Hayatın İçinden Haberler 1
HABER

TTB’de yeni yönetim belirlendi

Genel | Haber | News

HAYATIN İÇİNDEN HABERLER

Türk Tabipleri Birliği (TTB) 72. Büyük Kongresi yapıldı

TTB Merkez Konseyi genel başkan adayı Şebnem Korur Fincancı

Gümüşlük Haber Ajansı (GHA) - 27.09.2020 - TTB’de yeni yönetim belirlendi

Türk Tabipleri Birliği (TTB) 72. Büyük Kongresi yapıldı. Secimi kazanan Etkin Demokratik TTB Grubu'nun TTB Merkez Konseyi genel başkan adayı Şebnem Korur Fincancı.

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) 72. Büyük Kongresi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapıldı. Seçimi, “Yaşamdan, sağlık hakkından, meslek örgütümüzden vazgeçmiyoruz” sloganıyla seçime katılan Etkin Demokratik TTB Grubu kazandı.

TTB’nin büyük kongresinde 481 delegeden 308’i oy kullandı. Etkin Demokratik TTB Grubu’nun listesinde yer alan hekimler, geçerli 303 oyun ortalama 240’ını aldı.

Etkin Demokratik TTB Grubu’nun listesinde, TTB Merkez Konseyi Genel Başkanlığı için aday olan isim, İnsan Hakları Vakfı eski Başkanı, Adli Tıp Uzmanı Şebnem Korur Fincancı.

Salgınlara ve Savaşa Karşı Mücadeleye Devam” sloganının öne çıktığı Büyük Kongre, 26 Haziran 2020 Cumartesi günü Bilkent Oteli bahçesinde düzenlendi.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen tabip odaları delegelerinin katılımıyla gerçekleşen kongrede, Covid-19 salgınında yaşamını yitiren hekim ve sağlık çalışanlarının fotoğrafları asıldı. Öte yandan, kongrede kadın hekimler alkışlarla bir araya gelerek kadına yönelik şiddete karşı İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması talebini dile getirdi.

Kongre, TTB Genel Sekreteri Dr. Bülent Nazım Yılmaz’ın açış konuşması ile başladı ardından Divan heyetinin seçimine geçildi. İstanbul Tabip Odası Başkanı Dr. Pinar Saip’in başkanlığını yaptığı divan heyetinin tamamı ise kadın hekimlerden oluştu.

Kongre, TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Sinan Adıyaman’ın konuşmasıyla devam etti. TTB Genel Sekreteri Dr. Bülent Nazım Yılmaz’ın TTB Çalışma Raporu’nu sunmasının ardından, TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Selma Güngör Mali Rapor’u, Denetleme Kurulu üyesi Dr. Gamze Varol ise Denetleme Raporu’nu okudu. Raporların oylanarak aklanmasının ardından karar önerilerine geçildi.

Kongrenin ilk günü, 2020-2022 dönemi için Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu, Merkez Konseyi ve Denetleme Kurulu üyeliklerine aday başvurularının alınması, seçime katılan gruplar adına konuşmaların yapılması, dilek, istek ve önerilerin sunulmasının ardından sona erdi.

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) 72. Büyük Kongresi 2

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) 72. Büyük Kongresi

Etkin Demokratik TTB Grubu

72. Büyük Kongresi’nin seçimlerin yapıldığı son günü, Ankara Üniversitesi Morfoloji Binası kantininde gerçekleştirildi. Seçimlere Etkin Demokratik TTB ve Bağımsız Hekimler Birliği olmak üzere iki grup katıldı.

Seçimi, “Yaşamdan, sağlık hakkından, meslek örgütümüzden vazgeçmiyoruz” diyen Etkin Demokratik TTB Grubu kazandı.

