanını E-Devlet'den öğrenebilirsiniz. TC kimliik numaranız ve şifrenizle E-Devlet'e giriş yaptıktan sonra sitenin arama bölümüne "toplanma alanı" yazmanız yeterli. Açılan sayfada ilinizi, ilçenizi, mahallenizi seçiyorsunuz ve size en yakın toplanma alanının hem haritasına hem de adres bilgilerine ulaşıyorsunuz. Mutlaka kontrol edip bir kenara not edin.

Muğla'nın afet toplanma alanları 2

Muğla'nın afet toplanma alanları (Görsel Muğla AFAD)

Muğla AFAD bilgileri

Muğla Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, "Canın Sağ Olsun" sloganıyla şu bilgileri paylaştı;

Muğla'nın afet toplanma alanları 3

Muğla'nın afet toplanma alanları (Görsel Muğla AFAD)

"Toplanma Alanları, afet sonrası paniğin önlenmesi ve sağlıklı bilgi alışverişi için, halkın güvenle toplanabileceği alanlardır.

Toplanma Alanları; afet ve acil durumlar sonrasında geçici barınma merkezleri hazır olana kadar geçecek süre içerisinde yaşanacak paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenli alanlardır.

Afet ve acil durum toplanma alanlarının yerleri, yedi kritere göre bulunduğu ilgili belediyeler tarafından belirleniyor. Vatandaşlar, barınma ya da tahliye alanlarından farklı tespit ölçütlerine sahip toplanma alanlarını, E-Devlet üzerinden hızlı ve kolay öğrenebiliyor.

Muğla'nın afet toplanma alanları 4

Muğla'nın afet toplanma alanları (Görsel Muğla AFAD)

Tüm illerde belediyeler, toplanma alanlarının tespitini ve kontrolünü yedi kriter doğrultusunda yapıyor. Bu alanlar, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamındaki 81 ilin İl Afet Müdahale Planında belirtiliyor. Daha önce kendine yakın toplanma alanını öğrenmek isteyen vatandaşlar, kurumlara başvuruyordu. AFAD’ın, afet ve acil durum toplanma alanlarını E-Devlet’e taşımasıyla birlikte, vatandaşlar bu bilgiye anında ulaşabiliyor."

Muğla'nın afet toplanma alanları 5

Muğla'nın afet toplanma alanları (Görsel Muğla AFAD)

Muğla'nın afet toplanma alanları 6

Muğla'nın afet toplanma alanları (Görsel Muğla AFAD)

Daha fazla bilgi için TIKLAYIN;

https://mugla.afad.gov.tr/canin-sag-olsun

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Muğla'nın afet toplanma alanları

Muğla Büyükşehir Belediyesi

Muğla haberleri