Birsen Güner

Yemek bir sanattır. Aşkla, sevgiyle, bilgiyle ve bilimle harmanlanan bir sanat...

Merhabalar

13.07.1986tarihinde Kirsehirli kaymakam bir baba ve asçilar diyari Bolulu hakim bir annenin ikinci çocugu olarak Ankara’da dünyaya geldim. Benden dört yas büyük ve aile sirketleri Güner Hukuk Bürosunda serbest avukatlik yapan bir erkek kardesim var. Egitim hayatima ailemle birlikte bir yil kaldigim ABD Texas Fort Worth’da Mary Louise Phillips anaokuluna giderek basladim. Bilkent Üniversitesi'ni kazandim ve Turizm ve Otel Isletmeciligi Bölümüne geçis yaptim. Buradan mezun oldum. Kuki Pastaneleri'nin açmis oldugu pastacilik kurslarina baslangiç ve ileri düzey olmak üzere iki kur katildim ve sertifikalar aldim.Italya’ya gittim. Italya’da kaldigim süre içerisinde saraplari ve yemekleriyle ünlü Toscana bölgesindeki Floransa’da “Scuola Toscana” okuluna giderek Italyan Yemekleri üzerine egitim ve diploma aldim. Halen mutfak kültürü ve yemek pisirmek gibi konularda kendisini gelistirmek için bu alanlarda egitimlerimi sürdürüyorum.

  • ABD Texas Fort Worth’da Mary Louise Phillips anaokulu.
  • Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel Isletmeciligi Bölümü.
  • Floransa’da “Scuola Toscana” yemek okulu.
  • Halen Scarpetta Restaurant'ın sahibi ve ahcısıyım.

Mis gibi yemek kokularinin kahkahalara ve heyecanla hep bir agizdan ayni anda yapilan konusmalara karistigi bir yemek masasinda, sofranin asla kalkmadigi, yemeklerin hiç bitmedigi, yiyecek hiç bir malzemenin atilmadigi bir evde basladi benim mutfak askim...

Bütün aileyi birararaya toplayan o sihirli gücü kesfim... Güzel anneannemin elinden çikan yemeklerin tadinin farkinin, tadanlarin yüzlerinden eksik olmayan o tebessümün sebebini anlayabilmem...

Sevgiydi o mucizevi güç! :) Ben de yapmaliydim bunu.. Yemeklere sevgimi katmayi ögrendim önce ondan.. Yemek yapmayi süsleyip sunmayi ögrendim ve sonra okuluna da gitmek istedim iyice ögrenmek için ve kurslara, kurslara, kurslara... Hiç bitmeyen bir egitim basladi hayatimda hiç bitmeyecek olan bir is, ask, egitim, heyecan, hayat demek oldu benim için sonunda mutfak! :)

Yemek yapmak, onlari sunmak, sevdiklerimle paylasmak, onlar için tüm sevgimi kattigim sofralar kurmak... Gittigim her yeni ülkede ve sehirde bulundugum her restaurantta egitimim hep sürdü aslinda.. Anlamaya çalistim içinde ne oldugunu bitmesini istemedigim her lezzette.