Muğla siyaset haberleri
HABER

DSP'nin kurucularından Murtaza Çelikel yaşamını yitirdi

Muğla | Haber | News

MUĞLA SİYASET HABERLERİ

Sanayici, gazeteci, politikacı, aydın...

DSP kurucularındandı

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 04.08.2020 / DSP'nin kurucularından Murtaza Çelikel yaşamını yitirdi

TGC Onursal Üyesi, sanayici, DSP'nin kurucularından, Bülent Ecevit'in yakın çalışma arkadaşlarından Murtaza Çelikel yaşamını yitirdi.

Murtaza Çelikel’in cenazesi 5 Ağustos Çarşamba günü öğle namazının ardından Levent Camisi’nden alınarak Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu'nun yayınladığı başsağlığı mesajında, "Onursal Üyemiz Murtaza Çelikel’in ölümü basın topluluğumuzda ve Yönetim Kurulumuz’da büyük üzüntü yarattı. Ailesine, yakınlarına, basın topluluğumuza ve Ülke Politikaları Vakfı’na başsağlığı diliyoruz" ifadelerine yer verildi.

Murtaza Çeliikel 1

Murtaza Çelikel

Kılıçdaroğlu ziyaret etmişti

Çelikel'in ölüm haberini CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da duyurdu. Özkoç, yaptığı paylaşımda "İş, ekonomi ve siyaset dünyasının tanınmış isimlerinden Murtaza Çelikel'i yitirdik. Büyük mücadelesi biz tanıklık edenlerin zihinlerinde ve kısa zaman önce yazılan biyografik kitabın satırlarında saklı. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınları ve sevenlerine baş sağlığı dilerim" dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun geçtiğimiz Haziran ayında evinde ziyaret ettiği Murtaza Çelikel, eski Adalet Bakanı, öğretim görevlisi, dekan ve önceki dönem ÇYDD Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel'le evliydi.

Aysel Çelikel, Murtaja Çelikel

Aysel Çelikel, Murtaza Çelikel

Gümüşlük Rehberi mesajı;

İnternet sitemizin kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni gazeteci, yazar, sunucu ve haber fotoğrafçısı Yalçın Çakır çok yakından tanıdığı, "abim" dediği Murtaza Çelikel'in vefatı nedeniyle ailesine baş sağlığı dileklerini iletti. Yalçın Çakır bir de mesaj yayınladı. Mesaj şöyle;

"İlkeli, dürüst siyaset ve iş insanlığının erdemli temsilcilerinden, yılmaz, vazgeçmez bir devrimci, insan hakları ve doğa savunucusu ağabeyimizi yitirdik. Anılarımda hep ama hep çok özel bir yeri olan güzel insan; uğurlar olsun. Güle güle git. Işıklar yolaşın olsun..."

Aysel Çelikel, Murtaza Çelikel, Kema Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Klıçdaroğlu'nun Çelikel ailesine ziyareti

Murtaza Çelikel kimdir?

1931 yılında Konya Ereğli'de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ereğli'de ve Konya Lisesinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

Sedat Simavi’nin önerisiyle İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nde eğitim aldı. İstanbul Üniversitesi talebeliği sırasında, Gazetecilik Enstitüsü Talebe Cemiyeti Başkanlığı, İstanbul Üniversitesi Talebe Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu.

Çeşitli sanayi şirketlerinin kuruculuğunu ve yönetim kurulu başkanlığını yaptı. İstanbul Belediye Meclis Üyeliği ve uzun süre İstanbul Sanayi Odası Meclis Üyeliği ile Meclis Başkan Vekilliği yaptı. Kendi şirketlerinin yönetim kurulu başkanlığını ve yönetim kurulu üyeliklerini sürdürüyordu.

Ayrıca Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi mütevelli heyet üyeliği, Konya Sanayici İşadamları Derneği (KONSİAD), Ereğli Sanayi İşadamları Derneği, Helsinki Yurttaşlar Derneği, Türk Tarih Vakfı kurucu üyesi ve Ülke Politikaları Vakfı Onursal Başkanıydı.

DSP'nin 1 numaralı kurucusu

Bir dönem gazetecilik de yapan Çelikel, Yeni Konya Gazetesi’nde mesleğe başladı. Üniversite öğrenciliği sırasında gazeteciliği sırasıyla Yeni Sabah, Vatan, Tan Gazetesi’nde sürdürdü. Daha sonra Erol Simavi ile ortaklığı süresince Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı ve Hürriyet Gazetesi’nin satın aldığı Vatan Gazetesi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Bülent Ecevit’in çıkardığı Arayış Dergisi’nin kuruluşunda bulundu.

Demokratik Sol Parti’nin 1 numaralı Kurucusu oldu ve Genel Başkan Yardımcılığını yaptı.

Prof. Dr. Aysel Çelikel ile evli, iki çocuk sahibiydi.

Prof. Dr. Aysel Çelikel

Prof. Dr. Aysel Çelikel

TAGS;

Murtaza Çelikel

Prof. Dr. Aysel Çelikel

Muğla politika haberleri