Buna göre, 2020-2022 döneminde TTB yönetiminde bulunacak olan isimler şöyle:

TTB Merkez Konseyi:

Şebnem Korur Fincancı, Çiğdem Aslan, İbrahim Akkurt, Alican Bahadır, Vedat Bulut, Deniz Erdoğdu, Kazım Doğan Eroğulları, Meltem Günbeği, Onur Naci Karahancı, Ali İhsan Ökten, Halis Yerlikaya.

TTB Yüksek Onur Kurulu:

Sezai Berber, Naki Bulut, Şeyhmus Gökalp, Taner Gören, Yıldıray Orhon, Ömer Özkan Özdemir, Hafize Öztürk Türkmen, Irmak Saraç, Lale Tırtıl.

TTB Denetleme Kurulu:

Filiz Ak Azar, Fırat Erkmen, Nilay Etiler Lordoğlu.

TTB Merkez Konseyi görev dağılımını mazbatalarını almalarının ardından yapacak.

Şebnem Korur Fincancı kimdir?

Şebnem Korur Fincancı

Şebnem Korur Fincancı - Görsel: Evrensel Gazetesi'nden alıntıdır

Rasime Şebnem Korur Fincancı (d. 1959-İstanbul), adli tıp, işkencenin saptanması ve rehabilitasyonu alanlarında uzman bir doktor. İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Adli Tıp Uzmanları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Ceza Hukuku Araştırmaları Derneğinin kurucu üyesidir.

Eğitimini Kadıköy Maarif Koleji ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde yaptı.

Türk Tabipleri Birliği, İstanbul Tabip Odası, Türk Patoloji Derneği, Forensic Science Society (İngiltere), Académie Internatıonale de Médecine Légale et de Médecine Sociale, International Academy of Legal Medicine, New York Academy of Sciences, İnsan Hakları Eğitimi On Yılı Ulusal Komitesi Cezaevleri Çalışma Grubu, Association de Droit Penale Internationale, Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu ve benzeri kurumlarda görev yapmıştır.

İngilizce, Almanca ve Klasik Yunanca bilir.

2003 yılından bu yana Evrensel gazetesi köşe yazarıdır.

Fincancı, 20 Haziran 2016'da Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve yazar Ahmet Nesin ile birlikte Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla başlatılan "bir günlük nöbetçi genel yayın yönetmenliği" kampanyasına katılmaları nedeniyle "terör örgütü propagandası yapmak" suçlaması ile tutuklandı. Mahkeme gerekçe olarak, "üç kişinin gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlendikleri tarihlerde yayımlanan haber içerikleri ve görsellerde silahlı terör örgütü PKK/ KCK veya bu örgüte bağlı alt yapılanmaların propagandası mahiyetinde yazılar yazıldığı, örgüt adına suç işleyen, güvenlik güçleriyle çatışan kişilerin övüldüğünün anlaşıldığı" belirtildi.[5][6] 30 Haziran 2016'da, Erol Önderoğlu ile birlikte tahliye edildi.

Bazı ödülleri
IRCT Bent Sorensen Grant (1997)
İstanbul Üniversitesi Uluslararası Bilime Katkı Belgesi, (1999)
İstanbul Tabip Odası Sevinç Özgüner İnsan Hakları, Barış ve Demokrasi Ödülü (2000)
Diyarbakır Tabip Odası Barış, Dostluk ve Demokrasi Ödülü (2000)
Açık Sayfa Barış, Demokrasi ve Hukuka Katkı Ödülü (2000)
International People’s Lawyers Eminent Person Grant (2000)
BEKSAV Ödülü (2001)
Lider Kadınlar ödülü (2014)
Hrant Dink Ödülü (2014)[Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/%C5%9Eebnem_Korur_Fincanc%C4%B1 ]

Görseller: TTB internet sitesinden allıntıdır.

ETKİNLİK TABLOSU

Muğla ili ve ilçelerindeki tüm etkinliklere ulaşmak için lütfen  →  burayı tıklayın.

TAGS;

TTB Merkez Konseyi genel başkan adayı Şebnem Korur Fincancı

Türk Tabipleri Birliği

Hayatın içinden haberler