Muğla Haberleri
HABER

Muğla Barosu seçimlerin ertelenmesine itiraz etti

Muğla | Haber | News

MUĞLA HABER

"Bu durum kanun devleti dahi olamadığımızı göstermektedir"

Muğla Barosu itiraz için mahkemeye başvurdu


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 04 Ekim 2020 - Muğla Barosu seçimlerin ertelenmesine itiraz etti

Muğla Barosu, İçişleri Bakanlığı'nın seçimleri erteleyen genelgesine mahkemede itiraz etti. Muğla Barosu'ndan yapılan açıklamada, "bu durum kanun devleti dahi olamadığımızı göstermektedir" dendi.

11 Ekim 2020 tarihinde yapılması planlanan, avukat Cumhur Uzun ve avukat Emine Yenilmez Aydemir’in başkanlık için adaylığını açıkladığı, Muğla Barosu organ seçimleri İçişleri Bakanlığı'nın 02 Ekim 2020 tarihli genelgesi, Muğla İl Hıfzıssıhha Kurulunun ve İlçe Seçim Kurulu’nun aynı tarihli kararı ile ertelendi.

Muğla Barosu seçimlerin ertelenmesine itiraz

Muğla Barosu'ndan seçimlerin ertelenmesine itiraz, Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun

Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun, Baro Yönetim Kurulu adına yaptığı yazılı açıklamasında, Muğla Barosu’nun 4 Ekim 2020 Pazar Günü ilkini, çoğunluk sağlanamaması durumunda ise 11 Ekim Pazar Günü ikincisini yapmayı planladıkları seçimlerini engelleyecek yönde, karar alınmasına tepki gösterdi.

Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun, ertelemeye ilişkin açıklama yaptı. Uzun, açıklamasında şu görüşleri paylaştı;

"Avukatlık Kanunu gereğince, 4 Ekim 2020 tarihinde, ilk gün çoğunluğun sağlanamaması durumunda da, 11 Ekim 2020 tarihinde yapılması planlanan baromuz organ seçimlerinin İçişleri Bakanlığının 02.10.2020 tarihli genelgeleri, Muğla İl Hıfzıssıhha Kurulunun 02.10.2020 tarih ve 2020/89 sayılı kararı ile Yüksek Seçim Kurulunun 02.10.2020 tarihli kararını esas alan, Menteşe İlçe Seçim Kurulu Başkanlığınca, baromuz seçimlerini yapamayacaklarını bildirmiş olmaları karşısında, genel kurul toplantımız yapılamaz hale gelmiştir.

Bahse konu karar ile ilgili olarak, Muğla 3. İdare Mahkemesi nezdinde yürütmenin durdurulması talepli iptal davası açılmıştır. Ancak an itibarıyla mahkemece herhangi bir karar açıklanmamıştır.

Gelinen noktada; bizler insan sağlığının ne kadar değerli olduğunu bilmekte, Covid - 19 salgını nedeniyle dünya ile birlikte ülkelerin verdiği sınavı anlamaktayız. Salgın sürecinin bir an evvel atlatılması konusunda her zaman belirttiğimiz gibi üzerimize düşeni yapmaktayız.

Ancak açılışların yapılmasına, siyasal mitinglerin düzenlenmesine ses çıkarmayanların, bir genelge ile yasayla düzenlenmiş ve Anayasal bir hak olan 'seçim hakkına' müdahale etmesini, demokratik işleyişin vazgeçilmez organlarından olan genel kurul toplantılarına yasak getirilmesini asla kabul etmiyoruz.

Düğün kalabalıklarını engellemeyen, tatil sebebiyle salgının büyük şehirlerden çıkışına izin verenlerin, demokratik hakkımızı kullanmamıza engel olmasına, açıkça maksatlı olarak baro genel kurullarını salgın odaklı gibi görmesine itiraz ediyoruz.

Yasa ile düzenlenen ve Anayasa ile güvence altına alınan seçim kurumunun bir genelge ile ortadan kaldırılması 'hukuk devleti ilkesine aykırı olduğu gibi, bu durum kanun devleti dahi olamadığımızı göstermektedir.

Bu uğurda mücadele etmeyi amaç edinmiş olan bizler, yapılan yanlışlıktan bir an önce dönülmesini, Genel Kurul ve Organ Seçimlerinin yasada öngörüldüğü şekilde ve alınan kararlar doğrultusunda zamanında yapılmasını talep eder, hukuka aykırı bu ve benzeri kararlara karşı hak arama mücadelemize sonuna kadar devam edeceğimizi, tüm kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz."

Muğla Barosu duyurusu

Muğla Barosu resmi internet sitesinde de yayınlanan duyuru aşağıda;

Muğla Barosu açıklaması, 03 Ekim 2020

Muğla Barosu açıklaması, 03 Ekim 2020 - Görsele tıklayıp büyütebilirsiniz

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Muğla Barosu

Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun

Muğla haberleri