Muğla seçim haberleri
HABER

Aday belirlemede tüm yetki Kılıçdaroğlu'nda

Muğla | Haber | News

MUĞLA SEÇİM HABERLERİ

Tüm adaylar 10 Şubat'a kadar açıklanacak

Tek yetkili Kılıçdaroğlu

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - Aday belirlemede tüm yetki Kılıçdaroğlu'nda

CHP Merkez Yönetim Kurulu, Parti Meclisi’nden aldığı aday belirleme yetkisini Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na devretti. Kılıçdaroğlu 10 Şubat’a kadar belediye başkan adaylarını kendisi belirleyecek. Belirlenecek adaylar 10 Şubat'a kadar açıklanacak ve 10 Şubat tarihinde aday tanıtım toplantısında tüm adaylar hazır olacak.

CHP’de 2 Şubat 2019 günü gerçekleştirilen PM toplantısında CHP’de açıklanmayan adayları belirlemek üzere MYK’ye yetki verilmişti. Bu yetki MYK üyelerinin talebiyle Kılıçdaroğlu’na devredildi. Bu kapsamda Kılıçdaroğlu, herhangi bir MYK kararı olmadan doğrudan geri kalan adayları kendisi belirleyecek.

Kılıçdaroğlu'na tam yetki

Cumhuriyet Gazetesi'nden Mahmut Lıcalı'nın haberine göre Kılıçdaroğlu’nun Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı adayı ve Siirt Belediye Başkanı adayının yanı sıra İstanbul’dan Silivri ve Maltepe, İzmir’den Bayraklı, Ankara’dan Etimesgut, Muğla’dan Bodrum’un da aralarında olduğu yaklaşık 50 belediye başkan adayını belirleyeceği ifade ediliyor.

Kılıçdaroğlu’nun bugün TBMM’de partisinin grup toplantısı nedeniyle adayları açıklamayacağı ifade edilirken, çarşamba gününden sonra en geç 10 Şubat’a kadar açıklayacağı dile getiriliyor.

CHP’de belirlenen bütün adayların katılımıyla gerçekleştirilecek tanıtım toplantısının ise 10 Şubat’ta yapılmasına karar verildi. Bu kapsamda Ankara Arena Spor Salonu’nda yapılacak etkinlikte CHP’nin yerel seçimlere yönelik bildirgesinin de açıklanması bekleniyor.

Meclislerde yerele yetki

CHP’nin dünkü MYK toplantısında belediye meclis üyeliklerinin belirlenmesi için yerele yetki verildi. Bu kapsamda partinin il ve ilçe örgütleri, İYİ Parti ile yapılan işbirliği kapsamında belediye meclis üyeliklerinin belirlenmesiyle ilgili çalışmaların yapılması talimatı verildi.

Kılıçdaroğlu’nun MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kendisini hedef alan açıklamalarına ilişkin MYK toplantısında çok kısa bir değerlendirme yaptığı da belirtildi. Kılıçdaroğlu’nun Bahçeli’nin açıklamaları hakkında “Bu ülkenin silahlı kuvvetlerinin fabrikasını, tank palet fabrikasını, Katar ordusuna satılmasına ses çıkarmayandan zaten milliyetçi olmaz. Bunu tartışmaya bile gerek yok” dediği öğrenildi.

‘Peşkeş çekmeyenler kardeşimiz’

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kendi koltuğunun bekası uğruna “Türklüğü reddeden, TC’yi silen, milliyetçiliği ayaklar altına alan bir inkârcıdan Türkiye Cumhurbaşkanı olamaz” sözlerini hatırlattı ve Erdoğan’ın bekçiliğine soyunan bir kişiden kendilerine kardeş olmayacağını söyledi.

Haberin tamamını okumak isterseniz TIKLAYIN;

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/1231434/50_isim_icin_gozler_Kilicdaroglu_nda.html

TAGS:

CHP MYK

Kemal Kılıçdaroğlu

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimi