Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Lokantalarda oturarak yemek servisi yasaklandı

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Lokanta, restoran, pastane, kafe vd... işletmeler

İçişleri Bakanlığı ek genelge yayınladı

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 21.03.2020 - Lokantalarda oturarak yemek yasaklandı

Lokanta, restoranlar, pastahane ve benzeri gıda satan iş yerlerinde bu gece saat 00:00'dan itibaren müşterilere masada, oturarak, ayakta ya da benzeri şekilde hizmet verilmesi yasaklandı. İçkili ve/veya içkisiz tüm gıda işletmelerinde sadece paket ve gel-al serviss geçerli olacak.

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliği'ne gönderdiği ek genelge şöyle;

Koronavirüs Salgını ile Mücadele Kapsamında Lokantalarla İlgili Ek Genelge

21.03.2020

Bakanlığımız 81 İl Valiliğine Koronavirüs (Kovid- 19) salgını ile mücadele kapsamında ek bir genelge daha gönderdi. Genelge ile bugün gece yarısı saat 24:00 itibariyle içkili ve/veya içkisiz tüm lokanta ve restoranlar ile pastane ve benzeri işyerleri,sadece paket servis, gel-al benzeri şekilde, müşterilerin oturmasına müsaade etmeden hizmet verecek. Bu nedenle lokanta/restoranlar ile pastane ve benzeri işyerlerinin oturma alanlarını kaldırmaları sağlanacak, bu alanlara müşteri kabul etmemeleri konusunda gerekli işlemler yapılacak.

Bakanlığımızın valiliklere gönderdiği ek genelge ile Koronavirüs (Covid-19) salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla lokanta/restoranlar hariç olmak üzere birçok umuma açık yerin faaliyetlerinin geçici süreliğine durdurulduğu hatırlatıldı. Ancak, Sağlık Bakanlığı ile yapılan değerlendirmeler kapsamında salgının yayılması ve vatandaşların hayatlarını tehdit etmesini engellemek lokanta, restoran, pastane ve benzeri işyerleri için ilave tedbirlerin alınması gerekli görüldüğü belirtildi.

Bakanlığımızın illere gönderdiği genelge kapsamında; içkili ve/veya içkisiz tüm lokanta ve restoranlar ile pastane ve benzeri işyerleri,bugün saat 24:00 itibariyle sadece paket servis, gel-al benzeri şekilde, müşterilerin oturmasına müsaade etmeden hizmet verecek.

Bu nedenle tüm lokanta ve restoranlar ile pastane ve benzeri işyerlerinin oturma alanlarını kaldırmaları sağlanacak, bu alanlara müşteri kabul etmemeleri konusunda gerekli işlemler yapılacak.

Bakanlığımız söz konusu tedbirlere ilişkin vali/ kaymakamlar tarafından il/ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde başta Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde gerekli kararların alınarak, çalışmaların/tedbirlerin ivedilikle planlanması/uygulanması ve kolluk birimlerimiz tarafından konunun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi istendi.


ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

Koronavirüsle mücadele

Gıda işyerleri yasağı

Hayatın içinden haberler