Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Bodrum, Milas, Marmaris orman yangınları son durum

Genel | Haber | News

Gümüşlük Brands


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Köyler, evler, kamplar boşaltılıyor

Oteller boşaltılıyor

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 30.07.2021 - Bodrum, Marmaris, Milas orman yangınlarımüdahale sürüyor. Marmaris hala yanıyor. Bodrum söndürüldü, Milas söndürüldü. Köyceğiz de yangın başladı. Evler, köyler, oteller, kamplar boşaltıldı. Yaklaşık 5 bin kişi tahliye edildi. 25 yaşında bir genç yanarak can verdi.

Bodrum, Güvercinlik orman yangını, 29 Temmuz 2021 - GHA

Bodrum, Güvercinlik orman yangını, 29 Temmuz 2021 - GHA

Bodrum

Milas'a bağlı Meşelik Mahallesi'nde ormanlık alanda çıkan yangın, Bodrum'un Kuyucak ve Güvercinlik mahallelerine de sıçramıştı. Sabah saatlerinde Kuyucak ve Güvercinlik'teki yangın kontrol altına alındı. Ekipler soğutma çalışmalarına başlarken, ilk belirlemelere göre 80 hektarlık ormanlık alan zarar gördü.

Bodrum'a bağlı Güvercinlik ve Kuyucak mahallelerine de sıçrayan alevler beş yıldızlı iki otelin bahçesine kadar sirayet etti. Alevler tam bu noktalarda kontrol altına alınıp söndürüldü. Otelde konaklayan turistlerin tahliyesi teknelerle gerçekleştirilirken, sabah günün ışımasıyla korkunç manzara ortaya çıktı. Otellerin bahçesinde durdurulan alevler yakıp geçtiği alanlarda yeşili tamamen yok ederken içindeki canlıları da kavurup yakmıştı.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve belediye çalışanları özel ekipler ve araçlarla tahliye edilen yerli, yabancı tatilcileri başka otellere yerleştirmeye başladı. Belediye ekipleri sabaha kadar aralıksız çalışmasını sürdürdü. Aras şunları söyledi;

"Yangın Kuyucak tarafında başladı ve Güvercinlik bölgesine doğru iki büyük otelimize yaklaştı. Otelin sınırlarına girdikten sonra oteller tahliye edilmeye başlandı. Ancak karayolu da yangından etkilendiği için deniz tarafından teknelerle toplam 2 bine yakın misafir Güvercinlik sahiline taşınıyor. Can kaybı ya da yaralanma yok. Bu bizim en büyük tesellimiz. İnşallah da olmaz."

Bodrum, Güvercinlik orman yangını, 29 Temmuz 2021 - GHA 2

Bodrum, Güvercinlik orman yangını, 29 Temmuz 2021 - GHA

Bodrum'da yanan bölgeye gidilebilecek kara yolunu alevlerin sarması nedeniyle plajda mahsur kalan turistlerin imdadına tur tekneleri ve bölgedeki balıkçıllar yetişti. Sosyal medyada oluşturuluna haber ağı ile bazı tekne sahipleri gönüllü olarak otellerde kalan turistlerin tahliyesi için destek verdi.

Milas

Milas, Meşelik Mahallesi'ndeki ormanlık alanda başlayan yangın inanılmaz bir hızla büyümüş ve sınırındaki Bodrum Güvercinlik ormanlarına da sıçrayarak gece boyunca sürmüştü. Çıkış nedeni diğer orman yangınları gibi henüz belli olmayan Milas Meşelik mahallesi orman yangını nedeniyle tatil köyleri , evler ve oteller boşaltıldı. Çok sayıda ev kullanılamaz hale geldi.

Milas, Meşelik Mahallesi'ndeki orman yangınına Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ile Muğla Büyükşehir Belediyesi yangın söndürme ekipleri sabaha kadar karadan müdahale etti. MBB Başkanı Dr. Osman Gürün de ekiplerle birlikte çalışmaları yerinde inceledi ve bilgi aldı. MBB itfaiye, kurtarma personeli AFAD, orman Bölge ve diğer ekiplerle birliklte sabah kadar müdahale eden gruplarla çalıştılar.

