Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

Cafe ve restoranlarda e-adisyon zorunlu oldu

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

E-adisyon zorunluluğu Resmi Gazete'de yayınlandı

İşletmeciler dikkat...

Paylaş


Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 09.02.2021 - Cafe ve restoranlarda zorunlu oldu

Pandemi nedeniyle kapalı olan cafe, restoran, lokanta, pastane, bar, pavyon gibi işletmelere o işlem zorunlu oldu.

Resmi Gazete’de yayımlanan değişikliğe göre Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'ne eklenen bir madde ile lokanta, kafe, pastane, bar, pavyon gibi masada servis yapılan gerçek usulde vergilendirilen işletmelere e-adisyon uygulaması zorunluluğu getirildi.

9 Şubat 2021 Resmi Gazete

9 Şubat 2021 Resmi Gazete

Türkiye’de kafe ve restoranların ne zaman açılacağı merakla beklenirken, kafe ve restoranlarla ilgili yeni bir düzenlenen yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğle birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı, yıllık veya aylık satış hasılatlarını dikkate alarak, geçiş sürecini belirleme konusunda yetkilendirildi. Başkanlığın geçiş hazırlıkları için en az 3 ay süre vereceği kaydedilen tebliğde herhangi bir başlangıç tarihi yer almadı.

Garson
Masaya servis yapan işletmelere e-adisyon zorunlu oldu, 2021, Şubat - GHA

Ayrıca, 509 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin 'e-faturaya geçiş zorunluluğu' başlıklı 'b bölümü'nde yapılan değişiklikle SGK ile sözleşme imzalayan sağlık hizmeti sunucuları ile medikal malzeme ve ilaç etken madde temin eden tüm mükellefler, e-fatura kapsamına dahil edildi.

Dünya'nın aktardığı habere göre, bu gruptaki mükellefler 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren e-fatura uygulamasına geçecek. Ayrıca e-arşiv fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerin 30 bin lirayı aşan faturaları e-belge portalı veya entegratör kuruluşların sistemi aracılığıyla düzenlenecek. Bu şartlara uymayanlara özel usulsüzlük cezası uygulanacak.

Kararın tamamını okumak isterseniz TIKLAYIN;

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/02/20210209-5.htm

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

E-Fatura

E-Adisyon

Hayatın içinden haberler