Gümüşlük Halk Plajı 1
HALK PLAJI

Gümüşlük Halk Plajı

Gümüşlük | Plaj | Beach

HALK PLAJI

Gümüşlük Halk Plajı

Gümüşlük Çayıraltı Halk Plajı


Halkın arasındaki adıyla Gümüşlük Halk Plajı ya da resmi adıyla Gümüşlük Çayıraltı Halk Plajı... Gümüşlük'te yerli, yabancı turistlerin ve Gümüşlük yerlilerinin en çok rağbet ettiği plajdır.

Gümüşlük Çayıraltı Halk Plajı - Ağustos 2018 - Fotoğraf: Ulaş Fıratlı

Gümüşlük Çayıraltı Halk Plajı - Ağustos 2018 - Fotoğraf: Ulaş Fıratlı

Mavi bayraklı pırıl pırıl denizi, denize girişi biraz taşlı olsa da harika kumsalı ve muhteşem güneşiyle gerçekten de övgüyü hak eden bir doğa harikası.

Gümüşlük Halk Plajı 2

Gümüşlük Çayıraltı Halk Plajı - Aralık 2017 - Fotoğraf Yalçın Çakır

Yaz aylarında çok az dalgası, sakinliği, huzuru ile çok güzel olan ama Aralık ve Mart ayları arası denizinin hırçınlığıyla ünlü plajımız, hemen herkesin geldiği ücretsiz bir alan.

Gümüşlük Halk Plajı 5

Gümüşlük Çayıraltı Halk Plajı - Ağustos 2018 - Fotoğraf: Ulaş Fıratlı

Plaj, şemsiye, duş, tuvalet ücretsiz

Yaz aylarında Bodrum Belediyesi'nden iki cankurtaranın görev yaptığı plajda pandemiden bu yana 2 sezondur şezlonglar konulmuyor. Belediye sadece yaz başında güneş koruma şemsiyelerini takıyor o kadar. Plaja giriş, soyunma kabini, tuvalet ve duşlar ücretsiz.

Gümüşlük Çayıraltı Halk Plajı - Ağustos 2018 - Fotoğraf: Ulaş Fıratlı 7

Gümüşlük Çayıraltı Halk Plajı - Ağustos 2018 - Fotoğraf: Ulaş Fıratlı

Halk plajı alanı çok dar. Her iki yanında özel işletmelerin beachleri var. Oralarda şezlong var ancak ücret karşılığı yararlanabiliyorsunuz. Özel plajlarla ilgili bilgi almak isterseniz;

BAKINIZ GÜMÜŞLÜK ÖZEL PLAJLARI

Belediye plajı (Halk plajı) yaz aylarında doğal olarak çok kalabalık oluyor, unutmayın. Bu nedenle erkenden gelip (en geç 10:00) yerleşmeniz gerekiyor. Ya da akşam üstü (18:00) gibi gelip rahatça yer bulabilrsiniz. Yaz aylarında bizim buralarda hava 20:45 gibi kararıyor. Ve 18:00'den sonra da pırıl pırıl güneşin altında keyif yapabiliyorsunuz. Saat 16:00 - 18:00 arası yakıcı güneşe dikkat...

İsterseniz havlu atın kumlara, isterseniz kendi plaj sandalyenizle ya da şezlongunuzla gelin. İsterseniz ücretsiz kabinlerde mayonuzu giyip dalın denize. Kumsal da, kabin de, duşlar da, tuvaletler de sizin. Ancak plajda cafe, stand, vs. yok. Yani alışveriş yapmak isterseniz, karnınız acıkırsa, sıvı tüketmek isterseniz 100 metre kadar yürüyüp Gümüşlük Yalı'dan alışveriş yapmanız gerekiyor.

Gümüşlük Çayıraltı Halk Plajı - Ağustos 2018 - Fotoğraf: Ulaş Fıratlı 8

Gümüşlük Çayıraltı Halk Plajı - Ağustos 2018 - Fotoğraf: Ulaş Fıratlı

Bencillere dikkat

Tabii ki erkenden gelip havlusunu bir şezlonga bırakıp sonra da akşama kadar uğramayan bencillere de dikkat etmek gerekiyor!.. Ne yazık ki her yaz bu benciller piyasaya çıkıyor. Havlularını şezlonglara atıp üstüne de 2 taş koyup gidiyorlar. Yani yer kapıyorlar. Ama saatlerce geri dönmeyip başkalarının hakkını gasp ediyorlar. Maalesef böyle...(Bu not pandemi öncesine ait. Belediye artık şezlong koymuyor, sağlığa zararlı diye. Ama belediye plajı haricindeki tüm beachlerde şezlong serbest :))

Gümüşlük Çayıraltı Halk Plajı - Ağustos 2018 - Fotoğraf: Ulaş Fıratlı 9

Gümüşlük Çayıraltı Halk Plajı - Ağustos 2018 - Fotoğraf: Ulaş Fıratlı

Dışardan yiyecek, içecek getirebilirsiniz

Gümüşlük Halk Plajı'na yiyecek, içecek getirmek serbest. Çevredeki bakkal, market, fırın, restoranlardan alın ya da evden getirin fark etmez. Yemek, içmek serbest. Kimse kimsenin ne yediğine, ne içtiğine karışmıyor. Yeter ki çevreyi kirletmeyin. Lütfen çöplerinizi, izmaritlerinizi torbaya koyup hemen arkanızda bulunan çöp kutularına atın. Hiç kimse sizin çöpünüzü toplamaya mecbur değil. Bu sahiller de babanızın malı değil. Bu kumsallar ve de sahiller herkesin, bunu unutmayın. Kumsalda bıraktığınız ürün artıklarının çoğu doğada, denizlerde yıllarca yok olmuyor ve diğer canlılara zarar veriyor hatta öldürüyor.

Gümüşlük Çayıraltı Halk Plajı - Ağustos 2018 - Fotoğraf: Ulaş Fıratlı 10

Gümüşlük Çayıraltı Halk Plajı - Ağustos 2018 - Fotoğraf: Ulaş Fıratlı

Özel beachler

Gümüşlük halk plajının sağında ve solundaki "beach" diye adlandırılan kumsallarda şezlonglar minimum ..... TL arası günlük harcama karşılığı kullanılabiliyor. Yani bütceniz ve keyfinize göre nereyi isterseniz orayı tercih edebilirsiniz. Çünkü Gümüşlük Halk Plajı'nda garson, sipariş, yemek, içecek, internet vb. hizmetler yok. Yani bütcenize uyuyorsa özel beachleri de tercih edebilirsiniz.

TIKLA  →  Beahcler

Gümüşlük Çayıraltı Halk Plajı - Ağustos 2018 - Fotoğraf: Ulaş Fıratlı 11

Gümüşlük Çayıraltı Halk Plajı - Ağustos 2018 - Fotoğraf: Ulaş Fıratlı

Ama ısrarla Gümüşlük Halk Plajını'da tavsiye ediyorum. Huzurla, güvenle güneşlenip, mavi bayraklı denizine girebileceğiniz bir yer. Bekleriz efendim. Gümüşlük Halk Plajı ya da Gümüşlük Çayıraltı Halk Plajı hem Mavi Bayraklı hem de gerçekten görülmeye, güneşlenmeye, yüzülmeye değer bir yer...

Hangi aylarda aktif

Gümüşlük Halk Plajı Mayıs ayının ortalarında açılıyor. Yani şezlonglar, güneşlikler yerleştirilip belediye hizmeti başlıyor. Eylül ayına kadar da bu sürüyor. Ama Eylül, Ekim, Kasım bir başka güzel. Kendi plaj sandalyelerinizle gelin ve denize girip güneşlenin. Hem sakin, hem boş hem de romantik... Aralık, Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarındaysa tam bir macera. Israrla görmenizi (dikkat denize girmenizi değil, görmenizi) tavsiye ediyorum. Biz denize giriyoruz bu aylarda ama siz alışkın değilseniz dikkat edin. Bir de buraların fırtınaları kıyıdaki travertenleri bile söküp atıyor, aman ha! Kendinizi Yunan adalarında bulursunuz mazallah...

Gümüşlük Çayıraltı Halk Plajı - Ağustos 2018 - Fotoğraf: Ulaş Fıratlı 12

Gümüşlük Çayıraltı Halk Plajı - Ağustos 2018 - Fotoğraf: Ulaş Fıratlı

Ücretsiz çadır kurulabilen Liman Plajı

Unutmadan bir de "Liman Plajı" var. Bu plajımız aslında bir koy ve yine Gümüşlük sahilinde. Ama duş, tuvalet, cankurtaran, güvenlk vb... desteklerden yoksun. Ancak bir farkı burada çadır da kurabilirsiniz.

Gümüşlük Çayıraltı Halk Plajı - Aralık 2017 - Fotoğraf Yalçın Çakır 13

Gümüşlük Liman Plajı - Aralık 2017 - Fotoğraf Yalçın Çakır

Gümüşlük sahilinde yüzünüzü denize döndüğünüz zaman sağ yönde restoranları geçin ve sonuna kadar gidin. Karşınızda mis gibi denizi ve kumuyla Liman Plajı. Ücretsiz. Şezlongsuz. Çadıra, kampa müsait. Gümüşlük Mahallesi, 1120. Sk., 48970

TIKLA  →  Liman Plajı

Plajlara nasıl gelinir ve nerede?

Gümüşlüğe nasıl gelirsiniz? Özel araçla, otobüsle, dolmuşla, taksiyle, bisikletle, yürüyerek :)

Arabayla gelirseniz otoparkların tümü (Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi, özel işletme) ücretli... Ama benim önerim toplu taşıma araçları. Yaz aylarında geç saatlere kadar ulaşım var.

TIKLAYIN TOPLU TAŞIMA SAATLERİ

İşte bu haritadan keşfedin.

HARİTA

Haritaya tıklayarak büyütebilirsiniz.

VİDEO


Gümüşlük Halk Plajı

Gümüşlük Çayıraltı Halk Plajı

Gümüşlük

Bodrum

Muğla