Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Ressam, heykeltıraş Rıfat Koçak vefat etti

Bodrum | Haber | News

HABER

Ressam, heykeltıraş Rıfat Koçak

Ressam, heykeltıraş Rıfat Koçak vefat etti

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 07.01.2020 - Ressam, heykeltıraş Rıfat Koçak vefat etti

Bodrum'un Kızılağaç Mahallesi'nde yaşayan ressam ve heykeltıraş 49 yaşındaki Rıfat Koçak evinde, başından silahla vurulmuş halde bulundu. Kanser tedavisi gören Koçak'ın dayanılmaz ağrıları nedeniyle intihar ettiği şüphesi üzerinde duruluyor.

Heykeltraş Rıfat Koçak

Heykeltıraş Rıfat Koçak

Rıfat Koçak'ın evinden silah sesi gelmesi üzerine komşuları durumu 112 Acil Çağrı Merkezi'ne bildirdi.Güvenlik güçleri ile sağlık ekibi evde yaptığı incelemede Rıfat Koçak'ın başından vurulduğunu ve yaşamını yitirdiğini tesbit etti. Koçak'ın cesedinin yanında bulunan av tüfeği incelenmek üzere götürüldü.

Bir süredir akciğer kanseri tedavisi gördüğü belirtilen Rıfat Koçak'ın ağrılarına dayanamayarak intihar ettiği ihtimali değerlendiriliyor.

Rıfat Koçak kimdir

Rıfat Koçak, 1971 yılında Tokat'da doğdu. 1992'de M.S.Ü Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nden mezun oldu. 1995 yılında M.Ü. Atatürk Eğitim Fakültesi'nde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

İlk kişisel sergisini 1993'te gerçekleştirdi. Farklı konseptlerde pek çok dizi resim çalışması üreten sanatçı; Amsterdam, Londra, Southampton, Midilli gibi Avrupa kentlerini de kapsayan 40'ı aşkın kişisel sergiye imza attı, birçok Avrupa ülkesinde sanatsal araştırma ve incelemelerde bulundu.

Koçak, "Sanatta Hız Kavramı / Fütürizmin Penceresinden Resme Bir Bakış" konulu tez çalışmasında temellerini attığı ekoloji odaklı yaklaşımıyla, giderek geri dönüşümlü ve atık malzemelerle ürettiği eserlere yoğunlaştı. Çalışmalarını Bodrum Kızılağaç'daki atölyesinde sürdüren sanatçının, yurtiçi ve yurtdışı birçok koleksiyonda resimleri bulunuyor.

Video;

Video Kaynak: Hayati Es Gecmemek: Rifat Kocak at TEDxAnkaraCitadel

Video Kaynak URL: https://www.youtube.com/watch?time_continue=145&v=_ScKFsyPnFk&feature=emb_logo

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Rıfat Koçak

Heykeltıraş

Bodrum Haberleri