Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Paralimpik masa tenisinde muhteşem başarı

Gümüşlük Brands


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Abdullah Öztürk bir kez daha altın madalya kazandı

Toplamda da 3. madalyasını kazandı

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 30.08.2021 - Abdullah Öztürk altın madalya kazandı

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları para masa tenisinde Abdullah Öztürk, C4 tekler finalinde Güney Kore’den Young Gun Kim’i 3-1 mağlup ederek üst üste ikinci kez paralimpik oyunlar şampiyonu oldu.

Abdullan Öztürk, para haltercimiz Nazmiye Muratlı’dan sonra üst üste paralimpik oyunlar şampiyonu alan 2. sporcumuz olurken, toplamda da 3. madalyasını kazanarak bunu başaran 3. sporcu olarak adını tarihe yazdırdı

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'nda masa tenisi tek erkeklerde (Sınıf 4) Abdullah Öztürk, finalde Güney Koreli Young-Kun Kim'i 3-1 yenerek altın madalyanın sahibi oldu.

Tokyo'da Büyükşehir Spor Salonu'nda gerçekleşen masa tenisi müsabakalarında Abdullah Öztürk, finalde 2012 Londra'da Sınıf 3'te altın madalya kazanan ve Sınıf 4'te dünya şampiyonluğu da bulunan Güney Koreli Kim'le karşılaştı.

Abdullah Öztürk altın madalya kazandı

Abdullah Öztürk altın madalya kazandı

2016 Rio'da altın madalya alan, aynı zamanda dünya ve Avrupa şampiyonu unvanı bulunan Abdullah Öztürk, ilk sette 9-5 geriye düşmesine rağmen skoru 9-9'da dengeye getirdi. Sonraki iki sayıyı alan Kim, seti 11-9 kazanarak maçta 1-0 öne geçti.

İkinci sette çok iyi bir oyun ortaya koyan Abdullah, rahat geçen seti 11-6 alarak durumu 1-1 yaptı.

Karşılıklı sayılarla başlayan üçüncü sette milli sporcu, 5-5'ten sonra oyuna ağırlığını koydu. Üst üste aldığı sayılarla farkı açtı ve seti 11-7 kazanarak maçta 2-1'lik üstünlük kurdu.

Altın madalya için dördüncü sete çıkan Abdullah Öztürk, bu sete de iyi başladı. Setin ortasında 6-3'lük üstünlük kuran Abdullah karşısında toparlanan Kim, 8-7 öne geçti. Sette 11-10 öne geçen ve altın madalya için servis kullanan Abdullah, sayıyı almayı başardı ve seti 12-10 maçı da 3-1 kazanarak şampiyon oldu.

Abdullah Öztürk Kimdir

01.10.1989 doğumlu olan ve doğuştan kas distrofisi (Progresif Kas Disrofi) hastası olan sporcumuz, köyde ilköğretimi tamamlamış ve daha sonra iyi bir eğitim ve spor hayatı için başkente taşınmıştır. Özel eğitim lisesinde devam etti ve son olarak Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi spor lisesini eğitim koçluğu bölümünden mezun oldu.

Masa Tenisi Milli Takımında yer alıyor ve bu sırada uluslararası alanda 23 madalya kazandı. 2013 yılında İtalya, Slovenya ve Slovakya’da katıldığı 3 açık yarışmada, takımlarda 1 altın, iki altın ve bir gümüş olarak kazandı. Son olarak, İtalya’da Avrupa Şampiyonu olarak düzenlenen Avrupa Şampiyonu’nda takımlarda Avrupa ikincisi oldu.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Abdullah Öztürk

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları

Gümüşlük Haber Ajansı