Bodrum, Güvercinlik orman yangını, 29 Temmuz 2021 - GHA 3

Muğla, Milas orman yangını, 29 Temmuz 2021 - GHA

Yangın "oteller bölgesi" diye bilinen alana ne yazık ki gece saatlerinde ulaştı. Ekiplerin tüm çabası da tesisler ve yerleşim alanlarına alevlerin daha fazla yaklaşmaması içindi. Tatil tesisleri çalışanları da ekiplerle birlikte yangınlara müdahale etti. Sabahs aatleirnde yangın söndürüldü ve soğutma çalışmaları başladı. Ancak binlercve dönüm orman içindeki canlılarla bilikte yok oldu gitti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "3 uçak, 38 helikopter, 472 arazöz ve 4 bin personelle yangınlarla mücadele ediyoruz. Sebebinden çok söndürülmesi bizi ilgilendiriyor. Sebebi de adli merciler tarafından araşıtırılıyor" dedi.

Bodrum, Güvercinlik orman yangını, 29 Temmuz 2021 - GHA 4

Milas, Meşelik mahallesi orman yangını, 29 Temmuz 2021 - GHA

Marmaris

Marmaris'de yangın gece boyu sürdü. Sabah saatlerinde yeniden alevlendi. Osmaniye Mahallesi, kırsal Bayır ve Turunç mahalleleri tedbir amacıyla boşaltıldı. 25 yaşındaki Şahin Akdemir alevlerin arasında kalarak yaşamını yitirdi.

Henüz kontrol altına alınamayan yangın nedeniyle evlerini ve kaldıkları otelleri boşaltan vatandaşlarla turistler, geceyi sokakta geçirdi. Yangın sabah saatlerinde de etkisini sürdürürken, havadan müdahale, sabahın ilk ışıklarında 3 helikopterle yeniden başladı.

Marmaris-İçmeler Karayolu ulaşıma kapatıldı. Turistler teknelerle Marmaris merkeze taşındı. İçmeler Mahallesi'ndeki yangına müdahale eden vatandaşlardan Yangının başladığı Siteler Mahallesi’nde 25 yaşındaki Şahin Akdemir alevlerin arasında kalarak yaşamını yitirdi.

Marmaris Belediyesi sosyal medya hesabından , "Sizlerden yangın söndürme ekiplerine yardımcı olmak için özel araçlarınızla çıkmamanızı, araçlarınızı itfaiye ve diğer söndürme araçlarının geçişini engelleyecek şekilde park etmemenizi rica ederiz" ifadelerine yer verildi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, "Marmaris'teki orman yangınına 30 arazöz, 5 helikopter, bir uçakla müdahale ediyoruz" dedi. Muğla Valisi Orhan Tavlı da, "Yerleşim yerlerinde gerekli görülen yerler tahliye ediliyor" dedi.

Tarım Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli (Soldan sağa)

Milli Savunma Bakanlığı, Muğla'nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangınının söndürülmesi için çalışmalara destek sağlandığını açıkladı. Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Marmaris'te çıkan orman yangınına yönelik söndürme çalışmalarına, gelen talep üzerine Deniz Kuvvetlerimize ait tanker, arazöz, keşif aracı ve personelin yanı sıra bir İHA ile destek sağlanmaktadır" denildi.

Marmaris Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise, "Armutalan'da ormanlık alanda çıkan yangına ilk müdahalede bulunuldu. Belediye Başkanımız Mehmet Oktay, başkan yardımcıları, birim amirleri ve personelimizle birlikte yangın bölgesinde... Tek dileğimiz daha fazla büyümeden yangının söndürülmesi" ifadeleri kullanıldı.

Bodrum, Güvercinlik orman yangını, 29 Temmuz 2021 - GHA 5

Muğla, Marmaris orman yangını, 29 Temmuz 2021 - GHA

Köyceğiz

Öte yandan Köyceğiz'de de makilik alanda çıkan yangını söndürme çalışmaları sürüyor. Helikopterlerin Marmaris'teki yangın için sevk edilmesi nedeniyle alevlere ilk olarak iki arazöz ile müdahale edildi. Ancak hemen ardından havadan da müdahale başladı. Söndürme çalışmaları havadan ve karadan sürerken, yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Bodrum orman yangını

Milas orman yangını

Marmaris Orman Yangını