Muğla siyaset haberleri
HABER

Gökmen; Adaboğazı “Kesin Korunacak alan” olacak

Muğla | Haber | News

MUĞLA SİYASET HABERLERİ

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen bakanla görüşmesini açıkladı

"Akvaryum Koyu korunacak"

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 05.03.2021 / Gökmen; Adaboğazı “Kesin Korunacak alan” olacak

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, Bodrum Ada Boğazı'nın (Akvaryum Koyu) “imara açılacak” iddialarını yalanladı.

Bodrum Akvaryum Koyu olarak bilinen Adaboğazı’nın “imara açılacak” iddialarıyla ilgili düzenlenen eylemlerin ardından AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Tabiat Varlıkları Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman’la yaptığı görüşmeleri aktardı.

Bir basın açıklaması yayınlayan Gökmen iddiaların kesinlikle gerçeği yansıtmadığını belirterek şunları söyledi;

Sayın Bakanımız Murat Kurum bizzat beni arayarak 2 yıldır Adaboğazı’nın 'kesin korunacak alan' olarak ilan edilme çalışmalarında sona gelinmişken, böyle bir yalanın ortaya atılmasına çok üzüldüğünü söyledi. Tabiat Varlıkları Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Ali Kahraman da beni arayarak böyle bir durumun kesinlikle söz konusu olmadığını söyledi."

AK PArti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen - Arşiv - GHA

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen - Arşiv - GHA

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Gökmen, Adaboğazı’nın “kesin korunacak alan” olarak ilan edileceğini belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü;

"Sayın Bakanımız ayrıca Kesire Burnu'nun da kesin korunacak alan olarak ilan edileceğini söyledi. Belediyeyi 25 yıldır yönetenlerin, belediyenin tüm imkanlarını kullanarak kendi yandaşlarına Bodrum’un güzelliklerini nasıl peşkeş çektiklerini çok iyi biliyoruz. Onlar da biliyor ama bir yalanın arkasına sığınıp Bodrum’u kandırıyorlar. Ama bir kez daha altını çizerek belirtmek istiyorum; Tıpkı Küdür Yarımadası ve Adaboğazı’nda olduğu gibi Bodrum’un doğal güzelliklerinin korunmasının teminatı AK Parti’dir.

Adaboğazı

Ada Boğazı, Akvaryum Koyu

Ada Boğazı, Akvaryum Koyu

Bodrum Gümbet ile Bitez’in arasında yer alıyor. Gümbet’in batısında bulunan küçük koylar, önlerini kesen bir adanın da yardımıyla cam gibi bir denizin oluşmasını sağlıyor. Bu nedenle de Akvaryum Koyu diye de anlıyor. Ancak karıştırmamak lazım. Bodrum Yarımadasında halk bir kaç yere daha Akvaryum Koyu diyor.

Önceden Adaboğazı’na yalnızca deniz yoluyla ulaşılabiliyordu. Fakat 2015 yılında Bitez’den açılan yol ile karayoluyla da ulaşılabilir bir hale geldi. Ayrıca Patikalar ve engebeli arazilerle dolu yorucu fakat eğlenceli bir yürüyüşle de ulaşılabiliyor.

TAGS;

Ada Boğazı

Akvaryum Koyu

Muğla politika haberleri