Gümüşlük Haberleri 1
HABER

Viyolonselle piyano Gümüşlük'te buluşursa

Gümüşlük | Haber | News

GÜMÜŞLÜK HABERLERİ

Viyolonselle piyano Gümüşlük'te buluşursa

Viyolonselle piyano Gümüşlük'te buluşursa

Gümüşlük Haber Ajansı - (GHA) - 21.07.2019 / Viyolonselle piyano Gümüşlük'te buluşursa...

Hollandalı viyolonselci Jeroen den Herder ve Tayvanlı piyanist Hua Hsuan Lee, 16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi'nde sahne aldı.

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali 4

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali ve Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi işbirliği ile düzenlenen konserlerin ikincisinde, Hollandalı viyolonselist Jeroen den Herder ve Tayvanlı piyanist Hua Hsuan Lee buluşması, Bodrumlu klasik müzikseverlerce ilgiyle karşılandı. Festival sahnesinde bir araya gelen ikili daha önce de birçok kez aynı sahneyi paylaşmanın tecrübesiyle, mükemmel bir uyumluluk içinde Cesar Franck, Claude Debussy, Manuela de Falla ve Ahmed Adnan Saygun’un eserlerini seslendirdi.

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali 3

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali

Günbatımında viyolonsel – piyano düeti

Geçtiğimiz günlerde festivalin de açılış konuğu olan Piyanist Gülsin Onay konseriyle Bodrum’un, sosyal yaşamına giren Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi, günbatımında viyolonsel – piyano düetini konuk etti. Bodrum’un sanat ve iş dünyasından çok sayıda klasik müzikseveri bir araya getiren konserde ikili geceye, Cesar Franck’ın, “Sonata for cello & piano in A major” isimli eseriyle başladı. Sanatçılar, eserden şu bölümleri seslendirdi;

“Allegretto ben moderato”, “Allegro”, “Recitativo-Fantasia: Ben moderato", "Allegretto poco mosso.”

Bu eserin ardından Claude Debussy’nin, “Sonata for Cello and Piano in D minor” başlıklı eserine yer veren ikili, “Allegro amabile”, “Andante tranquillo – Vivace” ve “Allegretto grazioso, quasi Andante” adlı bölümleri seslendirerek gecenin ilk yarısını sonlandırdı.

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali 2

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali

Yiğidim Aslanım'la final

Gecenin ikinci yarısında tekrar alkışlarla sahneye gelen Jeroen den Herder ve Hua Hsuan Lee, bu defa önceden duyurulan programdan farklı bir repertuarı seslendireceklerini belirterek, GFA Viyolonsel ustalık sınıfındaki öğrencileri sahneye davet ettiler. Solo ve ansambl halinde sahneye gelen sanatçılara, izleyiciler arasında yer alan Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarından Prof. Ümit İşgörür de katıldı. Programın sonunda 8 viyolonsel için uyarlanan “Yiğidim aslanım” türküsü seslendirildi.

Bodrumluları öğrencilerine destek olmaya davet etti

Konserin sonunda Hollandalı viyolonselist Jeroen den Herder, izleyicilere yönelik yaptığı konuşmasında, öğrencilerinin çok yetenekli olduğunu ancak eğitimlerine devam edebilmek için maddi desteğe ihtiyaç duyduklarını belirterek, Bodrumlu sanatseverleri festivalin burs programına destek olmaya davet etti.

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali 1

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali

TAGS:

Jeroen den Herder

Hua Hsuan Lee

Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi