Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Marmaris İçmelerde orman yangını

Genel | Haber | News

Gümüşlük Brands


HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

5 dakikada kilometrelerce alana yayıldı

Daha önce de yanan bölgeye 300 metre uzaklıkta

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 29.07.2021 - Marmaris'te de orman yangını

Marmaris'de ormanlık alanda yangın çıktı. 5 dakikada kilometrelerce yayılan alevler evleri ve otelleri tehdit ediyor.

Marmaris siteler henüz bilinmeyen nedenle orman yangını başladı. Çok hızlı yayılan alevler rüzgar ve patlayan kozalaklar nedenyile yerleşim yerlerine çok yaklaştı. Gerekli görülen yerler boşaltılmaya başlandı. Ormanlık alanda başlayarak dağın arka yüzündeki Asparan bölgesine de yayılan yangın kısa sürede Siteler, Armutalan ve Turban bölgelerinde ev ve otellere kadar indi.

Marmaris'te orman yangını 2

Marmaris'te orman yangını

Yangın nedeniyle traik yönleri de değiştirildi. Sadece Datça yönüne gidişlere (şimdilik) izin verilirken İçmeler'den merkeze giden yol trafgiğe kapatıldı. Marmaris, İçmeler bölgesi şehirlerarası otoyol kenarındaki Armutalan Mahallesisırt kısımlarındaki kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanda saat 14.00 sıralarında yangın başladı. Alevler, patlayan kozalaklar, kuru otlar ve rüzgarın da etkisiyle çok hızlı yayıldı. Yerleşim yeri ve otellere 100 metre kadar yaklaşan alevlere 1 helikopter, 7 arazöz ve su tankerleri ile çok sayıda orman işçisi ile müdahale başladı.

Marmaris'te de orman yangını 1

Marmaris'te orman yangını

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, "Marmaris'teki orman yangınına 30 arazöz, 5 helikopter, bir uçakla müdahale ediyoruz" dedi. Muğla Valisi Orhan Tavlı da, "Yerleşim yerlerinde gerekli görülen yerler tahliye ediliyor" dedi.

Milli Savunma Bakanlığı, Muğla'nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangınının söndürülmesi için çalışmalara destek sağlandığını açıkladı. Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Marmaris'te çıkan orman yangınına yönelik söndürme çalışmalarına, gelen talep üzerine Deniz Kuvvetlerimize ait tanker, arazöz, keşif aracı ve personelin yanı sıra bir İHA ile destek sağlanmaktadır" denildi.

Marmaris Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise, "Armutalan'da ormanlık alanda çıkan yangına ilk müdahalede bulunuldu. Belediye Başkanımız Mehmet Oktay, başkan yardımcıları, birim amirleri ve personelimizle birlikte yangın bölgesinde... Tek dileğimiz daha fazla büyümeden yangının söndürülmesi" ifadeleri kullanıldı.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Marmaris orman yangını

Muğla orman yangını

Hayatın içinden haberler