Bodrum haberleri; Bodrum haber 1
HABER

Bu üniversiteden bir tek Bodrum'da var

Bodrum | Haber | News

HABER

Tazelenme Üniversitesi

Tazelenme Üniversitesi açıldı

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 21.10.2019 - Bu üniversiteden bir tek Bodrum'da var

Yaşları 60 ile 90 arasında değişen vatandaşlara, “aktif olmak, kendine yeni bir şeyler katmak ve üretmektir” prensibi ile kurulan Tazelenme Üniversitesi Bodrum kampüsü açıldı.

BODTO konferans salonunda düzenlenen açılış törenine Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, Bodrum Yaşam Vakfı adına Tuğcan Altuğ, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muammer Tuna ile Tazelenme Üniversitesi öğrencileri katıldı.

Tazelenme Üniversitesi Bodrum kampüsü açıldı 1

Tazelenme Üniversitesi Bodrum kampüsü açıldı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi koordinatörlüğünde, Bodrum Yaşam Vakfı yürütücülüğünde yaşları 60 ile 90 arasında değişen vatandaşlara, “aktif olmak, kendine yeni bir şeyler katmak ve üretmektir” prensibi ile kurulan Tazelenme Üniversitesi, 21 Ekim 2019 tarihinde Bodrumlulara kapısını açtı.

Tazelenme Üniversitesi Bodrum kampüsü

Bodrum Yaşam Vakfı adına konuşan Tuğcan Altuğ, Tazelenme Üniversitesi’nin öncelikli amacının, belli bir yaşın üzerindeki bireylerin daha dinç, daha sağlıklı, mutlu ve en önemlisi de üretken yaşamalarını sağlamak olduğunu belirtti.

Tazelenme Üniversitesi Bodrum kampüsü açıldı 2

Tazelenme Üniversitesi Bodrum kampüsü açıldı

Altuğ, “Bodrum’a bir şeyler katmak istiyoruz. Yaşlılarımız için bir vakıf kurduk. Amaçlarımız arasında 100-150 kişilik bir köy projemiz var. Yaşını almış dinç yaşlılara orada hem gönüllerince yaşamalarını, hem de hobilerini mesleklerini yürütüp, hala faydalı olduklarını bilmelerini istedik. Burada bir şeyler paylaşabilecekleri, üretebilecekleri bir yer olmasını istiyoruz. Ben eminim ki sayın başkanımız Ahmet Aras bize destek olacaktır” dedi.

Daha sonra söz alan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Her şeyin başı eğitimdir” diyerek şunları söyledi:

“Eğitimin yaşı olmaz. Bu proje bana anlatıldığında çok heyecanlanmıştım. Bodrum Yaşam Vakfı’na Bodrum Belediyesi olarak her türlü desteği vereceğiz. Çünkü bizim de tazelenmeye ihtiyacımız var. Bodrumumuzun da tazelenmeye, tedaviye ihtiyacı var. Biz de gücümüzü şu anda bunun için harcıyoruz. Bütün paydaşlarımızla birlikte kentimizi tazeleyeceğiz ve daha yaşanabilir, daha huzurlu, doğaya, çevreye, insana, kültüre, tarihe saygılı bir kent haline getireceğiz. Aynı zaman da sayın hocama imkânlarımızdan faydalanabileceklerinden bahsetmiştim. Çok yakında Umurca Mahallemizde bir Kültür Yaşam Parkı açılacak, bitki seramız olacak. Bitkilerle bir eğitim verebiliriz. Atölyelerimiz olacak. Yelken eğitimi verebiliriz. STS okul gemimizi tahsis etmeye hazırım. Sadece dershanede oturup ders yapma işi değil, teoride tamam aynı zamanda pratik de önemli.”

Tazelenme Üniversitesi Bodrum kampüsü açıldı 3

Tazelenme Üniversitesi Bodrum kampüsü açıldı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muammer Tuna ise, ülkemizde yaşlı nüfusun hızla arttığına vurgu yaparak, sosyal politikaların artık yaşlı nüfusun gereksinimlerine yöre yeniden oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.
Tuna konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Tazelenme üniversitesi fikri Türkiye'de ilk kez 2016 yılında Antalya Akdeniz Üniversitesi'nde Prof. Dr. İsmail Tufan tarafından hayata geçirilmiştir. Daha sonra Ege Üniversitesi'nde, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde,İstanbul Nişantaşı Üniversitesi'nde ve Alanya Hamdullah Emin paşa Üniversitesi'nde hayata geçirilmiştir. Önümüzdeki yıl yaklaşık 20 üniversite daha kurulması öngörüyoruz.”

Tazelenme Üniversitesi kampüsleri Muğla’da Saburhane, Fethiye, Köyceğiz, Milas ve Bodrum kampüsü olarak yaşları 60 ila 92 arası toplam 700 öğrenciye ev sahipliği yapacak.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Tazelenme Üniversitesi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi

Bodrum Haberleri