Gümüşlük Haberleri 1
HABER

Eser Öktem Bodrum’da konser verdi

Gümüşlük | Haber | News

GÜMÜŞLÜK HABERLERİ

Gümüşlük Festivali

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali

Gümüşlük Haber Ajansı - (GHA) - 02.08.2019 / Eser Öktem Bodrum’da konser verdi...

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Kıbrıslı Türk piyanist Eser Öktem’i Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü'nde misafir etti. Bodrumlu klasik müzikseverlerle ilk defa buluşan genç piyanist Eser Öktem, konserde Bach, Chopin, Debussy ve Liszt gibi tanınmış bestecilerin eserlerini yorumladı.

Eser Öktem Bodrum’da konser verdi 2

Eser Öktem Bodrum’da konser verdi

İlk konserini 2005 yılında Bellapais Manastırı'nda şef Burkhard Rempe'nin yönettiği Hochschule für Musik Nürnberg Orkestrası ile veren genç piyanist, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası ve KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile solist sanatçı olarak çeşitli konserler verdi.

Eser Öktem Bodrum’da konser verdi 3

Eser Öktem Bodrum’da konser verdi

Kültür elçisi

Güney Kıbrıs Gençlik Senfoni Orkestrasıyla da konserler veren Öktem, geçtiğimiz yıllarda Güney Kıbrıs’ın Limasol kentinde Şef Martin Lukas Meister'in yönetimindeki Zürih Akademik Senfoni Orkestrasıyla Gershwin'in sevilen eserlerini seslendirdi. Eser Öktem, adadaki iki ülke arasında müzik yoluyla bir kültür elçisi olmayı sürdürüyor.

Eser Öktem Bodrumlu müzikseverden alkış aldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yanı sıra, Türkiye, İngiltere, Rusya, Fransa ve Kıbrıs Rum Yönetimi gibi farklı ülkelerde seçkin şefler ve orkestralarla konserler veren Öktem, bu defa Bodrumluların kalbini fethetti. Üstün yeteneği ve müzikal performanslarıyla sanatseverlerin beğenisini kazanan Öktem, Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyünün sahnesine, Johann Sebastian Bach/F. Busoni’nin, “Chorale Prelude “Nun komm der Heiden Heiland” BWV 659” adlı eseriyle çıktı.

Eser Öktem Bodrum’da konser verdi 4

Eser Öktem Bodrum’da konser verdi

Programına Frederic Chopin’le devam eden sanatçı, bestecinin “Scherzo No.2 in B flat Minor, Op.31” adlı yapıtını sundu. Gecenin ikinci yarısına Claude Debussy ile başlayan genç piyanist, Fransız bestecinin, “Nocturne L.89” adlı eserini yorumladı.

Eser Öktem, gecenin sonunda Franz Liszt’in bir yapıtına yer vererek, bestecinin çok sevilen eserleri arasında yer alan “B Minor S.178” başlıklı piyano sonatını seslendirdi. Konser bitiminde izleyici, Öktem’i alkışlarla sahneye tekrar çağırdı. Sanatçı bis yaparak, Ulvi Cemal Erkin’in, “Küçük Çoban” isimli eserini seslendirdi.

Gülfam Göknar, kitabını imzaladı

Konser kapsamında bir de imza günü düzenlendi. Piyanist ve yazar Gülfam Göknar, bu yıl Okuyan Us Yayınlarından piyasaya çıkan “Müzik ve Çiçek” başlıklı kitabını, festival izleyisi için imzaladı. Gülfam Göknar, klasik müzik ve çiçekler arasında çok da fazla bilinmeyen ilişkiyi ele aldığı "Müzik ve Çiçek"te büyük bestecilerin eserlerine ilham kaynağı olmuş çiçeklerin taşıdığı anlam ve verdikleri mesajı okuyucuyla buluşturuyor. Yazarın 2016 yılında aynı yayın evinden çıkmış “Müzik ve Yemek” adlı bir kitabı daha bulunuyor.

TAGS:

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali

Gümüşlük haberleri

Gümüşlük